Spis treści:
- Godecja wielkokwiatowa (Godetia grandiflora), azalia letnia czy marszawa?
- Najciekawsze odmiany godecji wielkokwiatowej
- Uprawa godecji wielkokwiatowej
- Gdzie sadzić godecję – jakie towarzystwo lubi?
Godecja wielkokwiatowa (Godetia grandiflora), azalia letnia czy marszawa?
Godecja wielkokwiatowa (Godetia grandiflora), znana również jako azalia letnia i marszawa, to jednoroczna roślina ozdobna z rodziny wiesiołkowatych. Naturalnie występuje w zachodniej części Ameryki Północnej – w Kalifornii. Charakteryzuje się wyprostowanym pokrojem, wysokością od 30 do 60 cm, a także lancetowatymi liśćmi o długości do 7 cm.
Jej efektowne kwiaty mają aż do 8 cm średnicy i występują w różnych odcieniach różu, czerwieni, bieli oraz fioletu. Godecja wielkokwiatowa kwitnie przez długi czas, bo aż od czerwca do września.
Godecja wielkokwiatowa kwitnie do września. Fot. RoniMeshulamAbramovitz/CanvaPro
Przeczytaj również: Rozmnażanie hortensji bukietowej latem. To już ostatni dzwonek
Najciekawsze odmiany godecji wielkokwiatowej
Godecja wielkokwiatowa występuje w wielu ciekawych odmianach. Chociaż różnią się one między sobą wybarwieniem i kształtem kwiatów, wszystkie zachwycają w jednakowym stopniu. Które odmiany godecji wielkokwiatowej są najpopularniejsze?
- 'Grace Rose' – odmiana o jasnoróżowych kwiatach, szczególnie lubiana ze względu na delikatny, romantyczny wygląd idealnie pasujący do kompozycji kwiatowych i bukietów.
- 'Grace Mix' – mieszanka różnych kolorów, od białego przez różowy po czerwony. Stanowi doskonały wybór dla tych, którzy chcą wprowadzić różnorodność kolorystyczną do swoich ogrodów bez konieczności sadzenia kilku odmian.
- 'Brilliant' – odmiana godecji o intensywnie czerwonych kwiatach, które stanowią mocny akcent kolorystyczny na rabacie kwiatowej, jeśli wysadzane są w grupach.
- 'Satin Mix' – mieszanka kwiatów w odcieniach różu, bieli i czerwieni, która ceniona jest za swoje jedwabiste, satynowe płatki, które dodają ogrodowi elegancji.
- 'Lilac Mix' – odmiana godecji o kwiatach w różnych odcieniach fioletu, która sprawdzi się w ogrodach wymagających chłodniejszych, pastelowych barw wprowadzających spokojny i relaksujący nastrój.
Niektóre odmiany godecji kwitną na łososiowo. Fot. samudri7/CanvaPro
Uprawa godecji wielkokwiatowej
Godecja wielkokwiatowa jest rośliną stosunkowo niewymagającą. Z tego względu sprawdzi się w ogrodach zarówno początkujących, jak i doświadczonych ogrodników. Aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi kwiatami, zwróć jednak uwagę na wybór odpowiedniej gleby i stanowiska, a także regularne podlewanie i nawożenie. Sprawdź niżej, jak najlepiej zadbać o godecję, aby zapewnić jej optymalne warunki do wzrostu i obfitego kwitnienia.
- Siew i gleba
Godecja wielkokwiatowa najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych, lekko kwaśnych do obojętnych o pH wynoszącym ok. 6-7. Ważne jest, aby podłoże było dobrze zdrenowane, co pomoże uniknąć zastoin wodnych. W innym przypadku może dojść do gnicia korzeni. Roślinę siej wiosną bezpośrednio do gruntu, co pozwoli jej na zdrowy rozwój i obfite kwitnienie.
- Stanowisko
Godecja preferuje stanowiska słoneczne, ponieważ ważny dla jej wzrostu jest dostęp do odpowiedniej ilości światła. Najlepiej rośnie w miejscach osłoniętych od silnych wiatrów, które mogą uszkodzić jej delikatne łodygi i kwiaty. Roślina dobrze radzi sobie również w lekkim cieniu, jednak wtedy może mniej obficie kwitnąć.
- Podlewanie
Podlewanie godecji powinno być regularne, szczególnie w okresach letnich suszy. Roślina ta potrzebuje umiarkowanej ilości wody, aby zdrowo rosnąć. Unikaj nadmiernego nawadniania, ponieważ może ono prowadzić do gnicia korzeni. Zaleca się podlewanie rośliny rano lub wieczorem, aby zapobiec nadmiernemu odparowywaniu wody w gorące dni.
- Nawożenie
Jeśli chcesz wspomóc wzrostu i kwitnienie godecji, możesz stosować nawozy organiczne lub mineralne o niskiej zawartości azotu. Zbyt duża ilość azotu może prowadzić do nadmiernego wzrostu zielonej masy, czyli liści, kosztem rozwoju kwiatostanów. Godecję najlepiej nawozić raz na dwa tygodnie w okresie wzrostu i kwitnienia, co zapewni jej odpowiednią ilość składników odżywczych.
Do nawożenia godecji wielkokwiatowej warto wybrać preparaty bogate w fosfor i potas. Fot. magicflute002/CanvaPro
- Rozmnażanie
Godecję wielkokwiatową, czyli azalię letnią, rozmnaża się przez nasiona, które wysiewa się wprost do gruntu w kwietniu lub maju. Alternatywą jest wysiew nasion pod koniec lata, gdy spadają one w przekwitłych kwiatostanów. Takie siewki będą w kolejnym sezonie kwitły wcześniej. W obu przypadkach pamiętaj, że nasiona powinny być lekko przykryte ziemią i utrzymywane w wilgotnych warunkach, aby wykiełkowały.
- Przycinanie
Regularne usuwanie przekwitłych kwiatów wspomaga długie kwitnienie godecji. Pamiętaj też, że uszczykiwanie czy przycinanie wierzchołków młodych roślin może pobudzić je do lepszego rozkrzewienia. Dzięki temu będą wyglądały bujniej i bardziej atrakcyjnie.
- Choroby i szkodniki
Godecja wielkokwiatowa może być narażona na ataki mszyc, przędziorków i ślimaków bezskorupowych, czyli pomrowów. W przypadku nadmiernej wilgotności mogą również pojawić się choroby grzybowe, takie jak mączniak prawdziwy czy szara pleśń. Regularnie monitoruj rośliny i w razie nieprawidłowości stosuj odpowiednie środki ochrony roślin.
Gdzie sadzić godecję – jakie towarzystwo lubi?
Godecja dobrze komponuje się z innymi jednorocznymi kwiatami, np. nagietkami, kosmosami, werbeną czy lwią paszczą. Świetnie prezentuje się też w towarzystwie bylin, np. lawendy i szałwii. Nie najlepszym sąsiedztwem są dla niej rośliny o wysokich wymaganiach wodnych i te, które mogą ją zacieniać, np. wysokie byliny i krzewy.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Przycinanie przekwitłych host. Co daje usuwanie suchych kwiatów z funkii?
Cudowny zapach tej rośliny zwabi do ogrodu nie tylko motyle. Uprawa i pielęgnacja laku
Kapitalny sposób na mrówki na różach. Gdy obsypię krzak, nie ma po nich śladu