Spis treści:
- Wawrzyn szlachetny, czyli drzewko laurowe – charakterystyka gatunku
- Uprawa i pielęgnacja wawrzynu
- Zastosowania liści laurowych
Wawrzyn szlachetny, czyli drzewko laurowe – charakterystyka gatunku
Ten pochodzący z krajów basenu morza Śródziemnego gatunek jest zimozielonym krzewem o zwartym pokroju, który w warunkach naturalnych może osiągać nawet 12 m wysokości. Pod naszą szerokością geograficzną wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis) nadaje się wyłącznie do uprawy pojemnikowej. Okazy prowadzone w ten sposób są znacznie mniej pokaźne – mogą dorosnąć do 150 cm. Nie oznacza to jednak, że nie są piękną ozdobą balkonu czy tarasu.
Wygląd drzewka laurowego jest charakterystyczny: podziwiamy jego gęste ulistnienie i zaokrągloną koronę. Sztywne i lancetowate liście wawrzynu szlachetnego mają ciemnozielony, wyrazisty kolor. Są one ostro zakończone oraz odznaczają się skórzastą fakturą. Błyszczące z wierzchu, a matowe od spodu liście cenimy przede wszystkim ze względu na niepowtarzalny aromat, który uwalnia się zwłaszcza po ich roztarciu lub poddaniu obróbce termicznej. Roślina ta tworzy wiele wzniesionych, rozgałęziających się pędów, które można przycinać.
Przy zachowaniu optymalnych warunków drzewko laurowe może zakwitnąć wiosną (w kwietniu lub maju), zawiązując w kątach liści niewielkich rozmiarów kwiaty o żółto-zielonym zabarwieniu. W przypadku uprawy pojemnikowej kwitnienie zdarza się jednak dość rzadko.
Przeczytaj również: Przepis na silny domowy ukorzeniacz. Każda roślina szybko się rozrośnie
Uprawa i pielęgnacja wawrzynu
- Podłoże i stanowisko
Drzewko laurowe uprawiane w donicy wymaga odpowiedniego podłoża. Najlepiej sprawdzi się ziemia przepuszczalna i żyzna, obfitująca w składniki odżywcze. Wawrzyn doskonale rośnie w podłożu o pH obojętnym bądź zbliżonym do zasadowego. Decydując się na uprawę tej ciepłolubnej rośliny, wybierzmy dla niej słoneczne stanowisko np. na balkonie lub tarasie. Donicę ustawmy w miejscu osłoniętym od silnych podmuchów wiatru. Musimy pamiętać, że laur nie jest mrozoodporny, dlatego przenieśmy go do jasnego pomieszczenia, gdy tylko wystąpią pierwsze przymrozki.
- Podlewanie
Wiosną i latem wawrzyn wymaga regularnego podlewania. Nawadniamy często (co 2-3 dni), ale umiarkowanie, aby uniknąć zarówno przesuszenia, jak i przelania podłoża. Pielęgnowany okaz warto również codziennie zraszać, zapewniając jej optymalną wilgotność powietrza. W sezonie jesiennym stopniowo ograniczamy podlewanie, dzięki czemu roślina przygotuje się do zimowego spoczynku.
- Nawożenie
Jeśli liście z drzewka pragniemy przeznaczyć na cele kulinarne, w sezonie wiosennym i letnim laur zasilajmy nawozami organicznymi, np. naturalnym biohumusem. Rośliny uprawiane wyłącznie jako okazy dekoracyjne można w tym czasie regularnie dokarmiać nawozem mineralnym. Nawożenie kończymy wraz z nadejściem pierwszych przymrozków, gdy przenosimy wawrzyn do widnego pomieszczenia i zmniejszamy częstotliwość podlewania.
- Rozmnażanie
Wawrzyn szlachetny łatwo się rozmnaża poprzez pobranie z rośliny sadzonek półzdrewniałych. Zabieg ten wykonujemy późnym latem, odcinając częściowo zdrewniałe pędy jednoroczne o długości ok. 15 cm. Sadzonkę należy ukorzenić, po czym przesadzić do donicy wypełnionej podłożem i nakryć folią. Wiosną roślinę umieszczamy w większym pojemniku i systematycznie podlewamy.
- Podcinanie
Wawrzyn dobrze znosi cięcie. Pędy skracamy o połowę, formując drzewko według upodobania. Podcinanie najlepiej realizować pod koniec zimy.
- Zimowanie
Choć wawrzyn szlachetny w ciepłych miesiącach roku może być trzymany na balkonie lub tarasie, nie będzie w stanie przetrwać przymrozków. Zimą musimy przenieść go do widnego pomieszczenia, w którym będzie panowała temperatura 4-10°C. Gdy nadejdzie wiosna, stopniowo zwiększajmy częstotliwość podlewania. Donicę z drzewkiem wystawmy na zewnątrz dopiero wtedy, gdy zniknie ryzyko wystąpienia przymrozków.
Zastosowania liści laurowych
Wawrzyn szlachetny uprawiany jest przede wszystkim w celach kulinarnych. Jego świeże oraz suszone liście to ceniona przyprawa, która doskonale sprawdza się jako aromatyczny dodatek do zup, sosów, mięs czy przetworów warzywnych. Liście laurowe znajdują również zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek antyseptyczny, przeciwzapalny i wspomagający trawienie. Nie zapominajmy jednak, że zimozielony wawrzyn szlachetny to równocześnie niezwykle dekoracyjna roślina, która może stać się najpiękniejszą ozdobą parapetu, balkonu lub tarasu.
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kwiaty na parapet - do słońca, cienia, kuchni. Najpiękniejsze i trwałe rośliny doniczkowe [PORADNIK]