Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Cudowny zapach tej rośliny zwabi do ogrodu nie tylko motyle. Uprawa i pielęgnacja laku

Lak pospolity jest pięknie pachnącym kwiatem, jednak nie cieszy się on zbyt dużą popularnością. Pojawia się tylko w niektórych ogrodach, których właściciele stawiają na nowoczesne kompozycje. Kwiat ten ma jednak wiele zalet, a jego liczne kolory pozwalają na stworzenie niepowtarzalnego efektu. Jak uprawiać lak w ogrodzie i w donicy?

Cudowny zapach tej rośliny zwabi do ogrodu nie tylko motyle. Uprawa i pielęgnacja laku
Laki to urocze rośliny, które przyciągają nie tylko zapachem. Idealnie wpasowują się na rabatach kwiatowych. Fot.Petra Barz/123RF.com

Spis treści: 

Lak pospolity – charakterystyka

Lak pospolity (Erysimum cheiri) należy do rodziny kapustowatych. Ma to do siebie, że pachnie niepowtarzalnie, a jednocześnie wydaje kolorowe, piękne kwiaty. W ostatnim czasie cieszy się on rosnącą popularnością, co ma związek z dostępnością wielu odmian tej rośliny. Lak pospolity jest rośliną dwuletnią. Na ogół w pierwszym roku po zasadzeniu na powierzchni ziemi pojawiają się jedynie liście. Na kwiaty trzeba poczekać kolejne kilka miesięcy. Roślina jest odporna na niskie temperatury, ale źle znosi bardzo duże mrozy.

Lak pospolity dzieli się na odmiany niskie i wysokie. Te pierwsze sięgają około 40-50 cm, a drugie – 70-80 cm. W ogrodach można spotkać również jeszcze mniejsze warianty, które nie przekraczają 30 cm. Wybierając odpowiednie kwiaty, warto skupić się na tym, do jakiej wysokości dorosną. W ten sposób można zaplanować kompozycję w swoim ogrodzie.

Jak pachnie lak?

Roślina ta ma również bardzo charakterystyczny, wyrazisty zapach. Z tego powodu poleca się sadzić ją w okolicach altanek i na tarasach. Aromat laku pospolitego jest określany jako przyjemny i niezwykle intensywny. Tym zjawiskiem i pięknymi kwiatami można cieszyć się przez kilka tygodni, a w przypadku niektórych gatunków – nawet dwukrotnie w trakcie roku.

Co ciekawe, zapach laku pospolitego jest wyczuwalny nie tylko przez ludzi, lecz także przez owady. Z tego powodu wabi on głównie motyle. Łączki, na których rośnie lak, są pełne kolorowych owadów, dlatego roślina ta jest coraz częściej sadzona w parkach i prywatnych ogrodach. 

Lak nie jest trudny w uprawie - rośnie w pełnym słońcu i w półcieniu. Nie lubi zbyt mokrego podłoża. Fot.Eduard Zayonchkovski/123RF.com

Jak uprawiać lak w ogrodzie?

Laki mogą kwitnąć jesienią lub wiosną. Te pierwsze wysiewa się w okolicach maja, a drugie – lipca. Bardzo często roślina ta rozsadza się również samoistnie poprzez wydanie nasion. Zanim pojawią się kwiaty laków, zwykle potrzebne jest kilka chłodnych tygodni, stąd właśnie takie pory kwitnienia. Zimą warto przykryć laki włókniną, by uchronić je przed bardzo dużymi mrozami.

  • Gleba

Lak pospolity nie ma zbyt dużych wymagań, jednak należy posadzić go na glebie o określonych parametrach. Najlepiej sprawdza się ta umiarkowanie wilgotna, o dobrym stopniu przepuszczalności. Warto wybierać gleby piaszczysto-próchnicze. Dobrze sprawdzą się też tereny lekko gliniaste, jednak nie mogą być one zbyt mokre.

  • Stanowisko

Laki mogą być sadzone w bardzo słonecznych miejscach, ale bez problemu rosną także w półcieniu.

  • Podlewanie

W okresie suszy należy podlewać młode laki. Istnieje również opcja nawożenia ich specjalnymi mieszankami wieloskładnikowymi. Po przekwitnięciu laków można pozostawić owocostany. Wówczas roślina rozsieje się samoistnie.

  • Kwiaty

Jeśli chodzi o laki, kwiaty tych roślin mogą mieć różne kolory. W obrębie jednej rośliny często odbiegają one od siebie również pod względem dokładnego odcienia. Najczęściej można spotkać laki w następujących kolorach:

  • brązowo-pomarańczowym (bronze),
  • fioletowo-różowym (winter joy, sweet sorbet, bowles mauve),
  • białym (white dame),
  • żółtym (gold, golden yellow, zwerg),
  • pomarańczowo-czerwonym (apricot twist, orange scarlet),
  • czerwonym (carmine),

Jeśli chodzi o laki, kwiaty mogą mieć również kilka odcieni jednocześnie. To wielobarwne odmiany łączące w sobie różne barwy. Ich doskonałym przykładem jest winter sorbet czy plant world lemon.

