Porady ogrodnicze

Naturalne dokarmianie sadzonek pomidorów i ogórków. Rośliny będą zdrowe, a plony dorodne

Sadzonki pomidorów i ogórków potrzebują stosownej pielęgnacji, a także zapewnienia im odpowiednich warunków do rozwoju. Naturalny nawóz nie tylko zaopatrzy rośliny w niezbędne składniki odżywcze, ale też wzmocni ich naturalną ochronę przed chorobami. Jak go przygotować? Podpowiadamy, jak dbać o sadzonki pomidorów i ogórków, by wydały obfity plon.

Naturalne dokarmianie sadzonek pomidorów i ogórków. Rośliny będą zdrowe, a plony dorodne
Wyjaśniamy, czym nawozić sadzonki pomidorów i ogórków. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Sadzonki pomidorów i sadzonki ogórków – informacje

Sadzonki pomidorów i ogórków pojawiają się w bardzo wielu ogrodach. Tak ogórki, jak i pomidory, należą do niezwykle chętnie uprawianych roślin. Decyduje o tym zarówno ich smak, jak i uniwersalność. Znajdują szerokie zastosowanie w kuchni, a ogórki wykorzystywane są również w kosmetyce. Na wzrost sadzonek pomidorów i ogórków ma wpływ wiele czynników. Głównie chodzi tu o warunki środowiskowe, jakie im zapewnimy, ale też o odpowiednią pielęgnację. Pierwsze pędy zwykle pojawiają się już po 5-10 dniach od posadzenia nasion. Pełną dojrzałość osiągają zaś około 2-3 miesiące od momentu ich wysiania.

Sadzonki ogórków potrzebują ciepłego powietrza i gleby. Lubią światło, ale preferują to rozproszone. Bardzo słoneczne stanowiska mogą spowodować powstanie oparzeń na ich liściach. Wymagają gleby żyznej, próchniczej i zasobnej w składniki pokarmowe. Sadzonki pomidorów również lubią ciepło i słońce.

Jak pielęgnować sadzonki pomidorów i ogórków?

Pielęgnacja sadzonek pomidorów i ogórków powinna polegać przede wszystkim na zapewnieniu im odpowiednich warunków uprawy. Muszą mieć dostęp do światła słonecznego przez około 6-8 godzin dziennie. Czym wzmocnić sadzonki pomidorów czy ogórków? Najlepiej podpórkami. Dzięki temu nie będą przesadnie obciążone i unikniemy ich złamania. Podpórki można wykonać z grubszych gałęzi czy bambusowych kijków. Sprawdzą się też metalowe pręty, drewniane lub plastikowe paliki, a także spiralne tyczki, dedykowane właśnie do podpierania roślin.

Przycinanie sadzonek pomidorów i ogórków to również istotny element pielęgnacji. Kiedy osiągną wysokość 15 centymetrów, można je skrócić, pozostawiając jeden czy dwa najmocniejsze pędy. Wzmocni je to i zapewni im większą stabilność. Kolejna kwestia to regularne pielenie, by chwasty nie przeszkadzały sadzonkom rosnąć.

Niezmiernie istotne jest też podlewanie. Tak ogórki, jak i pomidory, preferują wilgotną, ale nie mokrą glebę. Podłoże nie może być przesadnie mokre, by nie doszło do zgnicia korzeni. Stosowanie nawozów pomoże wzmocnić rozwijające się rośliny. Można w tym celu wykorzystać kompost, ale też naturalne odżywki, które przygotujemy samodzielnie w domu.

Nawożenie sadzonek pomidorów i ogórków przyśpieszy ich wzrost. Fot. 123RF.com

Dokarmianie sadzonek pomidorów i ogórków – domowy sposób

Czym nawozić sadzonki ogórków i pomidorów, by je wzmocnić i pobudzić do intensywnego rozwoju? Doskonale sprawdzi się w tym celu kurkuma, a konkretnie przygotowana z niej odżywka. Kurkuma, znana też jako ostryż długi, to gatunek byliny z rodziny imbirowatych, uprawianej w wielu krajach o tropikalnym klimacie. Kurkumę znamy najlepiej pod postacią korzenia, który dostępny jest też w formie sproszkowanej.

Kurkuma wykazuje liczne właściwości lecznicze, a badania wykazały, że może też pozytywnie wpływać na rośliny. Działa jako przeciwutleniacz, neutralizując szkodliwy wpływ wolnych rodników, które mogą uszkadzać komórki roślin. Aktywnym składnikiem kurkumy jest kurkumina, która pomaga walczyć ze stresem oksydacyjnym. Zwiększy odporność roślin i pobudzi je do wzrostu. Może hamować rozwój niektórych chorobotwórczych bakterii w roślinach, a także pomóc roślinom w przyswajaniu składników odżywczych, przy czym sama poprawia jakość gleby.

Kurkumę możemy dodać do ziemi w czasie przesadzania rośliny, wykonać z niej ochronne opryski lub przygotować płynny nawóz. Jak to zrobić?

  • Mieszamy 1 łyżeczkę sproszkowanej kurkumy z 1 litrem wody.
  • Miksturę pozostawiamy na noc.
  • Następnego dnia płyn przecedzamy, by pozbyć się większych resztek. Po odcedzeniu nawóz z kurkumy jest gotowy.

Odżywka z kurkumy może być stosowana nie tylko do dokarmiania sadzonek pomidorów i ogórków, ale też między innymi papryki, cukinii, sałaty, jarmużu, szpinaku, bazylii czy pietruszki. Warto jednak najpierw sprawdzić, czy ten naturalny nawóz nie zaszkodzi konkretnej roślinie. Dopiero wówczas można przystąpić do jego regularnego stosowania.

Przeczytaj również:

Czym nawozić sadzonki pomidorów? Najlepsze są nawozy naturalne i ekologiczne

Hartowanie rozsady — na czym polega, jak i kiedy hartować rośliny z parapetu?

Rozmnażanie z korzenia i uprawa kurkumy w doniczce

Wyjaśniamy, jak zahartować rozsadę. Fot. 123RF.com

"Rolnicy": Uprawa niezwykłych pomidorów na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.