Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Wytrzymała i zdobna roślina nie tylko na skalniaki. Najpiękniejsze odmiany i uprawa smagliczki

Smagliczka skalna jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej powszechnych roślin, które w Polsce sadzi się w ogrodach skalnych. Ze względu na swoje żółte kwiaty i niski pokrój, jest bardzo często wykorzystywana do zagęszczenia powierzchni czy też zapełnienia luk na rabatach.

Wytrzymała i zdobna roślina nie tylko na skalniaki. Najpiękniejsze odmiany i uprawa smagliczki
Smagliczna skalna jest rośliną wytrzymałą na mróz i susze. Fot. fotolinchen/CanvaPro

Spis treści:

Smagliczka skalna - nie tylko na skalniaki

Smagliczka skalna jest niską, zwartą byliną z rodziny kapustowatych (łac. Brasicaceae). Jest to roślina górska, którą w naturalnych warunkach w Polsce można spotkać w Pieninach.

Smagliczka skalna dorasta do maksymalnie 30 cm wysokości. Ma wzniesione, dosyć sztywne pędy, które są porośnięte licznymi liśćmi wyrastającymi w rozetach. Mimo wzniesionego pokroju, można zauważyć, że pędy rośliny lekko się pokładają, a ich nasada w stosunkowo krótkim czasie drewnieje.

Kwiaty smagliczki są drobne, zebrane w wiechy. Mają intensywny, żółty kolor i rozwijają się na przełomie kwietnia i maja. Jeżeli będziesz o nią dbać we właściwy sposób i zaraz po kwitnieniu zostanie poddana cięciu, prawdopodobnie zakwitnie powtórnie we wrześniu.

Przeczytaj również: Rośliny na skalniak – wieloletnie, zimozielone, płożące, niewymagające w uprawie

To roślina idealna do okrywania powierzchni, ale swobodnie możesz ją sadzić tylko po kilka sztuk, jako barwny dodatek do rabat. Pięknie prezentuje się wśród niezapominajek, czy też przy szałwii błyszczącej. Ze względu na niewielkie wymagania i dużą wytrzymałość na trudne warunki, jest to roślina, która odnajdzie się zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. Ponadto dobrze znosi cięcie i świetnie się zagęszcza. Dlatego nadaje się zarówno do zadarniania terenów, jak i do tworzenia żółtych obwódek, czy też kompozycji w mniejszych i większych pojemnikach ogrodowych, tarasowych lub balkonowych.

Smagliczka skalna występuje w kilku odmianach. Fot. Ullimi/CanvaPro

Najciekawsze odmiany smagliczki skalnej

Smagliczka skalna jest zwykle uprawiana w czystej odmianie, jednakże w skalnych ogrodach można spotkać jej kilka interesujących wariantów.

  • Smagliczka ‘Compactum’ jest niższa od wersji wyjściowej, a jej pędy wyrastają znacznie gęściej. To samo tyczy się kwiatów – są gęste i jest ich więcej. Kolor żółty jest też nieco bardziej złocisty.
  • Smagliczka ‘Plenum’ wyróżnia się gęsto pojawiającymi się, pełnymi kwiatami, które wyrastają w wypukłych gronach.
  • Smagliczka ‘Summit’ to roślina najbardziej zwarta, która kwitnie najwcześniej z tu opisanych. Intensywnie żółte kwiaty pojawiają się na niej już na początku kwietnia.

Przeczytaj również: Piękna i wyjątkowo wytrzymała na upały. Jak pielęgnować smagliczkę, by długo kwitła?

Uprawa smagliczki skalnej

Smagliczka skalna nie ma zbyt wygórowanych wymagań, co czyni ją wyjątkowo prostą w uprawie. Jest bardzo wytrzymała na suszę i w pełni mrozoodporna, co w polskim klimacie jest szczególnie istotne. Mimo wszystko ma pewne preferencje i jeśli będziesz się ich trzymać, otrzymasz bujnie kwitnące, zdrowe, gęsto rozkrzewiające się rośliny.

  • Gleba i stanowisko

Smagliczka lubi rosnąć na ciepłych, słonecznych stanowiskach. Pozwalają one na zdecydowanie obfitsze kwitnienie niż w przypadku rozwoju na stanowiskach zacienionych lub z lekkim cieniem. Podłoże pod smagliczkę powinno być przepuszczalne, umiarkowanie suche, najlepiej kamieniste. Warto, aby odczyn gleby był zbliżony do obojętnego. Pamiętaj, że jest to roślina dosyć szybko dostosowująca się do warunków, jakie otrzyma, więc powinna się udać na każdej ziemi, za wyjątkiem takiej, która miałaby w sobie nadmiar wody.

