Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co zrobić, żeby pędy derenia były czerwone albo żółte? Oto wskazówka ogrodnika

Derenie ozdobne to popularne krzewy o bardzo atrakcyjnym wyglądzie. Ich regularne przycinanie ma ogromny wpływ na to, jak będą się prezentowały i jaki kolor pojawi się na ich pędach. Sprawdź, jak prawidłowo wykonać cięcie dereni i kiedy powinno się je przeprowadzać.

Co zrobić, żeby pędy derenia były czerwone albo żółte? Oto wskazówka ogrodnika
Cięcie derenia pozwoli mu wypuszczać nowe intensywnie wybarwione pędy. Fot. 123RF.com

Spis treści:

 

Derenie ozdobne

Derenie ozdobne są przynależne do rodzaju botanicznego Cornus, w którego skład wchodzi około 50 gatunków tej rośliny. Występują one głównie na półkuli północnej, a w Polsce początkowo można było spotkać dwa gatunki – dereń szwedzki oraz dereń świdwa, jednak gatunek szwedzki już wymarł i nie pojawia się w naszym klimacie. Aktualnie na naszych terenach stopniowo zadamawia się dereń biały oraz dereń rozłogowy.

Ze względu na to, że derenie świetnie się sprawdzają zarówno w dużych, jak i małych ogrodach, to często używane są jako naturalna ozdoby przestrzeni. Gatunki, które uprawiane są w Polsce mają lancetowate liście, które zimą opadają i można zobaczyć wtedy dekoracyjne, kolorowe pędy rośliny.

Kwiaty dereni ozdobnych tworzą baldachy i wiechy, które najczęściej przybierają barwę białą. Po zapyleniu przekształcają się one w kuliste owoce, które prezentują się ładnie, ponieważ zebrane są w ścisłe grona.

Przeczytaj również: Najpiękniejsze gatunki dereni ozdobnych. Wyglądają zjawiskowo przez cały rok

Dereń biały – charakterystyka

Dereń biały jest dużym krzewem liściastym. Naturalnie pojawia się przede wszystkim w klimacie umiarkowanym Azji oraz we wschodniej Europie.  

To krzew, który bardzo szybko rośnie i może osiągać 3 metry wysokości oraz 2 metry szerokości. Pędy tej rośliny bardzo łatwo się ukorzeniają. Młode derenie białe mają pokrój wzniesiony, który z czasem przekształca się w pokładający się kształt.

Najbardziej charakterystycznym elementem derenia są czerwone pędy, które najlepiej widoczne są podczas okresu bezlistnego. Jednak samą ozdobą tej rośliny mogą być również jej liście, ponieważ mają kształt jajowaty i są ciemnozielone, a jesienią przebarwiają się na karminowo.

Oprócz tego dereń biały tworzy kwiatostany typu baldachogrono, w którym zbierają się drobne, białe lub delikatnie żółte kwiaty, o czterech płatkach. Krzew zakwita od maja do czerwca i jego pojedyncze małe kwiatostany powtarzają kwitnienie aż do jesieni.

Jest to gatunek bardzo często wybierany do niewielkich ogrodów, ponieważ mimo tego, że dorasta on do 2,5-3 m wysokości można go dowolnie przycinać, a sam krzew ma bardzo powolne tempo wzrostu.

Przeczytaj również: Dereń biały - kwitnie, owocuje i jest piękny, nawet gdy zrzuca liście. Sprawdź, jak go zagęścić

Dereń biały posiada dekoracyjne owoce. Fot. 123RF.com

Dereń rozłogowy – charakterystyka

Dereń rozłogowy pochodzi z Ameryki Północnej, z rejonów pomiędzy Meksykiem a Jukonem. Ze względu na szeroki obszar występowania, jest to gatunek, który świetnie sprawdza się praktycznie w każdych warunkach klimatycznych.

W Polsce roślinę można spotkać na zachodzie, południowym zachodzie, a także południowym wschodzie naszego kraju. Ten gatunek dorasta nawet do 2,5 metra wysokości i charakteryzuje się drobnymi, białymi kwiatkami, które są zebrane w podbaldachowe kwiatostany. W momencie, gdy kwiaty derenia rozłogowego przekwitną, na krzewach pozostają białe jagody.

Dereń stanowi też barwną dekorację ogrodów zimą, ponieważ gdy liście już opadną, to pędy zmieniają kolor z brązowego na ciemnoczerwony. Szczególnie urokliwie wygląda to na tle białego śniegu.

