Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak przezimować daturę? W takich warunkach przetrwa zimę, a wiosną obficie zakwitnie

Datura, nazywana bywa też brugmansją, bieluniem, a nawet anielskimi trąbami, to imponująca roślina, która w sezonie stanowi efektowną ozdobę ogrodów, balkonów czy tarasów. Odpowiednio zadbana będzie nas cieszyć dużymi, licznymi kwiatami przypominającymi trąbki. Z racji tego, że jest to roślina ciepłolubna, w naszym klimacie nie przeżyje zimy, dlatego przed przymrozkami należy ją schować do pomieszczenia. Jak przezimować daturę, aby bezpiecznie przetrwała do wiosny? Poznaj najważniejsze wskazówki.    

Jak przezimować daturę? W takich warunkach przetrwa zimę, a wiosną obficie zakwitnie
Datura nie znosi niskich temperatur, dlatego przed przymrozkami należy ją przenieść do pomieszczenia. Fot.60dudek/123RF.com

Spis treści:

Kiedy daturę trzeba schować?

Datura to wyjątkowa roślina, którą można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w donicach na balkonie czy tarasie. Jej znakiem rozpoznawczym są okazałe kwiaty przypominające trąbki i to właśnie od tego powstała potoczna nazwa „anielskie trąby”. Kwitnie długo, bo od późnej wiosny aż do jesieni, a przy tym dodaje niesamowitego uroku nawet najbardziej ponuremu otoczeniu. Choć datura nie powinna sprawiać większych problemów w uprawie, należy liczyć się z tym, że jest to roślina ciepłolubna, dlatego nie przetrwa naszych zim. Nie oznacza to jednak, że musimy wyrzucić ją po sezonie. Daturę z powodzeniem można przezimować, co pozwala utrzymać roślinę w dobrej kondycji, zapewniając, że wróci z witalnością i pięknem wiosną.

Datura jest niezwykle wrażliwa na niskie temperatury, dlatego tuż przed pierwszymi przymrozkami należy przenieść ją do pomieszczenia. Zanim to jednak zrobimy, musimy przyciąć jej pędy, co ułatwi przechowywanie. Skracamy je o 1/4-1/3 długości za pomocą ostrych i zdezynfekowanych narzędzi. Pomoże to zminimalizować zapotrzebowanie rośliny na wodę i składniki pokarmowe w czasie spoczynku zimowego. W przypadku uprawy datury w gruncie należy ją wykopać, przyciąć końcówki korzeni, po czym przesadzić do donicy wypełnionej torfem i wtedy ją zabrać.    

jak przezimować daturę Przed przeniesieniem datury do pomieszczenia należy ją przyciąć. Fot.CanvaPro

Przeczytaj również: Zimowanie fuksji w doniczce i w gruncie. Roślina bez problemu przetrwa do wiosny

Jak przezimować daturę?

Na okres zimowy przenosimy daturę do chłodnego, ale jasnego pomieszczenia (unikajmy jednak bezpośredniego słońca). Optymalna temperatura to około 10-15 st. C. Dobrze w tej roli sprawdzi się nieogrzewana weranda, piwnica z oknem lub garaż. Ważne jest, aby pomieszczenie było dobrze wentylowane, co pomoże uniknąć nadmiaru wilgoci, która sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Należy też unikać przeciągów i nie stawiać rośliny bezpośrednio pod oknami czy drzwiami, zwłaszcza nieszczelnymi. Czy daturę można trzymać w mieszkaniu? Można, ale pod warunkiem, że temperatura nie przekracza 18 st. C.

Podlewanie datury zimą należy ograniczyć, ponieważ nadmiar wilgoci może spowodować gnicie korzeni. Nie można jednak dopuścić do całkowitego przesuszenia podłoża, inaczej roślina szybko zmarnieje. W tym okresie zaprzestajemy nawożenia, gdyż może to pobudzić daturę do wzrostu.   

W marcu, kiedy dni zaczynają się wydłużać, można rozpocząć proces wybudzania rośliny z zimowego spoczynku. Wówczas przenosimy daturę do cieplejszego pomieszczenia i zwiększamy częstotliwość podlewania. Można ją też przesadzić do większej donicy wypełnionej świeżym podłożem. Następnie rozpoczynamy zasilanie nawozami o wysokiej zawartości fosforu i potasu, które wspierają proces tworzenia nowych pędów oraz zawiązywania pąków kwiatowych. W połowie maja można zacząć hartować daturę, wystawiając ją w dzień na zewnątrz (najpierw na kilka godzin dziennie, a z czasem na stałe). Dzięki temu w sezonie rozkwitnie jeszcze bardziej okazale i stanie się efektowną ozdobą ogrodu, balkonu czy tarasu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Zimowanie pelargonii. Gdzie najlepiej trzymać roślinę, by przetrwała do wiosny?

Ostatni moment na rozmnożenie hortensji. Jak dobrze pobierać pędy?

Co trzeba zrobić z piwoniami przed zimą? W przyszłym sezonie będziesz mieć duże i pełne kwiaty

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.