Spis treści:
Rozmnażanie hortensji bukietowej latem
Hortensje bukietowe to jedne z najpiękniejszych krzewów ozdobnych, które stanowią dekorację wielu ogrodów. Przyciągają wzrok i wzbudzają zachwyt swoim spektakularnym kwitnieniem, które trwa bardzo długo, niekiedy nawet do października. Wyróżniają się dużymi, stożkowatymi kwiatostanami złożonymi z licznych, drobnych kwiatków. Każdy, kto uprawia hortensje, chce mieć jeszcze więcej tych pięknych krzewów w swoim ogrodzie. Nie ma co się temu dziwić, ponieważ mogą przemienić każdą działkę w zachwycającą oazę kolorów. Aby pozyskać nowe egzemplarze, wcale nie musisz kupować często drogich sadzonek. Spróbujmy rozmnożyć je samodzielnie.
Rozmnażanie hortensji bukietowej latem nie jest wcale takie trudne – poradzi sobie z tym nawet niedoświadczony ogrodnik. Czynność ta ma miejsce w okresie od czerwca do sierpnia. W celu pozyskania nowych roślin będziemy potrzebować pędów półzdrewniałych, pochodzących z młodych, tegorocznych przyrostów. Najlepiej wybierać te niekwitnące. Ważne jest, aby pozyskiwać sadzonki ze zdrowych roślin matecznych, inaczej młode okazy będą słabo kwitły. Grubość ściętego pędu powinna być taka jak grubość ołówka. Następnie tniemy go na mniejsze części tak, by każda łodyżka posiadała po trzy zawiązki z pąkami. Takim sadzonkom usuwa się liście, pozostawiając tylko parę górnych (najlepiej skrócić je o połowę, aby zmniejszyć parowanie wody). Sadzonki hortensji bukietowej umieszczamy w doniczkach wypełnionych piaskiem i ziemią torfową w stosunku 1:1. Wkładamy je tak, aby 2 pąki znajdowały się pod powierzchnią ziemi. Na koniec młode rośliny należy podlać.
Rozmnażanie hortensji latem można przeprowadzić przez sadzonki półzdrewniałe. Fot.marinademidiuk/123RF.com
Jak dbać sadzonki hortensji?
Doniczki z sadzonkami hortensji bukietowej warto ustawić w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Optymalna temperatura dla wzrostu to 20-24 st. C. Należy również pamiętać o utrzymaniu stale wilgotnego podłoża (ale nie może ono być zbyt mokre). Aby stworzyć młodym roślinom właściwy mikroklimat, doniczki można przykryć perforowaną folią. Pomoże to utrzymać optymalną wilgotność podłoża oraz zabezpieczyć sadzonki przed wysychaniem. Ważne jest jednak, aby raz na kilka dni zdejmować osłonę z pojemników, ponieważ cyrkulacja powietrza jest kluczowa dla wzrostu i rozwoju młodych roślin.
W optymalnych warunkach rozmnażane w taki sposób hortensje bukietowe powinny się ukorzenić po 2-3 tygodniach. Następnie sadzonki należy przesadzić do osobnych doniczek, w których pozostaną do wiosny. Gdy młode rośliny wypuszczą 3 pary nowych liści, dobrze jest uszczknąć wierzchołki pędów. Taka czynność pobudzi sadzonki do lepszego rozkrzewienia się. Z kolei na miejsce stałe wysadzamy je wiosną. Zanim to jednak zrobimy, należy przyzwyczaić nasze rośliny do warunków panujących na zewnątrz.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Hortensje ogrodowe będą kwieciste do późnej jesieni. Podlewam je specjalnym koktajlem
Urocza krzewinka do każdego ogrodu. Ciekawe odmiany i rozmnażanie pięciornika krzewiastego