Porady ogrodnicze

Wysiew ogórka sałatkowego krok po kroku. Siew i pielęgnacja sadzonek

Ogórek sałatkowy, zwany też szklarniowym, różni się od odmian gruntowych delikatnością, miękkością skórki i tym, że jest większy. To dlatego bardziej nadaje się do sałatek, gdzie sprawdzi się nawet nieobrany ze skórki. Nie jest natomiast polecany do zapraw, bo wybieramy do nich okazy mniejsze i twardsze. Jak wygląda wysiew i pielęgnacja ogórka sałatkowego? Wyjaśniamy.  

Wysiew ogórka sałatkowego krok po kroku. Siew i pielęgnacja sadzonek
Ogórki sałatkowe, zwane też szklarniowymi, uprawiane są w szklarni lub w tunelu. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Kiedy wysiewamy ogórka sałatkowego?  

W sklepach ogrodniczych można kupić rozsady ogórka sałatkowego, ale można również wyhodować je samodzielnie z nasion. Najlepszym momentem na wysiew ogórka szklarniowego jest koniec marca i początek kwietnia. Ponieważ siewki do wzrostu potrzebują temperatury 20-25 stopni Celsjusza, należy co najmniej do połowy maja trzymać je w domu lub w ogrzewanej szklarni. Ogórki szklarniowe, czyli sałatkowe są delikatniejsze niż gruntowe i potrzebują więcej ciepła i słońca. Warto więc czasem przetrzymać je w domu do początku czerwca, jeśli prognozy pogody przewidują spadki temperatur. Na zewnątrz wysadzamy je tylko w szklarniach lub w tunelach, bo rzadko kiedy udadzą się na zewnątrz.   

W tunelach i szklarniach ogrzewanych ogórki sałatkowe można wysiewać w dwóch cyklach, wiosennym i jesiennym. W takiej sytuacji warzywa w szklarniach można sadzić już w marcu, a w tunelach – w kwietniu. W cyklu wiosennym wysiew nasion można zacząć pod koniec stycznia, a w jesiennym w połowie lipca. 

Wysiew ogórka sałatkowego krok po kroku 

Najważniejsza zasada wysiewu ogórka sałatkowego jest taka, że siejemy go w doniczkach. Mogą to być również wielodoniczki, ale powinny mieć 8-10 cm średnicy. Ogórki nie lubią odkrywania korzeni i ich rozdzielania, dlatego lepiej sadzić jedno nasionko w jednej doniczce i przesadzać je wraz z ziemią do gruntu. Najlepiej sprawdzą się doniczki torfowe, z których rośliny nie trzeba wyjmować. Takie doniczki wsadzone do gruntu będą się rozpuszczały, jednocześnie zasilając sadzonkę. Ziemia pod ogórka sałatkowego powinna być żyzna i przepuszczalna, najlepiej sprawdzi się substrat torfowy lub ziemia inspektowa. Nasiona wsadzamy do niej na głębokość półtora do dwóch centymetrów.  

Istnieje jeszcze jedna metoda siewu ogórka sałatkowego, która przyspieszy jego kiełkowanie. Nasiona ogórków można rozłożyć na wilgotnej gazie i pozostawić je tak na dobę. Miejsce, w którym zostawimy tak rozłożone nasiona, powinno mieć temperaturę 26-27 stopni Celsjusza. Po 24 godzinach takie nasiona należy wsadzić do doniczki wypełnionej do połowy podłożem i przysypać warstwą piasku. Kiedy sadzonka wyrośnie już ponad wysokość doniczki, podłoże należy uzupełnić.  

ogórki sałatkowe Najlepszym momentem na wysiew ogórka szklarniowego jest koniec marca i początek kwietnia. Fot.123RF.com

Pielęgnacja sadzonek ogórków sałatkowych 

Sadzonki ogórków sałatkowych lubią wilgoć, ale nie przelewanie. W wyniku stania wody ich korzenie mogą gnić. Podlewać je należy zawsze letnią, a nie zimną wodą starając się nie zmoczyć liści. Bezpieczniej jest podlać je każdego dnia małą ilością wody niż co dwa dni przelać. Ziemia powinna być zawsze wilgotna. Stanowisko dla sadzonek ogórków sałatkowych powinno być mocno nasłonecznione i ciepłe. Idealna temperatura to 20-25 stopni Celsjusza. Najlepiej, jeżeli sadzonki będą stały na parapetach okien o wystawie południowej lub południowo-zachodniej. Nie wymagają one nawożenia, bo są jeszcze zbyt delikatne.  

Przeczytaj również: Naturalne dokarmianie sadzonek pomidorów i ogórków. Rośliny będą zdrowe, a plony dorodne

Przesadzanie sadzonek ogórków sałatkowych do gruntu 

Sadzonki ogórków sałatkowych przesadzamy do gruntu dopiero wtedy, kiedy wykształcą ponad trzy do pięciu liści właściwych i osiągną wysokość 20-30 cm. Nie sadzi się je w miejscu, w którym w poprzednim roku rosły ogórki, dynie lub kabaczki. Ziemia w tych miejscach jest już wyjałowiona. Zanim przesadzimy sadzonki ogórków sałatkowych do gruntu, należy je zahartować. Polega to na wynoszeniu przez kilka dni doniczek na zewnątrz i chowaniu ich do środka na noc. Wtedy też ograniczamy im podlewanie. 

Ziemia pod ogórki powinna być żyzna, przepuszczalna, najlepiej wymieszana z końskim obornikiem. Sprawdzi się również podsypanie jej torfem. Ogórki sałatkowe lubią przestrzeń, więc sadzimy je w 15-centymetrowych odstępach. Dołek pod rozsadę powinien być głębszy, niż doniczka, w której rośnie sadzonka. To dlatego, że rozsadę ogórków należy mocno podsypać, nawet do zawiązków dolnych liści. Ogórki sałatkowe powinny być zaraz po posadzeniu podlane i ściółkowane. Do ściółkowania nadaje się cienka warstwa suchej, skoszonej trawy, słoma, agrowłóknina lub folia.  

Rozsadzone ogórki sałatkowe podlewamy co trzy do pięciu dni. Należy pamiętać o delikatnym podwiązaniu roślin i prowadzeniu pędu głównego wokół podpórki. Pędy boczne ogórków należy przycinać. Te, które wyrastają bezpośrednio z pędu głównego, tniemy po dwóch liściach za drugim zawiązkiem, a pędy wyrastające z pędu bocznego przycinamy po liściu, za pierwszym zawiązkiem. Pęd główny ogórka sałatkowego nie powinien być przycinany.  

Przeczytaj również: Nawożenie ogórków — jak, kiedy i czym nawozić ogórki gruntowe?

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.