Spis treści:
- Parch jabłoni. Choroba osłabia drzewo i niszczy plony
- Co to jest "mysie ucho"?
- Czym pryskać na parch jabłoni?
- Jak zapobiegać parchowi jabłoni?
Parch jabłoni. Choroba osłabia drzewo i niszczy plony
Parch jabłoni to choroba dotykająca większość gatunków jabłoni. Jest wywoływana przez grzyby Venturia inaequalis, których celem najczęściej są liście i owoce rośliny. Parch jabłoni objawia się niewielkimi brunatnymi plamkami po górnej stronie liści. Wraz z rozwojem choroby, rzeczone plamki mogą pokrywać nawet większą część blaszki. Po pewnym czasie liście obumierają. Podobne zmiany chorobowe w postaci ciemnych plam pojawiają się również na owocach. Warto wspomnieć, że parch jabłoni rozwija się znacznie szybciej w warunkach podwyższonej wilgotności.
Największe ryzyko infekcji parchem jabłoni występuje wiosną, gdy drzewa obrastają w młode liście, które są dość podatne na działanie grzyba. Venturia inaequalis rozwija się najintensywniej, gdy temperatura utrzymuje się w granicach 16-24 stopni Celsjusza.
Co to jest "mysie ucho"?
"Mysie ucho" to kształt, który przybierają młode listki na dopiero co otwartych pąkach. To właśnie wtedy najlepiej przeprowadzić oprysk zapobiegawczy, który ochroni drzewko przed rozwojem parchu jabłoni. Ważne jest regularne obserwowanie posadzonych w ogrodzie jabłonek, by nie przegapić tego momentu.
Kiedy ma miejsce "faza mysiego ucha" zwana również "fazą zielonego pąka"? Zazwyczaj pierwsze młode listki zaczynają się pojawiać w kwietniu, jednak przez zmiany pogodowe i coraz wyższą temperaturę w lutym i marcu, wegetacja roślin przyspiesza. Wobec tego "faza mysiego ucha" może rozpoczynać się mniej więcej już w połowie marca.
Czym pryskać na parch jabłoni?
Jednym z najczęściej wykorzystywanych środków na parch jabłoni jest miedzian, czyli preparat powstały z wykorzystaniem tlenochlorku miedzi. Zazwyczaj można go kupić w większości sklepów ogrodniczych. Oprysk zapobiegawczy rzeczonym preparatem powinno się wykonać w "fazie mysiego ucha". Warto pamiętać, że środek należy rozcieńczyć w wodzie. Dokładne instrukcje są zwykle wskazywane przez producenta danego produktu.
Jedną z najgroźniejszych i jednocześnie najpopularniejszych chorób pojawiających się na jabłoniach jest parch. Trudno o inną, która byłaby tak samo destrukcyjna. Fot.123RF.com/sergiiks
Okazuje się, że specyfik do oprysku można również zrobić samodzielnie. Mowa tu o wyciągu ze skrzypu polnego. Do jego wykonania potrzebne będzie 150-200 g suszonego lub 500 g świeżego skrzypu. W przypadku świeżo zerwanej rośliny należy zalać ją 5 litrami wody. Z kolei suszony skrzyp zalewamy 10 litrami wody. W obydwóch przypadkach specyfik należy pozostawić na około 24 godziny. Po tym czasie można za jego pomocą przeprowadzić oprysk.
Jak zapobiegać parchowi jabłoni?
Parch jabłoni to choroba, która w większości przypadków negatywnie odbija się na plonie. Oprócz przeprowadzania oprysków zapobiegawczych warto znać inne techniki, które pomogą zminimalizować ryzyko rozwoju grzybów. Chodzi tu między innymi o dokładne zgrabienie i usunięcie opadłych z drzew liści jesienią, ponieważ to na nich zimuje grzyb. Co więcej, jeszcze w trakcie wyboru stanowiska dla drzewek, lepiej wybierać miejsca mniej wilgotne.
Nie należy zapominać również o przeprowadzaniu cięcia prześwietlającego. Dzięki niemu można zapewnić właściwą cyrkulację powietrza, co z kolei zapobiega utrzymywaniu się wysokiej wilgoci na pędach i liściach, która sprzyja rozwojowi parchu jabłoni.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj też:
5 wczesnych odmian jabłoni, które warto mieć w swoim ogrodzie. Ich owoce są przepyszne
Choroby drzew wywołane grzybami. Jak ochronić gruszę przed parchem?