Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Ostryż długi najlepiej rozmnażać w zimie. To pierwszy krok do uprawy kurkumy w doniczce

Ostryż długi, nazywany również kurkumą, znany jest nam głównie w postaci aromatycznej przyprawy. Tymczasem z jego korzenia możemy wyhodować naprawdę piękną roślinę o barwnych kwiatach. Sprawdźcie, jak uprawiać kwiat kurkumy w domu.

Ostryż długi najlepiej rozmnażać w zimie. To pierwszy krok do uprawy kurkumy w doniczce
Wyjaśniamy, dlaczego warto samodzielnie wyhodować kurkumę z korzenia. Fot. 123RF.com; Canva Pro: SL_photography

Spis treści:

Kurkuma (ostryż długi) - charakterystyka i wygląd

Ostryż długi, inaczej kurkuma, (Curcuma longa) to bylina należąca do rodziny imbirowatych występująca również pod nazwami ostryż indyjski lub szafran indyjski. Roślina ta pochodzi z Indochin, gdzie porasta wilgotne lasy tropikalne. W swoim środowisku naturalnym może dorastać nawet do 1 m wysokości. Natomiast uprawiana w warunkach domowych jako roślina doniczkowa zwykle nie osiąga aż takich rozmiarów.

Cechą charakterystyczną kurkumy są długie wąskie liście o soczyście zielonym kolorze. Wyrastają one z podziemnych bulw, które są częścią użytkową rośliny. Z korzeni ostryża uzyskuje się znaną wszystkim przyprawę — kurkumę o cennych właściwościach zdrowotnych. Jednak największą ozdobą kurkumy są kwiaty zebrane w kłosowate kwiatostany. Pojawiają się one w okresie letnim i utrzymują zwykle przez trzy miesiące, a następnie przekwitają. Kwiaty kurkumy najczęściej przybierają odcień różowy lub pomarańczowy.

Kurkuma ma bardzo oryginalne kwiatostany. Fot. 123RF.com

Jak rozpocząć uprawę kurkumy w domu krok po kroku?

Jeżeli pasjonują nas kwiaty i chcemy założyć własną mini hodowlę kurkumy oraz obserwować roślinę na każdym etapie rozwoju, najlepszym rozwiązaniem będzie wyhodowanie kurkumy z korzenia. Sprawdź, jak zrobić to krok po kroku:

  • Chcąc rozpocząć uprawę kurkumy z korzenia, najpierw musisz go nabyć. Na szczęście są one sprzedawane w znanych sieciach spożywczych i można je kupić podobnie jak korzenie imbiru.
  • Będąc w sklepie staraj się wybrać korzeń jędrny, zdrowy z widocznymi wypustkami. Od razu odrzuć bulwy zasuszone, które nie są już pierwszej świeżości.
  • Zakupiony korzeń kurkumy podziel na mniejsze kawałki o długości 3-5 cm.
  • Małe bulwy umieść w pojemniku wyłożonym gazą lub ręcznikiem papierowym.
  • Codziennie wlewaj niewielką ilość wody do pojemnika, tak by korzenie były lekko zwilżone.
  • Po kilku dniach korzenie zaczną wypuszczać młode zalążki pędów.
  • Musimy pamiętać o regularnym podlewaniu naszych kłączy przez kilka tygodni, ponieważ tyle czasu zajmie wytworzenie nowych pędów.
  • Po upływie kilku tygodniu, gdy widoczne już będą zielone łodyżki, będziemy mogli przesadzić młode sadzonki kurkumy do doniczki z ziemią.
  • W pojemniku z ziemią uniwersalną do kwiatów możemy posadzić obok siebie kilka kłączy, by z czasem uzyskać efekt okazałej i gęstej rośliny.