  • Siew i sadzenie

Uprawianie smagliczki z nasion udaje się zwykle za każdym razem. Jeżeli chcesz mieć okaz, który zakwitnie zarówno wiosną, jak i jesienią, zajmij się stworzeniem rozsady. W tym celu już w marcu wysiej rośliny w zimnym inspekcie, gdzie będą miały czas na kiełkowanie i wzrost, zanim zostaną wysadzone na miejsca stałe. Nasiona siej co około 5 cm, a między rzędami zostaw przestrzeń około 15 cm. Gotowe sadzonki można wysadzać na miejsca stałe już w kwietniu. Ze względu na pełną mrozoodporność nie musisz z tym czekać aż minie druga połowa maja i spadnie ryzyko przymrozków.

  • Podlewanie i nawożenie 

Pielęgnacja smagliczki skalnej jest bardzo prosta, ponieważ nie wymaga ona nawet podlewania. Można to robić, gdy czas suszy wydłuża się już naprawdę mocno, jednakże zwykle nie jest to pożądana czynność. Smagliczka nie wymaga również nawożenia, jednakże warto to zrobić raz w roku, czyli zaraz po przekwitnięciu kwiatów podczas wiosennego kwitnienia. Jeśli użyjesz niewielkiej ilości nawozu do roślin kwitnących, będziesz mieć większą szansę na pojawienie się kwiatów w okresie jesiennym.

Jeśli smagliczka zostanie w odpowiednim czasie przycięta, we wrześniu powtarza kwitnienie. For. ArminStautBerlin/CanvaPro

  • Przycinanie

Należy je zrobić zaraz po pierwszym okresie kwitnienia, czyli późną wiosną lub wczesnym latem. Jeśli przytniesz roślinę na wysokość około 10 cm, pobudzisz ją do krzewienia się i do ponownego kwitnięcia jesienią.

  • Rozmnażanie

Smagliczka skalna należy również do grupy roślin, które dosyć łatwo się rozmnaża. Można to robić zarówno z siewu, jak i poprzez sadzonki pędowe. Rozmnażanie smagliczki z sadzonek zielnych udaje się, gdy zaraz po przekwitnięciu smagliczki wytniesz kilka pędów bocznych o maksymalnej długości do 10 cm. Następnie możesz, ale nie musisz zamoczyć je w ukorzeniaczu. Gotowe sadzonki umieść w wilgotnym, przepuszczalnym podłożu i takie przenieś do chłodnego, ciemnego miejsca. Pamiętaj o zachowaniu optymalnej wilgotności, a twoje sadzonki będą gotowe do wysadzenia na miejsce stałe już na wiosnę.

  • Choroby i szkodniki

Mimo że smagliczka należy do mało wymagających roślin, może chorować. Dzieje się tak zwykle ze względu na bardzo duże odstępstwa od jej preferencji pielęgnacyjnych. Kilka chorób upodobało sobie ją najbardziej.

Zgnilizna korzeni atakuje smagliczkę wtedy, gdy podłoże, w którym rośnie, jest zbyt wilgotne. W takiej sytuacji liście zaczynają żółknąć, a cała roślina wygląda zdecydowanie mniej atrakcyjnie. Musisz wykopać ją z jej stałego miejsca, wypłukać korzenie preparatem przeznaczonym na choroby grzybowe, a następnie posadzić ją w nowym miejscu, na nowym, suchym podłożu.


Rdza to kolejna choroba, która tym razem objawia się brązowymi plamami na liściach smagliczki. Jeśli się pojawi, roślinę musisz po prostu usunąć. Warto to zrobić szybko, aby nie spowodować zakażenia pozostałych okazów w ogrodzie.

Smagliczka dobrze komponuje się na rabacie z innymi kwiatami, ma też właściwości zadarniające. Fot. kazakovmaxim/CanvaPro


Jeżeli pojawi się mączniak, zauważysz na liściach biało-szary, charakterystyczny nalot.

Te i inne choroby grzybowe należy zwalczać preparatami, które zostały do tego przeznaczone. W wielu przypadkach, jeśli objawy i zniszczenia są rozległe, należy wyrzucić roślinę i zdezynfekować po niej miejsce. Pojawianie się tego rodzaju przypadłości jest związane przede wszystkim ze złymi warunkami uprawowymi, które polegają na zbyt dużym zagęszczeniu nasadzeń i zbyt intensywnie nawilżanym podłożu.

Szkodniki atakujące smagliczkę skalną to zwykle:

  • tantniś krzyżowiaczek,
  • bielinek rzepnik,
  • pchełka krzyżówka.

Mimo niewielkich wymagań uprawowych i pielęgnacyjnych warto pamiętać, że smagliczka skalna nie zawsze świetnie przystosuje się do otoczenia, w którym rośnie. Podstawą jej uprawy są więc słońce i suche, przepuszczalne podłoże. Takie warunki sprawią, że będzie się rozwijać obficie i zdrowo.

Artykuł został zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 6.09.2022 roku.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Szybko rośnie i dobrze osłania. Sadzenie jałowca na żywopłot - termin, odległość, pielęgnacja

Żywopłot liściasty czy iglasty? Najlepsze gatunki, sposób i terminy sadzenia

Wertykulacja trawnika we wrześniu. Najczęstsze błędy przy wertykulacji

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.