Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Choroby drzew wywołane grzybami. Jak ochronić gruszę przed parchem?

Grusze to zaraz po jabłoni najczęściej uprawiane drzewa w Polsce. Niestety są one bardzo wrażliwe na choroby pochodzenia grzybowego, z których najpopularniejszy jest parch gruszy. Bez podjęcia odpowiednich działań prewencyjnych parch może doprowadzić do opadnięcia wszystkich liści i zmniejszenia lub całkowitego zniszczenia plonów.

Choroby drzew wywołane grzybami. Jak ochronić gruszę przed parchem?
Fot.123RF.com

Spis treści:

Co to jest parch gruszy?

Parch gruszy to choroba wywołana przez grzyb Venturia pirina. Jego pojawieniu się sprzyja kilkugodzinne zwilżenie liści poprzez długotrwały deszcz lub też utrzymującą się mgłę. Temperatura idealna dla patogenu to 17 do 23°C. Parch gruszy sprawia, że roślina żywicielska traci zgromadzoną w swoich częściach nadziemnych wodę, co skutkuje opadaniem uschniętych liści i zawiązków owoców.

Proces infekcji rozpoczyna się wczesną wiosną i trwa do okresu kwitnienia i po nim, przez co skutecznie hamuje rozwój rośliny, jednocześnie znacznie obniżając plon. Owoce porażone parchem są nieatrakcyjne pod względem wyglądu i smaku, dlatego nie warto ich spożywać.

Przeczytaj także: Niebezpieczne związki. Tych drzew i krzewów nie należy sadzić obok siebie

Parch gruszy — objawy

Parch gruszy powoduje poważne uszkodzenia drzew. Infekując roślinę, silnie zaburza jej gospodarkę wodną. Pojawiające się grzybnie deformują i wysuszają liście, przez co te zaczynają masowo opadać. Następne w kolejności jest znaczne zmniejszenie plonów.

Objawy choroby pojawiają się na wszystkich częściach rośliny. Są na tyle charakterystyczne, że bardzo łatwo na ich podstawie rozpoznać rodzaj choroby toczącej drzewo.

  • Liście porażone przez parch gruszy mają brunatnozielone plamy na spodniej stronie, wzdłuż nerwu głównego. Plamy powiększają się, korkowacieją i ciemnieją, aż pojawią się na nich zarodniki konidialne. Liście zostają zdeformowane i usychają, aby następnie opaść.
  • Zawiązki owoców są pokryte nieregularnymi, ciemnymi plamami. Poprzez powiększanie się plam zawiązki ulegają deformacji i mogą przedwcześnie opaść. Podobnie rzecz się ma z młodymi i starszymi owocami rośliny, które są równie podatne na grzybnię.
  • Jeśli warunki atmosferyczne są sprzyjające, porażone zostają młode wierzchołki pędów, na których pojawiają się korkowaciejące plamy. Wiosną kolejnego roku na porażonych wcześniej pędach pojawiają się charakterystyczne pęknięcia.

Jak rozwija się parch gruszy?

Venturia pirina to grzyb o podobnym cyklu rozwojowym co Venturia inaequalis. Otocznie zagnieżdżone na liściach sprawiają, że te opadają i stają się miejscem zimowania patogenu. Wraz z przyjściem deszczowej i dosyć ciepłej wiosny zimujące otocznie zaczynają dojrzewać. Ich rozwój trwa kilka dni, po których na zewnątrz wydostaje się około 1000 dojrzałych zarodników workowych. Kiedy otocznie zostaną zwilżone wodą, deszczem, zaczynają pęcznieć i pękają, rozsiewając swoją zawartość nawet na kilkaset metrów. Cykl ten powtarza się kilka razy, aż do całkowitego opróżnienia wszystkich zimujących otoczni.

Zobacz również: Drzewa owocowe do sadu i ogrodu. Wybieramy odmiany drzew owocowych do sadu

Rodzaje infekcji patogenu

Kiedy zarodniki workowe dostaną się na roślinę żywicielską, zaczynają się po niej rozprzestrzeniać w bardzo szybkim tempie. Już w ciągu kilku godzin na gruszy powstają niebezpieczne grzybnie, infekując ją. Grzybnie dojrzewają około 8 dni, aby po tym czasie wypuścić na zewnątrz zarodniki konidialne, które zasiedlają roślinę żywicielską i rośliny sąsiednie, jeśli rosną blisko. To nazywane jest infekcją wtórną, która zaczyna się po kwitnieniu i trwa aż do pojawienia się plonów.

Jakie są ekologiczne, a jakie chemiczne sposoby na walkę z parchem gruszy?

