Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy przycinać drzewko laurowe? Uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie wawrzynu szlachetnego

Wawrzyn szlachetny dobrze zna każdy wielbiciel gotowania. Pochodzący z tej rośliny suszony liść laurowy bez trudu znajdujemy na sklepowych półkach. Dodajemy go do przyrządzanych przez nas potraw, aby jego wyrazisty zapach nadał im głębi i wyjątkowego charakteru. Okazuje się, że jeszcze bardziej aromatyczne są świeże liście laurowe, szczególnie te dopiero co zebrane z własnego drzewka. Wawrzyn docenisz nie tylko za praktyczne zastosowania, ale również jego nieprzeciętne walory dekoracyjne. Podpowiadamy, jakie wymagania ma laur i co należy zrobić, aby zdrowo rósł.

Kiedy przycinać drzewko laurowe? Uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie wawrzynu szlachetnego
Sztywne i lancetowate liście wawrzynu szlachetnego mają ciemnozielony, wyrazisty kolor. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Wawrzyn szlachetny, czyli drzewko laurowe – charakterystyka gatunku

Ten pochodzący z krajów basenu morza Śródziemnego gatunek jest zimozielonym krzewem o zwartym pokroju, który w warunkach naturalnych może osiągać nawet 12 m wysokości. Pod naszą szerokością geograficzną wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis) nadaje się wyłącznie do uprawy pojemnikowej. Okazy prowadzone w ten sposób są znacznie mniej pokaźne – mogą dorosnąć do 150 cm. Nie oznacza to jednak, że nie są piękną ozdobą balkonu czy tarasu.

Wygląd drzewka laurowego jest charakterystyczny: podziwiamy jego gęste ulistnienie i zaokrągloną koronę. Sztywne i lancetowate liście wawrzynu szlachetnego mają ciemnozielony, wyrazisty kolor. Są one ostro zakończone oraz odznaczają się skórzastą fakturą. Błyszczące z wierzchu, a matowe od spodu liście cenimy przede wszystkim ze względu na niepowtarzalny aromat, który uwalnia się zwłaszcza po ich roztarciu lub poddaniu obróbce termicznej. Roślina ta tworzy wiele wzniesionych, rozgałęziających się pędów, które można przycinać.

Przy zachowaniu optymalnych warunków drzewko laurowe może zakwitnąć wiosną (w kwietniu lub maju), zawiązując w kątach liści niewielkich rozmiarów kwiaty o żółto-zielonym zabarwieniu. W przypadku uprawy pojemnikowej kwitnienie zdarza się jednak dość rzadko.

Przeczytaj również: Przepis na silny domowy ukorzeniacz. Każda roślina szybko się rozrośnie

Uprawa i pielęgnacja wawrzynu

  • Podłoże i stanowisko

Drzewko laurowe uprawiane w donicy wymaga odpowiedniego podłoża. Najlepiej sprawdzi się ziemia przepuszczalna i żyzna, obfitująca w składniki odżywcze. Wawrzyn doskonale rośnie w podłożu o pH obojętnym bądź zbliżonym do zasadowego. Decydując się na uprawę tej ciepłolubnej rośliny, wybierzmy dla niej słoneczne stanowisko np. na balkonie lub tarasie. Donicę ustawmy w miejscu osłoniętym od silnych podmuchów wiatru. Musimy pamiętać, że laur nie jest mrozoodporny, dlatego przenieśmy go do jasnego pomieszczenia, gdy tylko wystąpią pierwsze przymrozki.

  • Podlewanie

Wiosną i latem wawrzyn wymaga regularnego podlewania. Nawadniamy często (co 2-3 dni), ale umiarkowanie, aby uniknąć zarówno przesuszenia, jak i przelania podłoża. Pielęgnowany okaz warto również codziennie zraszać, zapewniając jej optymalną wilgotność powietrza. W sezonie jesiennym stopniowo ograniczamy podlewanie, dzięki czemu roślina przygotuje się do zimowego spoczynku.

  • Nawożenie

Jeśli liście z drzewka pragniemy przeznaczyć na cele kulinarne, w sezonie wiosennym i letnim laur zasilajmy nawozami organicznymi, np. naturalnym biohumusem. Rośliny uprawiane wyłącznie jako okazy dekoracyjne można w tym czasie regularnie dokarmiać nawozem mineralnym. Nawożenie kończymy wraz z nadejściem pierwszych przymrozków, gdy przenosimy wawrzyn do widnego pomieszczenia i zmniejszamy częstotliwość podlewania.

  • Rozmnażanie

Wawrzyn szlachetny łatwo się rozmnaża poprzez pobranie z rośliny sadzonek półzdrewniałych. Zabieg ten wykonujemy późnym latem, odcinając częściowo zdrewniałe pędy jednoroczne o długości ok. 15 cm. Sadzonkę należy ukorzenić, po czym przesadzić do donicy wypełnionej podłożem i nakryć folią. Wiosną roślinę umieszczamy w większym pojemniku i systematycznie podlewamy.

  • Podcinanie

Wawrzyn dobrze znosi cięcie. Pędy skracamy o połowę, formując drzewko według upodobania. Podcinanie najlepiej realizować pod koniec zimy.

  • Zimowanie

Choć wawrzyn szlachetny w ciepłych miesiącach roku może być trzymany na balkonie lub tarasie, nie będzie w stanie przetrwać przymrozków. Zimą musimy przenieść go do widnego pomieszczenia, w którym będzie panowała temperatura 4-10°C. Gdy nadejdzie wiosna, stopniowo zwiększajmy częstotliwość podlewania. Donicę z drzewkiem wystawmy na zewnątrz dopiero wtedy, gdy zniknie ryzyko wystąpienia przymrozków.

Zastosowania liści laurowych

Wawrzyn szlachetny uprawiany jest przede wszystkim w celach kulinarnych. Jego świeże oraz suszone liście to ceniona przyprawa, która doskonale sprawdza się jako aromatyczny dodatek do zup, sosów, mięs czy przetworów warzywnych. Liście laurowe znajdują również zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek antyseptyczny, przeciwzapalny i wspomagający trawienie. Nie zapominajmy jednak, że zimozielony wawrzyn szlachetny to równocześnie niezwykle dekoracyjna roślina, która może stać się najpiękniejszą ozdobą parapetu, balkonu lub tarasu.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Drzewo tlenowe - szybko rośnie i błyskawicznie pochłania dwutlenek węgla. Uprawa, sadzenie, przycinanie Oxytree

Kwiaty na parapet - do słońca, cienia, kuchni. Najpiękniejsze i trwałe rośliny doniczkowe [PORADNIK]

Śmiertelnie niebezpieczne mity o grzybach na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.