Porady ogrodnicze

Najważniejsze prace, jakie trzeba wykonać w ogrodzie w marcu

Wiosna to najpracowitsza pora roku dla każdego ogrodnika. To czas porządków po zimie i przygotowania do nowego okresu wegetacji. Na liście obowiązków znajdują się: cięcie krzewów, sadzenie żywopłotu, pielęgnacja trawnika. Jak zadbać o ogród w marcu? Wyjaśniamy!

Najważniejsze prace, jakie trzeba wykonać w ogrodzie w marcu
W marcu czeka nas sporo pracy w ogrodzie Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Marzec w ogrodzie - pH gleby

Marcowe prace ogrodowe zaczynamy od oględzin ogrodu. Obejdźmy działkę, przyjrzyjmy się drzewom, skontrolujmy stan rabat i trawnika. Sprawdźmy pH gleby – można to zrobić domowym sposobem, z zastosowaniem octu i sody oczyszczonej. Do dwóch plastikowych pojemników (np. denek odciętych od 1,5 litrowej butelki) przesypmy ziemię z próbkowanego obszaru. Zalejmy ją wodą destylowaną, całość wymieszajmy. Do pierwszego naczynia dodajemy parę łyżek sody, a do drugiego kilka łyżek octu. pH odczytujemy na podstawie otrzymanej reakcji chemicznej – jeśli ziemia zaczęła „bulgotać” i „musować” w próbce z sodą oczyszczoną, badana gleba ma odczyn kwasowy, jeśli w próbce z octem – gleba ma odczyn zasadowy.

Prace w ogrodzie w marcu

Zimą osłanialiśmy rośliny od mrozu i zimnego wiatru. Wraz ze zmianą warunków atmosferycznych, nadeszła pora na usuniecie zimowego „odzienia” i zabezpieczeń. Niestety w marcu, zdążają się jeszcze przymrozki, dlatego zdejmowanie osłon najlepiej przeprowadzić wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz ustabilizuje się i nie będzie spadać poniżej 0 st. Róbmy to stopniowo, tak aby rośliny mogły przystosować się do nowych warunków.

Krzewy, które są wrażliwe na chłód lepiej pozostawić zabezpieczonymi na dłużej. Okrywy usuwamy w zachmurzony, bezsłoneczny dzień – to uchroni rośliny przed gwałtownymi wahaniami temperatury. Poza tym rozkopujemy i wyrównujemy kopczyki usypane wokoło róż.

Co sadzić w marcu w ogrodzie?

Z końcem miesiąca można rozpocząć sadzenie, a także przesadzanie krzewów ozdobnych i drzew. W tym miesiącu możemy sadzić:

  • odmiany iglaków wrażliwych na mróz,
  • róże,
  • buki,
  • graby,
  • ligustry,
  • brzoskwinie
  • maliny
  • jeżyny

Zwróćmy uwagę, by po zasadzeniu żywopłotów z roślin liściastych gubiących liście na zimę, przyciąć je, na wysokości ok. 30 cm. Po nasadzeniach odpowiednio podlejmy rośliny – tym obficiej, im suchsze podłoże.

Przeczytaj: 9 największych błędów w wiosennym cięciu roślin. Tak możesz ich uniknąć. 

Drzewa i krzewy zasilmy kompostem lub, jeśli go nie mamy, nawozem, najlepiej wieloskładnikowym, lub takim o spowolnionym działaniu, przeznaczonym dla konkretnego gatunku.

Jakie kwiaty sadzić w marcu w ogrodzie?

W drugiej połowie miesiąca, kiedy będzie już w miarę ciepło i słonecznie, sadzimy cebulki kwiatów, np. dalie, begonie, frezje, mieczyki, galtonie. Przed zasadzeniem odchwaszczamy i spulchniamy ziemię (możemy zasilić ją również obfitą ilością kompostu). Jeśli chcemy posadzić cebulki w donicach lub innych pojemnikach, wyłóżmy ich dno drenażem. Rośliny cebulowe nawozimy wiosną tuż po ich ukazaniu się. Wspomagamy je saletrą amonową (ok. 10-15 g/1m2) i podlewamy obficie. Po upływie trzech tygodni dostarczmy im nawozu wieloskładnikowego.

Doniczki.fot. W marcu kontynujemy wysiew nasion roślin ozdobnych  123RF/PICSEL

Co siać w marcu?

Marzec jest doskonałym momentem, aby rozpocząć wysiew nasion kwiatów jednorocznych. Nasionka można wysiewać bezpośrednio do skrzynek, kuwet, doniczek celulozowych, a nawet do kubeczków po jogurcie i ustawić w ciepłym pomieszczeniu:

  • w temperaturze 15°C: portulakę, zatrwian, szarłat, floksy, aster chiński, aksamitkę, cynię, goździk Chabaud.
  • w temperaturze 20°C: celozję, szałwię, werbenę, wyżlin (lwią paszczę). Gdy wykiełkują i podrosną, przepikujemy je, a potem wysadzimy rozsadę na miejsca stałe.
  • Jeśli ziemia jest ogrzana, można wysiewać na miejsca stałe: smagliczkę, miłka letniego, groszek pachnący, mak ogrodowy, czarnuszkę, dzierotkę, ostróżkę ogrodową, gipsówkę letnią.