Dereń rozłogowy często wykorzystywany jest jako ozdoba dla dużych ogrodów, parków krajobrazowych oraz na terenach zieleni miejskiej.  

Hodując je w swoim ogrodzie, trzeba pamiętać o tym, aby kontrolować systematycznie wzrost krzewów, bo w przeciwnym razie stworzą one szybko gęstą kępę, która nie prezentuje się atrakcyjnie. Dereń rozłogowy oprócz tego nadaje się także do tworzenia żywopłotów i to zarówno formowanych, jak i nieformowanych.

Cięcie derenia należy przeprowadzić w okresie bezlistnym. 123RF.com

Cięcie derenia białego

Optymalnym terminem cięcia dereni jest wczesna wiosna. Przycinanie jest szczególnie istotne dla dereni ozdobnych, ponieważ młode pędy będą się prezentowały lepiej niż starsze.

Zaraz po posadzeniu, derenie białe przycina się nad trzecim lub czwartym pąkiem, a w kolejnych latach skraca się je nawet o 1/3 ich długości. Cięcie derenia białego musi się odbywać systematycznie co rok, ponieważ podczas niego usuwa się pędy chore i porażone.

Dodatkowo warto usuwać również pędy trzyletnie i te, które są starsze. Oprócz tego raz na kilka lat powinno się skrócić wszystkie pędy na wysokości około 10-20 cm. Pędy kilkuletnie są już bardzo twarde, dlatego warto wyposażyć się w ostre narzędzia. Dodatkowo należy skrócić wierzchołki pędów, ale trzeba pamiętać o tym, aby gałązki zawsze były przycinane tuż za pączkiem.

Techniki cięcia derenia mogą być różne. Jeśli zdecydujemy się na prowadzenie krzewu w formie pionowej, to musimy pozostawić jeden główny pień, który skracamy, a następnie z pozostałych utworzyć koronę na szczycie.

Jednak w przypadku, gdy chcemy, aby dereń rósł w formie krzewiastej, powinniśmy go przycinać na podobną wysokość, formując kulę oraz skracając pod skosem boczne pędy.

Cięcie derenia rozłogowego

Cięcia sanitarne derenia rozłogowego najlepiej wykonywać jest po zimie, podczas przedwiośnia, ponieważ wtedy pąki liściowe nabrzmiewają i stają się lepiej widoczne. Dzięki temu możemy poprawnie zidentyfikować suche i chore gałęzie.

Cięcie należy przeprowadzać w bezmroźny oraz pogodny dzień. Konieczne jest użycie czystych i naostrzonych narzędzie. Dodatkowo zdrewniałe pędy powinno się smarować maścią ogrodniczą z fungicydem, dzięki czemu ograniczymy ryzyko infekcji.

Oprócz tego dbając o dereń rozłogowy, należy regularnie skracać wszystkie pędy, które są nadmiernie wybujałe. Oprócz tego przytnijmy też pędy, wyrastające poza kontur rośliny, który chcemy utrzymać.

Dodatkowo należy przeprowadzić cięcie wszystkich pędów tuż nad ich rozgałęzieniem lub nad pąkiem, który skierowany jest na zewnątrz korony.

@ogrodnikdoskonaly #deren #ogrodnictwo #poradyogrodnicze #ogrodnik ♬ Piano sleep LoFi slow midnight(808930) - Gloveity

Co zrobić, żeby pędy derenia zmieniały kolor?

Jeśli chcemy otrzymać wybarwione pędy, to nasze derenie muszą być regularnie cięte. Dzięki temu uzyskamy piękne kolory rośliny, ponieważ młode pędy są intensywnie wybarwione, a te starsze z biegiem czasu tracą kolor i zyskują barwę szaro-zieloną.

Natomiast, gdy będziemy wykonywać cięcie systematycznie, to uzyskamy pożądane barwy pędów. Pędy jedno i dwuroczne są intensywnie wybarwione, dzięki czemu zachwycają swoim wyglądem.

Jest to najskuteczniejszy sposób na to, aby pędy derenia zmieniały kolor i jest on równocześnie prosty, ponieważ wystarczy jedynie co jakiś czas wykonywać cięcia odmładzające. Jeśli tego nie będziemy robić, krzew nadal będzie się rozrastał, ale już bez młodych, barwnych pędów.

Przeczytaj również: Jak usunąć mech z trawnika? Ten produkt za 5 zł błyskawicznie sobie z nim poradzi

Ma kształt oliwki, a smak i kolor wiśni. Prawdziwa bomba witamin! na INTERIA.TV.

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.