Parch gruszy jest na tyle popularną i znaną chorobą, że od dawna istnieją programy prewencyjne pomagające zapobiegać infekcjom grzyba. Działania profilaktyczne obejmują zarówno zabiegi pielęgnacyjne mające na celu ograniczenie ryzyka pojawienia się parcha, jak i opryski. W pierwszej kolejności warto zainteresować się preparatami ekologicznymi, których na rynku jest dziś naprawdę dużo.

Sprawdź też: To najważniejsza substancja, którą dostarcza się roślinom. Jak stosować mocznik w ogrodzie?

Zabiegi profilaktyczne

Pierwszą ważną kwestią jest wybieranie takich odmian grusz, które są mało wrażliwe na parcha. Niestety, nie zostały jeszcze wyodrębnione warianty całkowicie odporne na tę wyniszczającą chorobę. Drugą kwestią jest dbanie o wycinanie podejrzanie wyglądających pędów i pozbywanie się opadniętych liści poprzez ich zbieranie i palenie. Jeśli będziesz zostawiał resztki rośliny, stworzysz patogenowi parcha gruszy idealne warunki rozwojowe.

Dobrym sposobem na prewencyjne działanie jest zaszczepienie na liściach rośliny grzyba, który jest pożyteczny, ponieważ niweluje działanie tego infekcyjnego nawet w 80%.

Opryski prewencyjne

Zabiegi prewencyjne obejmujące działania przeciwdziałające parchowi gruszy to przede wszystkim opryski dobrze dobranymi fungicydami. Pamiętaj, że możesz je dobierać jedynie z aktualnej listy dostępnych do użytku środków chemicznej ochrony roślin. Każdego roku jest ona aktualizowana i najczęściej znikają z niej wszystkie lub większość środków dostępnych w poprzednim roku.

Opryski prewencyjne stosuje się już w momencie rozwoju pierwszych liści. Nie zapominaj, że zabieg z użyciem fungicydu będzie skuteczny tylko wtedy, gdy wykonasz go w suchy, bezwietrzny dzień. Jego skuteczność trwa zwykle około tygodnia, jednakże każdy deszcz powoduje osłabienie jego efektów działania. Między następującymi po sobie opryskami zwykle musisz robić przerwy trwające od 10 do 14 dni.

Jeśli zechcesz użyć oprysku miedzianowego, musisz przeprowadzić zabieg w fazie zielonego pąka i fazie pękania pąków. To dobry środek do pierwszych działań prewencyjnych, ale zwróć uwagę na fakt, że może on powodować poparzenia rośliny. Bądź więc ostrożny.

Opryski ekologiczne

Jeśli nie chcesz stosować chemii w działaniu profilaktycznym, możesz spróbować oprysków, które stworzysz na bazie naturalnego surowca. Doskonale nada się do tego skrzyp polny. Opryski tym preparatem można prowadzić od fazy pękania pąków aż do okresu po kwitnieniu. Oznacza to wykonanie około 6 zabiegów, między którymi zastosujesz tygodniową przerwę.

Zdrowe gruszki na drzewie Fot.123RF.com

Zwalczanie parcha gruszy po pojawieniu się objawów

Lustracja to jeden ze najważniejszych obowiązków każdego właściciela sadu. Jeśli zaniechasz regularnego sprawdzania drzew, twoje rośliny szybko ulegną atakom powszechnych chorób i szkodników. Podczas regularnej lustracji swojego sadu zwróć szczególną uwagę na wczesne objawy zwiastujące pojawienie się parcha.

W pierwszej kolejności usuń wszystkie porażone części rośliny i je spal. Następnie zastosuj dobry oprysk. Miej na uwadze, że grzyb wywołujący parcha gruszy bardzo łatwo uodparnia się na często używane fungicydy. Jeśli więc używałeś określonego środka chemicznego w programie prewencyjnym, do zwalczania użyj innego fungicydu. Jeśli widzisz wyraźne objawy parcha, zastosuj dawki wyższe niż te zalecane przez producenta. W tej sposób szybko ograniczysz szkody, jakie mogłaby wywołać choroba.

Przeczytaj też: Drzewa i krzewy owocowe na balkon

Walka z parchem gruszy nie jest łatwa, ale czujność i szybkie reagowanie może uchronić cię przed całkowitą utratą plonów. Działaj regularnie i nie bój się używać silnych fungicydów. Czasami tylko one będą w stanie skutecznie zadziałać, szczególnie jeśli nie zauważyłeś początkowych objawów i zaczynasz działać w momencie, w którym masz już za sobą infekcję pierwotną. Pamiętaj też, że silnie porażone rośliny warto usunąć, a następnie zdezynfekować podłoże, w którym rosły. Odpowiednie działanie zwróci ci się w postaci wartościowego, wysokiego plonu.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.