Rozmnażanie i pozyskiwanie nowych sadzonek kurkumy najlepiej rozpocząć jeszcze w zimie. Do maja rośliny osiągną już kilkanaście centymetrów długości, a po ustąpieniu przymrozków, będzie można je przesadzić do donic czy skrzynek na balkonach lub tarasach. Jesienią kurkumę możemy wykopać, a kłącze zetrzeć i wykorzystać jako przyprawę lub przezimować w domu. Warto mieć na uwadze, że dopiero kilkuletnie rośliny wytwarzają kwiaty, dlatego chcąc być świadkiem kwitnienia kurkumy z własnej uprawy, musimy uzbroić się w cierpliwość.

Źródło: Kurkuma - jak uprawiać w domu. Youtube.com. Kanał: Działka i Ogród Naszą Pasją

Pielęgnacja kurkumy

Uprawa kurkumy nie jest wcale trudna, jednak wymaga odpowiedniej wiedzy, która pozwoli właściwie zadbać o roślinę. Poznajcie podstawowe zasady pielęgnacji kurkumy:

  • Stanowisko

Stanowisko dla kurkumy powinno być jasne i słoneczne. Roślinę można uprawiać w domu, ale również na balkonach lub tarasach, a latem nawet wysadzać bezpośrednio na rabaty ogrodowe. Należy jednak wykopać ją na zimę i przechowywać w domu, ponieważ nie jest odporna na mróz.

  • Podłoże

Roślina preferuje podłoże żyzne, przepuszczalne, o lekko kwaśnym pH. Dobrze w tej roli sprawdzą się gotowe mieszanki do roślin zielonych dostępne w sklepach ogrodniczych.

  • Podlewanie

Kurkuma pochodzi z wilgotnych i jasnych lasów tropikalnych, musimy zapewnić mu odpowiednią wilgotność powietrza oraz dbać o to, by jego podłoże było stale wilgotne. Latem zaleca się nawet codzienne zraszanie oraz podlewanie, ponieważ wysoka temperatura i stosunkowo niska wilgotność powietrza w tym okresie mogą doprowadzić do zamierania liści. 

  • Nawożenie

Chcąc pobudzić wzrost rośliny warto raz na tydzień ją nawozić. Najlepiej w tym celu używać naturalnych nawozów np. biohumusu.

  • Zimowanie

Naturalnym etapem rozwoju kurkumy jest zasychanie liści i kwiatów, które rozpoczyna się każdego roku na jesień. Gdy zauważymy, że roślina zaczyna zrzucać liście i żółknąć, to znak, że zaczyna przechodzić w stan spoczynku. Wówczas należy obciąć wszystkie suche pędy i przenieść roślinę do chłodniejszego pomieszczenia, np. garażu, gdzie temperatura wynosi około 15 stopni Celsjusza. W okresie zimowania kurkumę podlewamy rzadziej i zaprzestajemy ją nawozić. Wiosną, zazwyczaj w marcu, możemy rozpocząć wybudzanie kurkumy z zimowego snu. Częściej ją podlewamy, przenosimy w cieplejsze miejsce, a z czasem zacznie wypuszczać nowe listki.

Właściwości kurkumy

Właściwości lecznicze kurkumy są cenione na świecie od setek lat. W medycynie chińskiej i medycynie ajurwedy kurkuma uznawana była za doskonały środek wzmacniający i oczyszczający krew, a także łagodzący dolegliwości układu trawiennego.

Stosowanie kurkumy w medycynie ludowej skłoniło naukowców do przeprowadzenia licznych testów klinicznych, które potwierdziły skuteczność działania kurkumy. Zawarty w korzeniu kurkumy związek — kurkumina, ma silnie właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Chroni także wątrobę i zwiększa wydzielanie żółci. 

Badania wykazały również, że kurkuma wspomaga walkę z chorobami nowotworowymi, ponieważ hamuje namnażanie się komórek rakowych.

Przeczytaj również: Oplątwa – urocza roślina, która przydaje się w zimie. Jak o nią dbać?

Oplątwa pomaga pozbyć się wilgoci z okien. Fot. 123RF.com

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.