Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Storczyk będzie kwitł na okrągło. Podlewaj go wodą, która zwykle trafia do zlewu

Uprawa storczyków nie dla każdego jest prosta. Szczególnie zimą, gdy warunki panujące w ogrzewanych mieszkaniach są wyjątkowo trudne dla tych roślin. Jak o nie dbać w tym stresującym dla nich okresie? Czym je zasilać, by nieprzerwanie kwitły mimo niesprzyjających okoliczności? Podpowiadamy, jaki domowy nawóz warto stosować zimą, by storczyki zawiązywały nowe pąki jeden za drugim.

Storczyk będzie kwitł na okrągło. Podlewaj go wodą, która zwykle trafia do zlewu
Podpowiadamy, jak pielęgnować storczyki zimą. Fot. 120iwonka/123RF.com

Spis treści:

Jak pielęgnować storczyki zimą?

Moda na storczyki nie przemija. To piękne kwiaty doniczkowe, którymi od lat chętnie dekorujemy swoje parapety, choć ich uprawa dla wielu stanowi prawdziwe wyzwanie. Nie każdy umie sprostać wymaganiom storczyków i nakłonić je do kwitnienia. Zwłaszcza zimą, gdy w domu trudno stworzyć dla nich optymalne warunki. Krótkie dni, a więc mała ilość naturalnego światła, odbija się na kondycji wszystkich roślin domowych – nie tylko storczyków. Negatywnie wpływa na nie również suche powietrze w ogrzewanych mieszkaniach i wahania temperatury spowodowane zimnymi przeciągami.

Storczyki potrzebują naszego wsparcia, aby przetrwać ten trudny i stresujący dla nich okres. Możemy im pomóc, dostosowując zabiegi pielęgnacyjne do ich potrzeb. Jak dbać o storczyki zimą?

  • Podlewanie – zimą storczyki nawadniamy rzadziej niż wiosną czy latem. Podlewajmy je, dopiero gdy ziemia w doniczce przeschnie, a korzenie roślin zmienią kolor z zielonego na srebrzystobiały.

  • Wilgotność powietrza – w okresie jesienno-zimowym powietrze w domu jest przesuszone z powodu ogrzewania. To nie sprzyja storczykom, które lubią rosnąć w wilgotnym otoczeniu. Aby poprawić im warunki wzrostu, doniczkę warto postawić na płytkiej tacy wypełnionej kamyczkami oraz wodą. Można też postawić obok rośliny nawilżacz powietrza i włączać go na kilka godzin dziennie.

  • Stanowisko – warto się zastanowić, gdzie będzie stał storczyk w czasie zimy, gdy dni są krótkie i mało słoneczne. O tej porze roku roślinę najlepiej postawić na wschodnim lub południowym oknie za firanką.

  • Temperatura – uprawiając storczyki zimą, uważajmy na duże wahania temperatury. Unikajmy przegrzewania pomieszczenia (ustawiania kaloryferów na maksimum), co szybko sprawi, że powietrze będzie bardzo suche i rośliny stracą kwiaty. Uważajmy także na zimne przeciągi spowodowane uchylaniem okien.

  • Nawożenie – zimą rośliny te nawozimy nie częściej niż co 6-8 tygodni (tylko te odmiany, które nie wchodzą w okres spoczynku, np. popularne falenopsisy i cymbidium). Warto korzystać z rozcieńczonych nawozów do storczyków lub delikatnych, domowych odżywek. Orchidei z wyraźnym okresem spoczynku zimą nie nawozimy wcale.

Zimą w mieszkaniach panują niesprzyjające warunki do uprawy storczyków. Zimą w mieszkaniach panują niesprzyjające warunki do uprawy storczyków. Fot. 120iwonka/123RF.com

Przeczytaj również: Doskonały sposób na pobudzenie grudnika do kwitnienia. Wypuści mnóstwo pąków

Odżywczy nawóz na kwitnienie storczyka

Zimą warto sięgnąć po naturalne sposoby wsparcia storczyków, które pobudzą je do zdrowego wzrostu i obfitego kwitnienia. Domowe odżywki, które nie są silnie stężone i trudno przenawozić nimi rośliny, sprawdzą się o tej porze roku najlepiej. Jednym z takich nawozów jest... woda po gotowaniu ryżu. Zwykle wylewamy ją do zlewu, nie zdając sobie sprawy, jak bogata jest w cenne składniki odżywcze. Wykorzystana do podlewania storczyka dostarczy roślinie energii, pomoże w tworzeniu silnego systemu korzeniowego i pobudzi do wytwarzania pąków. To prosty sposób, aby orchidea kwitła na okrągło – nie tylko zimą.

Jak używać wody ryżowej do storczyków? Możemy wykorzystać tylko taką, do której nie dodaliśmy soli. Gotujemy ryż i odcedzamy go na sicie lub durszlaku, zbierając wodę do naczynia. Płyn odstawiamy do całkowitego wystudzenia. Następnie wodę po gotowaniu ryżu rozcieńczamy w proporcji 1:1 i ok. 100 ml wykorzystujemy do podlewania storczyka. Do rozcieńczenia używamy miękkiej wody (przegotowanej i wystudzonej albo przefiltrowanej). Taki odżywczy nawóz na kwitnienie storczyka stosujemy raz na dwa miesiące.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Azalia doniczkowa kwitnąca zimą. Najpiękniejsze odmiany i pielęgnacja

Nazywana jest żelaznym liściem, zniesie dużo zaniedbań. Jak pielęgnować aspidistrę wyniosłą?

Zjawiskowo kwitnie i przetrwa, gdy nie będzie cię w domu. Hoja – pielęgnacja i rozmnażanie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.