Porady ogrodnicze

Co zrobić, żeby pobudzić bugenwillę do kwitnienia? Uprawa i wymagania bugenwilli w donicy

Bugenwilla to roślina tropikalna o imponującym wyglądzie, uznawana za jedną z najpiękniej i najdłużej kwitnących roślin na świecie. Nadaje się idealnie na słoneczne tarasy czy balkony. W naszych warunkach klimatycznych może być bowiem uprawiana jedynie w donicy. Jak uprawiać bugenwillę i jak pobudzić ją do kwitnienia?

Co zrobić, żeby pobudzić bugenwillę do kwitnienia? Uprawa i wymagania bugenwilli w donicy
Wystarczy prosty trik, by pobudzić bugenwillę do kwitnienia. 123RF.com

Spis treści:

Bugenwilla – charakterystyka

Bugenwilla, inaczej znana jako kącicierń, to roślina z rodziny nocnicowatych, która naturalnie występuje w Ameryce Południowej. Bugenwille uprawiane są jednak w wielu miejscach na świecie – w tym także i w Polsce. To niezwykle efektowne, kwitnące pnącze, które w naszym klimacie najlepiej uprawiać w donicach i wystawiać na zewnątrz jedynie latem. W krajach śródziemnomorskich i w klimacie tropikalnym bugenwilla jest jednak pnączem ogrodowym o imponującym wyglądzie. Największą popularnością cieszą się dwie odmiany:

  • Bugenwilla okazała,
  • Bugenwilla gładka.

Jak wygląda bugenwilla? Roślina wyróżnia się kolorowymi przylistkami, które najczęściej są intensywnie różowe, jednak mogą też być białe, czerwone, fioletowe lub pomarańczowe. W naturalnych warunkach bugenwilla kwitnie niemal przez cały rok. W Polsce jednak roślina ta kwitnie jedynie w lecie – czasem zakwita już wiosną. Jej długie, cienkie pędy mogą osiągnąć nawet 12 metrów długości. Wyposażone są w ukryte w kątach liści ciernie, które umożliwiają roślinie wspinanie się po podporach.

Uprawa bugenwilli w donicy

Bugenwilla to efektowna roślina, która w naszym klimacie powinna być uprawiana w donicy. Żeby rzeczywiście atrakcyjnie wyglądała, należy odpowiednio o nią zadbać i zapewnić jej należyte warunki wzrostu. Czego potrzebuje i jakie ma wymagania?

  • Sadzenie: w naszym klimacie bugenwilla nie zawiązuje nasion. Możliwe jest jednak ukorzenienie sadzonek. Pędy do ukorzenienia najlepiej pobierać od stycznia do marca.

  • Ziemia: idealna ziemia do uprawy bugenwilli powinna być żyzna i przepuszczalna. Najlepiej zastosować podłoże do roślin kwitnących i wykonać w dnie donicy warstwę drenującą. Podłoże powinno też być stale wilgotne, jednak nie może być mokre.

  • Stanowisko: bugenwilla najlepiej się czuje w pełnym słońcu, więc należy ją ustawić w miejscu, w którym będzie miała dostęp do światła słonecznego przynajmniej przez pięć godzin dziennie. Najlepsza będzie południowa lub południowo-wschodnia ekspozycja. Miejsce powinno być też osłonięte przed wiatrem i wolne od przeciągów.

  • Podlewanie: bugenwilla lubi podlewanie twardą wodą i zraszanie liści. Ziemia nie może być całkowicie sucha, jednak jeszcze gorsze dla tej rośliny może okazać się przelanie. W takim wypadku może bowiem dojść do zgnicia korzeni. Zimą ograniczamy podlewanie bugenwilli do minimum.

  • Nawożenie: wiosną i latem bugenwillę należy odżywiać nawozem do roślin kwitnących. Stosujemy go co 7-10 dni. Można też użyć długo działającego nawozu granulowanego.

  • Przycinanie: przycinanie Bugenwilli jest zalecane. Bez niego roślina stworzy długie pędy o słabym rozgałęzieniu, a kwiaty rozwiną się tylko na ich końcach. Silne cięcie powinno zostać wykonane jesienią lub wiosną (na początku sezonu).

  • Rozmnażanie: Roślinę można rozmnażać przez ukorzenienie półzdrewniałych pędów. Wczesną wiosną ucinamy pędy o długości około 10 cm, a następnie zanurzamy w ukorzeniaczu i umieszczamy w wilgotnym podłożu. Po 4-6 tygodniach pędy powinny się ukorzenić. Wówczas można je przenieść do doniczek. Rośliny pozyskane w ten sposób powinny zakwitnąć po upływie 2-3 lat.

  • Choroby i szkodniki: bugenwillę mogą atakować mszyce, przędziorki, a także mączniki szklarniowe. Na szczęście regularne opryski mogą pomóc się ich pozbyć.

Przeczytaj również: Czym nawozić laurowiśnię, żeby szybciej rosła i pięknie kwitła? Uprawa i pielęgnacja laurowiśni

Jak pobudzić bugenwillę do kwitnienia?

Powodem braku kwitnienia bugenwilli jest najczęściej nieodpowiednia pielęgnacja, a także brak dostatecznej ilości światła. Miejsce, w którym ustawimy roślinę, powinno być możliwie jak najbardziej słoneczne i osłonięte od wiatru. Kiedy bugenwille zaczną się rozrastać, należy im też zapewnić dodatkowe podpory, po których będą mogły się piąć. Istotne jest również regularne nawożenie i podlewanie bugenwilli.

Roślinę warto odżywiać nawozem do roślin kwitnących. Można go przygotować samodzielnie w domu. Czego użyć? Na przykład fusów z kawy, skorupek z jaj, wody po gotowaniu ziemniaków czy drożdży piekarskich. Na rośliny kwitnące korzystnie wpływa też naturalny nawóz z bananów. Owoce te są pełne składników odżywczych i potasu, który jest potrzebny roślinom kwitnącym. Jak przygotować taką domową odżywkę?

  • Skórkę banana należy pokroić w kostkę, a następnie umieścić w słoiku.
  • Do słoika wlewamy gorącą wodę i zamykamy go.
  • Po upływie doby roztwór jest gotowy – może zostać wykorzystany do podlewania roślin w ogrodzie czy donicach.

Warto wiedzieć, że skórkę można wykorzystać jeszcze kilkukrotnie, za każdym razem zalewając ją wrzątkiem i zostawiając na 24 godziny. Można również wykorzystać miąższ przejrzewających bananów. Wystarczy rozdrobnić je widelcem, zalać wodą, zamieszać i tak powstałą masą podlać rośliny.

Przeczytaj również:

Bananowiec - niezwykła roślina do domu i ogrodu. Jeśli się postarasz, zakwitnie i wyda owoce

Kwiaty na parapet - do słońca, cienia, kuchni. Najpiękniejsze i trwałe rośliny doniczkowe [PORADNIK]

Pomogą stworzyć doskonałą aranżację balkonu lub tarasu. Polecane krzewy i drzewa do donicy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.