Spis treści:
- Uprawa ogórków przy podporach — sposoby
- Jak podwiązać ogórki?
- Uprawa ogórków w pionie
- Uprawa ogórków przy podporach — zalety
- Co posadzić obok ogórków na podporach?
Uprawa ogórków przy podporach — sposoby
Uprawa ogórków gruntowych na podporach lub sznurkach to dobre rozwiązanie w przypadku odmian, które tworzą długie pędy o silnych wąsach czepnych. Polega ona na przywiązywaniu pędów do sznurków zamocowanych na specjalnych słupkach lub przymocowanych do elementów konstrukcyjnych szklarni. Alternatywnym rozwiązaniem jest prowadzenie ogórków przy specjalnych siatkach wspartych na podporach.
Jak podwiązać ogórki?
Chcąc uprawiać ogórki na podporach, zwykle tworzy się konstrukcję składającą się z wysokich na około 2 metry słupków, sadzonych w odległości około 5 metrów od siebie. Następnie słupki łączy się stalowymi drutami. Jeden z nich zamontowany jest u podstawy, około 15 cm nad ziemią, a drugi u samego szczytu.
Mając gotową konstrukcję, ogórki sadzi się wzdłuż drutów w rozstawie co około 20-30 cm. Chcąc podwiązać ogórki konieczne będzie zamocowanie sznurka, po których będą wspinać się nasze warzywa. W tym celu najlepiej posłużyć się sznurkiem z tworzywa sztucznego lub jutowym. Następnie jeden koniec sznurka mocujemy do górnego druta, a drugi zaplatamy wokół młodej sadzonki ogórka na wysokości ok 10 cm nad ziemią. Gdy roślina zacznie rosnąć, staramy się owijać jej "wąsy" wokół sznurka, tak by stabilnie się trzymały i pięły w górę.
W ten sposób należy postępować, chcąc uprawiać ogórki w pionie zarówno w ogrodzie, jak i w szklarni.
Podwiązanie ogórków pozwoli im swobodnie się wspinać. Fot. 123RF/PICSEL
Uprawa ogórków w pionie
Uprawa ogórków na podporach nie jest skomplikowana, a do tego przynosi obfite plony, ponieważ do warzyw dociera więcej słońca, a ponadto nie zalegają one w ziemi, przez co rzadziej narażone są na choroby grzybowe.
- Stanowisko
Stanowisko dla ogórków uprawianych na podporach powinno być słoneczne i ciepłe. Ważne jest też, aby było w miarę możliwości osłonięte od wiatru, który mógłby uszkodzić podwiązane pędy.
- Podłoże
Ogórki preferują ziemię żyzną, próchniczą, przepuszczalną, o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego.
- Podlewanie
Ogórki gruntowe wymagają regularnego i obfitego podlewania. Niedobór wody może być przyczyną zrzucania zawiązków i hamowania tworzenia nowych, przez co płony nie będą obfite. Ponadto niedostateczne nawodnienie prowadzi do obniżenia jakości plonu oraz walorów smakowych ogórków.
W okresie letnim ogórki gruntowe należy podlewać dwa razy w tygodniu. Najlepszą porą na podlewanie roślin jest wczesny poranek lub późne popołudnie. Pionowa uprawa ogórków ułatwia ten zabieg, ponieważ woda może trafiać bezpośrednio pod korzenie.
Przeczytaj również: Nie tylko woda do podlewania ogórków? Te kuchenne składniki czynią cuda!
Dzięki uprawie pionowej do ogórków dociera więcej słońca. Fot. 123RF/PICSEL
- Nawożenie
Jeszcze przed wysadzeniem roślin do gruntu, glebę warto nawieźć kompostem lub obornikiem, a także obficie podlać. Ogórki do prawidłowego rozwoju potrzebują azotu, fosforu i potasu. Dlatego, zanim zakwitną, potrzebują zasilania azotem. Od momentu zawiązywania owoców stosuje się natomiast głównie środki bogate w fosfor i potas. Jeśli jednak nie chcemy stosować chemicznych nawozów we własnym przydomowym warzywniaku, możemy sięgnąć po naturalny biohumus, który dobrze spełni swoją funkcję.
- Przycinanie
Ważnym etapem pielęgnacji ogórków uprawianych na podporach jest usuwanie żółtych, suchych liści oraz chwastów. Dlatego należy usuwać pędy oraz kwiaty rosnące do wysokości 50 cm nad ziemią, a pozostałe pędy rosnące do 1 m nad ziemią skracamy za trzecim liściem. Dzięki temu roślina jest skupiona na wytwarzaniu owoców, a jednocześnie mniej podatna na różnego typu choroby. Pozbycie się nadmiaru liści, pędów i kwiatów to także więcej światła dla owoców.
- Zbiór owoców
Zbiór ogórków uprawianych pionowo jest dużo łatwiejszy niż w przypadku uprawy płożącej. Wyraźniej widać, które ogórki są już dojrzałe i nadają się do zerwania. Nie są one również ubrudzone w ziemi.
Uprawa ogórków przy podporach — zalety
Sadzenie ogórków przy podporach ma wiele zalet. Rośliny te z łatwością wspinają się po pionowych wspornikach, warzywa nie brudzą się od ziemi, a także dociera do nich więcej słońca, co przyśpiesza ich wzrost.
- Ogórki na podporach zajmują zdecydowanie mniej miejsca, niż gdy wiją się po ziemi. Dzięki temu można lepiej zagospodarować miejsce w warzywniaku lub w szklarni.
- Dzięki podporom zbiór ogórków jest łatwiejszy.
- Podpory sprawiają, że nasłonecznienie ogórków jest lepsze, a to wpływa na większe plony.
- Ogórki rosnące pionowo można podlewać przy korzeniach, co sprawia, że zużycie wody jest mniejsze.
- Sadzenie ogórków przy podporach pozwala uniknąć występowania chorób grzybowych. Rośliny nie mają bezpośredniego kontaktu z podłożem, są czyste i przez to rzadziej gniją.
Dzięki podporom zbiór ogórków jest łatwiejszy. Fot. 123RF/PICSEL
Co posadzić obok ogórków na podporach?
Zanim zaczniesz wysiewać i sadzić w swoim ogródku warzywa, upewnij się, czy wybrane przez ciebie rośliny mogą obok siebie rosnąć i się rozwijać, czy wręcz przeciwnie - ich sąsiedztwo zaburzy ich wzrost oraz będzie sprzyjać rozprzestrzenianiu się chorób. Dla ogórków sadzonych na podporach dobrym sąsiedztwem będzie towarzystwo takich warzyw jak:
- groch,
- fasola,
- kapusta,
- marchew,
- czosnek,
- cebula,
- sałata,
- burak,
- pietruszka,
- koper.
Obok ogórków nie zaleca się natomiast sadzić:
- ziemniaków,
- pomidorów,
- truskawek,
- rzodkiewki.
Jakie warzywa sadzić obok siebie na działce? Zasady dobrego sąsiedztwa