Rośliny, które zimą trzymane były w chłodnych pomieszczeniach, przeprowadzamy do ciepłego miejsca (temperatura około 15°C), zaczynamy również częściej je podlewać. Po upływie ok. 4-6 tygodni, kiedy wypuszczą nowe pędy, możemy przygotować sadzonki. Aby przyśpieszyć letnie kwitnienie roślin niezimujących w gruncie, o długim okresie wegetacji można posadzić je do pojemników, a następnie umieścić w pomieszczeniu o temperaturze nieprzekraczającej ok. 10°C i umiarkowanie podlewać. Do gruntu będą mogły trafić późnym majem, kiedy zakończy się czas przymrozków.

Pikowanie siewek w marcu

Roślinom, które wysialiśmy w lutym, a teraz zaczęły kiełkować, zapewniamy ciepłe oraz jasne miejsce. Pamiętajmy o utrzymaniu wysokiej wilgotności powietrza. Siewki, które zbyt gęsto rosną pikujemy.

Przedwiośnie to również dobra pora na wysadzanie bylin. Poza tym, rabaty z bylinami nawozimy płynnym środkiem wieloskładnikowym, ziemię lekko spulchniamy. Możemy również w tym okresie przystąpić do podziału korzeni wcześnie kwitnących bylin. Usuwamy obumarłe, chore, uszkodzone czy też zaatakowane przez pasożyty części kęp.

W marcu sadzić można cebulki kwiatów oraz wysiewać część warzyw Fot. 123RF/PICSEL

Jakie warzywa siać w marcu?

Z powodu nawracających przymrozków, jakie występują w marcu, nie wszystkie warzywa można wysiać do gruntu. Niska temperatura nie zaszkodzi cebuli, porom, szpinakowi, bobowi, rzodkiewce, marchwi, oraz pietruszce. Stanowisko przeznaczone na warzywnik powinno być słoneczne, ale osłonione przed silnym wiatrem. Przed wysianiem, ziemię na grządkach należy spulchnić i uwolnić od chwastów.

Co robimy w ogrodzie w marcu? Przycinanie

Od marca możemy również rozpocząć cięcia sanitarne i prześwietlające drzew owocowych oraz liściastych krzewów ozdobnych kwitnących latem i jesienią (berberysy, trzmielina, głogi, jaśminowce). Pozbywamy się gałęzi, które rosną do wewnątrz korony lub zachodzą na siebie. Jeśli dostrzeżmy, że gałęzie trawią choroby bakteryjne, przytnijmy je powyżej poziomu doznanych obrażeń. Ze wrzosów usuwamy zeszłoroczne kwiatostany, a rośliny, które kwitną na pędach jednorocznych (hortensje, tawuły japońskie), przycinamy ok. 20 cm nad ziemią. Pamiętajmy, aby cięcia dokonać, zanim rośliny rozwiną pąki. Te, które kwitną wiosną, przycinamy dopiero po zakończeniu okresu kwitnienia. W starszych żywopłotach posadzonych w poprzednich latach przycinamy boczne pędy w ten sposób, by uzyskać zamierzony kształt, oprócz tego skracamy również szczytowe przyrosty. 

Podlewanie roślin w marcu

W marcu nie możemy zapomnieć o podlewaniu roślin zimozielonych, które w tym okresie narażone są na działanie nocnych przymrozków i wysuszającego wiatru. Zaniedbanie tego obowiązku doprowadzi do powstania suszy fizjologicznej, czyli stanu, w której rośliny nie mogą pobierać wody z otoczenia, nawet jeśli jest ono odpowiednio wilgotne. Na skutek parowania roślina stopniowo „odwadnia się”, nie mogąc uzupełnić braków wody.

Przycinanie drzew.  W marcu przycinamy wiele roślin ozdobnych Fot. 123RF/PICSEL

Trawnik w marcu

Powierzchnie trawnika oczyszczamy ze śmieci, liści, patyków oraz suchej trawy. Najlepiej posłużyć się grabiami wachlarzowymi. Nieodzownym w tym okresie są zabiegi aeracji oraz wertykulacji. Pamiętajmy o zasypywaniu i wyrównywaniu kretowisk, dociskaniu kęp traw oraz wyrównywaniu ich powierzchni. Nawożenie trawnika wykonujemy za pomocą specjalnych nawozów lub azofoski, mocznika lub soli amonowej. Kiedy mamy już pewność ustąpienia przymrozków, wówczas na wyrównanej powierzchni darni wysiewamy nasiona trawy.

Jak dbać o oczko wodne w marcu?

Nie zapomnijmy również o pielęgnacji oczka wodnego. Zbiorniki, z których spuściliśmy wodę na zimę, należy dokładnie wyczyścić i przygotować do kolejnego napełnienia. Ważne, aby przed napełnieniem sprawdzić jego szczelność. Większość ubytków, możemy naprawić wykorzystując materiały, które są dostosowane do tych tworzyw, z których wykonane jest nasze oczko.

Rośliny doniczkowe w marcu

  • Tniemy przezimowane rośliny tarasowe i balkonowe np. fuksje, pelargonie nad 3-5 pąkiem, przy okazji usuwamy stare liście i skracamy korzenie. Przenosimy je do świeżej ziemi. Tak odmłodzone, będą miały zwarty pokrój i obficie zakwitną. Zaczynamy częściej je zraszać i podlewać tak jak pozostałą zieleń pokojową.
  • Kaktusy podlewamy ciepłą, ale nie gorącą wodą, która rozgrzeje korzenie, ustawiamy je w jak najjaśniejszym miejscu.
  • W marcu można rozmnażać i uzyskać sadzonki np. diffenbachii, zielistki, sansewerii, koleusa.

Za zimno na kwiaty? Te możesz posadzić na balkonie już teraz na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.