Porady ogrodnicze

Co sadzić obok ogórków, czego unikać? Sprawdź, co lubią ogórki

Ogórki to popularne rośliny z rodziny dyniowatych, znane ze swojego orzeźwiającego smaku i wielu wartości odżywczych. Ich uprawa nie jest szczególnie skomplikowana, jednak warto wiedzieć, jakie mają wymagania i jak o nie dbać. Co sadzić obok ogórków, a czego nie tolerują? Podpowiedzi znajdziecie w naszym poradniku.

Co sadzić obok ogórków, czego unikać? Sprawdź, co lubią ogórki
Wyjaśniamy, co sadzić obok ogórków, by zebrać obfite plony. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Jaka ziemia pod ogórki?

Ogórki to rośliny jednoroczne z rodziny dyniowatych, o owłosionych, płożących się lub wspinających się pędach. Ogórki lubią ciepłe, słoneczne stanowiska. Najlepiej posadzić je w miejscu osłoniętym od wiatru. Powinny rosnąć w ziemi próchniczej i przepuszczalnej, o odczynie pH 6,5-7,0. Warto przeprowadzić jesienią wapnowanie, aby mieć pewność, że ziemia nie będzie zbyt kwaśna. Ogórków nie należy sadzić w tym samym miejscu, w którym rosły wcześniej one same lub warzywa dyniowate. Lepiej to zrobić dopiero po upływie 3-4 lat.

Kiedy zrobić rozsadę ogórków?

Nasiona ogórków mogą trafić bezpośrednio do ziemi, ale można też wcześniej przygotować rozsady. Do doniczek siejemy nasiona w drugiej połowie kwietnia, a na przełomie maja i czerwca sadzonki powinny trafić do gruntu. W każdej donicy można wysiać 2-3 nasiona, a po zakiełkowaniu wszystkich usunąć słabszą siewkę. Warto je hartować i umiarkowanie podlewać na 7-10 dni przed wsadzeniem do ziemi. Do gruntu najlepiej przenieść sadzonkę razem z bryłką ziemi.

Kiedy wysiać ogórki do gruntu?

Ogórki można wysiać do doniczek, by dopiero gdy podrosną przenieść je w wyznaczone miejsce w ogrodzie. Można również wysiać nasiona ogórków bezpośrednio do gruntu. Należy to robić od połowy maja do połowy czerwca. Ważne, by trzymać się tego terminu, gdyż wysianie ich wcześniej spowoduje, że przemarzną. Maksymalnie 3 nasiona umieszczamy w ziemi, w dołku o głębokości 1,5-2 cm. Odstępy pomiędzy dołkami powinny wynosić 10-15 cm, a między rzędami zostawmy odstęp 80-120 cm.

Przeczytaj również: Te odmiany ogórków będą najlepsze do kiszenia. Sprawdź, zanim wysiejesz

Wyjaśniamy, jakie odmiany ogórków będą najlepsze do kiszenia. Fot. 123RF.com

Co sadzić obok ogórków?

Niektóre gatunki roślin czy warzyw dobrze się czują w swoim towarzystwie. Obok ogórków warto posadzić w ogrodzie:

  • warzywa strączkowe,
  • cebula,
  • czosnek,
  • buraki,
  • koper,
  • pietruszkę,
  • warzywa kapustne,
  • marchew.

Coraz popularniejsze jest sadzenie ogórków z kukurydzą i słonecznikiem, które będą chronić rośliny przed wiatrem czy intensywnym słońcem. Służą też jako naturalna podpora, a jednocześnie nie konkurują z ogórkami o składniki pokarmowe czy wodę, ponieważ mają o wiele głębszy system korzeniowy.

Jeśli chodzi o zioła, warto posadzić przy ogórkach:

  • kolendrę,
  • kminek,
  • oregano,
  • bazylię,
  • wrotycz.

Pomiędzy ogórkami mogą też rosnąć niektóre kwiaty. Nie tylko sprawią, że grządki będą się lepiej prezentować, ale też odstraszą szkodniki. Dodatkowo przyciągną drapieżne owady, żerujące na przykład na mszycach i zwabią pszczoły oraz motyle, które zapylą ogórki. Warto wybrać więc między innymi aksamitki, nagietki czy nasturcje.

Czego nie sadzić obok ogórków?

Nieodpowiednim towarzystwem dla ogórków są między innymi ziemniaki. Zwiększa się wówczas ryzyko wystąpienia zarazy ziemniaczanej. Obok ogórków lepiej nie sadzić również:

  • papryki,
  • rzepy,
  • dyni,
  • pomidorów.

Kontrowersyjnym wyborem może się okazać rzodkiewka. Może pomóc odstraszyć żerujące na ogórkach chrząszcze, jednak jednocześnie ogranicza plonowanie i jakość ogórków. Lepiej więc jej nie wybierać.

Co lubią ogórki?

Aby cieszyć się udanymi plonami, należy odpowiednio dbać o ogórki. Musimy zapewnić im ciepło, światło i bogatą w składniki pokarmowe glebę, a następnie właściwie je pielęgnować.

Nawożenie ogórków to sprawa kluczowa. Jeszcze przed ich posadzeniem, jesienią poprzedniego roku, warto zasilić glebę odpowiednimi nawozami – najlepiej kompostem lub obornikiem. Po wzejściu roślin można je zasilać nawozami azotowymi. Doskonałym nawozem naturalnym, który wspomoże wzrost ogórków, jest gnojówka z pokrzyw. Poprawi ich kwitnienie i odporność, jak również ograniczy rozwój chorób grzybowych i szkodników.

Ściółkowanie ogórków niesie ze sobą wiele korzyści. Ogranicza rozwój chwastów, przyczynia się do mniejszego brudzenia owoców, ogranicza parowanie wody z podłoża, jak również wpływa na lepsze owocowanie. Można ściółkować ogórki słomą, skoszoną trawą, agrowłókniną lub folią.

Podlewanie ogórków jest bardzo istotne. Dla prawidłowego wzrostu rośliny potrzebują bowiem dużej ilości wilgoci. W końcu ogórki w aż 96% składają się z wody. Niedobory wody mogą być więc dla nich zabójcze. Należy je podlewać nawet wtedy, gdy są ściółkowane. Warto wówczas rozchylić delikatnie ściółkę i sprawdzić, czy gleba jest nadal wilgotna. Nie powinna być jednak zbyt mokra. Najlepiej podlewać je co 5-7 dni małymi dawkami wody. Zabierzmy się za to rano lub wieczorem.

Przeczytaj również:

Kiedy i jak siać pietruszkę? W jakim towarzystwie pietruszka będzie najlepiej rosła?

Nawożenie ogórków — jak, kiedy i czym nawozić ogórki gruntowe?

Jak uprawiać ogórki na podporach? Instrukcja i lista zalet

Uprawa ogórków na podporach ma wiele zalet. Fot. 123RF.com

"Na zdrowie": Ogórek na swoją popularność zapracował sam na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.