Spis treści:
- Godecja wielkokwiatowa - kwiat z ogrodu babci
- Najpiękniejsze odmiany godecji
- Jak uprawiać godecję?
- Zastosowanie godecji w ogrodzie
Godecja wielkokwiatowa - kwiat z ogrodu babci
Godecja wielkokwiatowa (Godetia grandiflora), znana też jako klarkia wdzięczna, należy do rodziny wiesiołkowatych. Ze względu na podobieństwo kwiatów do azalii nazywana jest nieraz azalią letnią lub marszawą. To roślina jednoroczna, która wywodzi się z Ameryki Północnej, a konkretnie z Kalifornii. Obecnie uprawiana jest niemalże na całym świecie jako roślina ozdobna.
Szał na godecję wielkokwiatową nie ominął również Polski. Dawniej mogliśmy podziwiać ją w co drugim ogrodzie. Chętnie uprawiały ją nasze babcie, a ich ogródki tonęły w kolorowych kwiatach. Teraz została niesłusznie zapomniana i wyparta przez inne okazy.
Najpiękniejsze odmiany godecji
Godecję wielkokwiatową warto wprowadzić do ogrodu ze względu na jej piękny wygląd. Do tego przeniesie nas w przeszłość i przypomni czasy dzieciństwa. Aby jak najlepiej wkomponowała się w panującą estetykę, należy wybrać odmianę o odpowiednim kolorze kwiatów.
Wśród najpiękniejszych odmian godecji wielkokwiatowej znajdziemy:
- 'Sybil Sherwood' – odmiana o jasnoróżowych, nieco łososiowych kwiatach
- 'Zauberin' – odmiana o intensywnie różowych kwiatach
- 'Rubinkonig' – odmiana o purpurowo-fioletowych kwiatach
- 'Cattleya' – odmiana o lilowych kwiatach z ciemnoróżowymi plamkami
- 'Meteor' – odmiana o karminowo-szkarłatnych kwiatach
- 'Alba plena' – odmiana o białych kwiatach.
Godecja wielkokwiatowa to wyjątkowo piękny kwiat, który ma wiele ciekawych odmian. Fot. samudri7/Rvo233/CanvaPro
Jak uprawiać godecję?
Uprawianie godecji wielkokwiatowej nie należy do zadań trudnych. Natomiast, aby roślina obsypała się dużą ilością kwiatów, konieczne jest odpowiednie zadbanie o nią. Trzeba zapewnić jej m.in. należyte warunki do rozwoju, stanowisko, nawożenie. Oto najważniejsze informacje dotyczące uprawy godecji.
- Siew
Godecję wysiewa się prosto do gruntu. Najlepiej robić to wiosną od połowy kwietnia do początku maja. Kwiaty można wysiać również do doniczek w marcu, a później w maju przenieść je do podłoża. Należy jednak wiedzieć, że roślina nie lubi przesadzania.
Nasiona należy wysiewać poprzez lekkie dociskanie do podłoża. Docelowa odległość między kwiatami powinna wynosić od 20 do 30 cm.
- Gleba
Godecja dobrze rozwija się w ziemi dobrze przepuszczalnej, próchniczej i żyznej. Do tego powinna być stale umiarkowanie wilgotna, ale nie przelana lub mokra. Nadmiar mógłby prowadzić do pojawiania się chorób grzybowych.
Przeczytaj również: Godecja wielkokwiatowa – zapomniany kwiat z ogrodu babci. Ciekawe odmiany i uprawa
- Stanowisko
Dużą ilość pięknych kwiatów godecja wytworzy na stanowisku ciepłym i słonecznym. Poradzi sobie także w półcieniu. Ze względu na słabe łodygi powinna być osłonięta od wiatru.
- Podlewanie
Godecja potrzebuje umiarkowanego podlewania. Najlepiej nawadniać ją dopiero, gdy podłoże będzie całkowicie suche. Roślina o wiele lepiej zniesie przesuszenia niż przelania. Podczas upałów nawadnianie może być konieczne nawet codziennie. Co ważne, podczas opadów godecję należy osłaniać. Mocne krople deszczu mogą niszczyć delikatne kwiaty.
- Nawożenie
Godecję wielkokwiatową można nawozić raz na 3-4 tygodnie. Sprawdzą się do tego preparaty przeznaczone do roślin kwitnących. Trzeba uważać za to na przenawożenie, które może wywołać osłabienie kwitnienia.
- Kwitnienie
Godecja rozpoczyna kwitnienie około 10 tygodni po wysiewie nasion do gruntu. Będzie ono trwało nawet do września, jeśli regularnie będziemy usuwać przekwitnięte kwiaty. To pobudzi roślinę do dalszego kwitnienia w trakcie sezonu.
- Choroby i szkodniki
Najczęstszymi szkodnikami atakującymi godecję są mszyce, przędziorki, ślimaki bezskorupowe. Jeśli chodzi o choroby, zwykle pojawiają się choroby grzybowe (mączniak prawdziwy, szara pleśń). Aby im przeciwdziałać, warto stosować odpowiednie środki ochrony roślin.
Godecja okazale prezentuje się na rabatach, gdzie kwitnie aż do września. Fot. samudri7/CanvaPro
Zastosowanie godecji w ogrodzie
Godecję wielkokwiatową w ogrodzie dobrze prezentuje się na rabatach. Pięknie wygląda w otoczeniu różnych odmian swojego gatunku. Do tego dobrze pasuje do kwiatów takich jak lilie, róże, lawenda. To świetne towarzystwo dla innych roślin jednorocznych jak np. kosmosy, nagietki, lwia paszcza.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kwitnie całe lato, ma minimalne wymagania. Dzwonek skupiony – odmiany i uprawa
Na balkon, taras i słoneczne rabaty. Jak uprawiać werbenę ogrodową, by kwitła jak najdłużej?
Płynny nawóz do pelargonii. Po takich "witaminach" kwitną bujniej niż zwykle