Sam kwiat składa się z dość dużych, czterech płatków spotykających się w jednym punkcie. Często w centralnej części mają one jaśniejszy kolor niż na krawędziach. Kwiaty mają średnicę kilku centymetrów, w zależności od wybranego gatunku.

Przeczytaj również: Robi furorę w ogródkach. Kiedy siać i jak pielęgnować lak, by długo kwitł?

  • Liście i owoce

Lak pospolity ma charakterystyczne, jasnozielone liście o wąskiej formie. Mierzą  nawet około 20 centymetrów. Są zaostrzone na końcu, nadając roślinie delikatnego wyglądu. Lak pospolity po spożyciu w dużej ilości jest trujący, dlatego warto sadzić go z dala od zwierząt domowych. Po przekwitnięciu lak pospolity wydaje wąskie strąki, w których znajdują się nasiona. Można pozbyć się jego naziemnej części lub pozostawić owoce. W ten sposób roślina samodzielnie się rozsiewa, by za rok ponownie cieszyć oko właścicieli ogrodu swoimi pięknymi kwiatami. W standardowych warunkach zimuje ona w gruncie, jednak warto zabezpieczyć ją przed działaniem dużych mrozów.

  • Kwitnienie

Jeśli chodzi o laki, kwiaty pojawiają się zwykle wiosną i są widoczne aż do wczesnego lata. W trakcie kwitnienia mogą one jednak delikatnie zmienić swój odcień. Istnieją gatunki, które zakwitają już w marcu. Natomiast gdy zima jest łagodna, wiele z nich wydaje kwiaty nawet w lutym. Istnieją takie rośliny, które dwukrotnie wydają kwiaty. Laki te kwitną zarówno wiosną, jak i jesienią. Warto mieć to na uwadze, komponując daną rabatę.

Laki można sadzić bezpośrednio w ziemi, ale nie tylko. Równie dobrze sprawdzają się też w donicach. Fot. seven75/CanvaPro

Gdzie sadzić laki?

Jeśli chodzi o kwitnące rośliny, łąki przydomowe nie mogą obyć się bez kilku kolorów laków zasadzonych w jednym miejscu. Doskonale sprawdza się łączenie ich również z innymi bylinami ogrodowymi. Dobrym rozwiązaniem jest sadzenie laków na specjalnie wydzielonych rabatach. Mierzą one bowiem kilkadziesiąt centymetrów, dlatego mogą przysłonić niższe rośliny. Łąki kwiatowe zaprojektowane w ten sposób prezentują się oszałamiająco zarówno na prywatnych posesjach, jak i w okolicach ogródków miejskich czy w parkach.

Laki można sadzić bezpośrednio w ziemi, ale nie tylko. Równie dobrze sprawdzają się też w pojemnikach, które stawia się na balkonach i tarasach. Nie mają one bowiem głębokich korzeni.

Lak pospolity ma bardzo wyrazisty zapach, dlatego doskonałym pomysłem jest sadzenie takiej rośliny w miejscach, w których spędzasz czas w ogrodzie, np. przy altankach, tarasie lub balkonie. Ścięte kwiaty pachną przepięknie również w wazonie. To roślina mało wymagająca, która pozwala na sadzenie zgodnie z własnymi preferencjami.

Przeczytaj również: Ma oryginalne liście, ciekawe kwiaty i ogrom dobrych właściwości. Jak uprawiać lukrecję w ogrodzie?

Laki pospolite to rośliny dość wysokie, dlatego pozwalają na cięcie i łączenie w bukiety. Pojawiają się często w ogrodach rustykalnych, w których stawia się zwykle na rośliny typowo łąkowe. Warto komponować je np. z tulipanami i innymi gatunkami kwitnącymi wiosną. Jeśli wybierzesz laki, które najlepiej wyglądają jesienią, konieczne okazuje się postawienie na nieco inne rośliny. Sposób połączenia ich z pozostałymi kwiatami zależy więc od dokładnego okresu kwitnienia i koloru.

Ścięte laki pospolite idealnie prezentują się w wazonie. Długo utrzymują się w wodzie, dlatego mogą cieszyć oko o porze wiosennej lub zimowej. Na co dzień prezentują się pięknie na rabatach, tarasach czy balkonach. Są również obowiązkowym elementem ogrodów wiejskich w okolicach wiosny i jesieni.

Artykuł został zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 8.04.2022 roku.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Urocza krzewinka do każdego ogrodu. Ciekawe odmiany i rozmnażanie pięciornika krzewiastego

Kapitalny sposób na mrówki na różach. Gdy obsypię krzak, nie ma po nich śladu

Kwiaty wieloletnie długo kwitnące. Zachwycają nie tylko latem, ale również jesienią

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.