Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak podlewać storczyki w korze, mchu i innych materiałach? W ten sposób nie przelejesz orchidei

Storczyki to piękne i delikatne rośliny, które wymagają starannej pielęgnacji, aby kwitły przez wiele lat. Kluczowym aspektem ich uprawy jest prawidłowe podlewanie, dostosowane do rodzaju podłoża. W tym artykule omówimy zasady prawidłowego podlewania storczyków, dostosowanie danej metody podlewania do różnych typów podłoża oraz sposoby rozpoznania objawów przelania rośliny. Sprawdź, jak odpowiednio zadbać o swojego storczyka.

Jak podlewać storczyki w korze, mchu i innych materiałach? W ten sposób nie przelejesz orchidei
Storczyki mają różne podłoże. Każde wymaga innego podlewania. Fot. jjfarquitectos/123RF.com

Spis treści:

Zasady podlewanie storczyków

Prawidłowe podlewanie storczyków wymaga zrozumienia ich specyficznych potrzeb. Orchidee są epifitami, co oznacza, że w naturze rosną na drzewach. Rośliny te są wyposażone w korzenie powietrzne, które nie pobierają wody z gleby tylko z powietrza, dlatego tak licznie rozrastają się na boki. Przez to storczyki wymagają bardzo dobrze przepuszczalnego podłoża, które najwierniej odwzoruje ich naturalne warunki wzrostu i nie będzie zatrzymywało nadmiaru wody. Przy podlewaniu storczyków kieruj się podstawowymi zasadami

  • Częstotliwość podlewania

Zimą podlewaj storczyki raz w tygodniu, natomiast w ciepłe i suche miesiące – już dwa razy w tygodniu. W chłodne miesiące włóż do doniczki ze storczykiem 3-4 kostki lodu, które stopniowo się rozpuszczając, zapewnią roślinie stały dostęp do wody. Obecność lodu w doniczce delikatnie zmniejszy temperaturę wokół korzeni, co może dodatkowo pobudzić storczyka do kwitnienia. 

  • Unikanie przelania

Pamiętaj, że storczyki nie tolerują zastoju wody w korzeniach. Jeżeli za długo są mokre, bardzo łatwo gniją. Właśnie dlatego woda powinna mieć możliwość swobodnego odpływu z doniczki.

  • Pora dnia 

Storczyki najlepiej podlewaj rano po to, aby liście i korzenie mogły wyschnąć przed nocą. Takie działanie znacząco zmniejszy ryzyko pojawienia się chorób grzybowych rośliny.

  • Rodzaj wody

Do podlewania storczyków najlepiej używaj miękkiej wody lub deszczówki. Możesz użyć również odstanej wody z kranu, o ile nie jest zbyt twarda. W przypadku pojawienia się osadów wapiennych na korzeniach, przemyśl jednak stosowanie wspomnianej deszczówki lub przegotowanej wody o temperaturze pokojowej.

Oprócz podlewania warto regularnie zraszać storczyki. Fot. Dmytro Titov/123RF.com

Jak podlewać storczyki w zależności od podłoża?

Storczyki wymagają dobrze przepuszczalnego podłoża. W tym celu dobrze sprawdzi się m.in.: rozdrobniona kora, mech torfowiec, żwir, węgiel drzewny czy też gliniane granulki lub mieszanki tych materiałów. Każde podłoże storczyka wymaga różnego podejścia do podlewania.

  • Kora i wióry drzewne

Kora początkowo odpycha wodę. Dlatego w jej przypadku najlepiej zanurz całą doniczkę w wodzie na około 10 minut, aby materiał dobrze nasiąkł. Po wyjęciu pozwól wodzie całkowicie odpłynąć z doniczki. Częstotliwość podlewania storczyka w korze wynosi od 4 do 10 dni, w zależności od tempa wysychania materiału.

  • Mech torfowiec

Mech zatrzymuje wodę dłużej niż kora, dlatego storczyki w tym podłożu wymagają rzadszego podlewania. Jeżeli masz miękką wodę, możesz tego dokonać, przepuszczając strumień przez podłoże bezpośrednio pod kranem, unikając zamaczania korony rośliny. Wilgotność mchu powinna być umiarkowana - dobrze, gdy podłoże jest stale wilgotne, ale nie przesadnie mokre.

  • Żwir, węgiel drzewny i granulki gliniane

Materiały te nie gromadzą wody, dlatego rosnące w nich storczyki wymagają częstszego podlewania. Obficie nawodnij roślinę pod kranem, a następnie pozostaw doniczkę do dokładnego odpływu nadmiaru wody. Przy takich materiałach musisz regularnie kontrolować stan rośliny i korzeni, ponieważ w przypadku tego typu podłoża woda bardzo szybko wysycha.

Przeczytaj również: Jak prawidłowo przycinać storczyki? W ten sposób zachowasz kwiaty w najlepszej formie

Jak rozpoznać, że storczyk jest przelany?

Przelanie storczyka to jeden z najczęstszych błędów pielęgnacyjnych w ich domowej uprawie. Może on prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych rośliny, takich jak gnicie korzeni czy rozwój chorób grzybowych. Objawy przelania są dość charakterystyczne i łatwe do zauważenia:

  • Korzenie są brązowe i miękkie

Zdrowe korzenie storczyka są twarde i biało-zielone. Ich struktura pozwala im wtedy na skuteczne pobieranie wody z otoczenia. Jeżeli korzenie stają się miękkie i zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach, to znak, że storczyk jest przelany.

Storczyki nie tolerują ani zbyt mokrego, ani wysuszonego podłoża. Zaczyna i usychać. Fot. Designosaurus/CanvaPro

  • Żółknące i opadające liście

Żółknięcie liści może być związane z naturalnym procesem ich starzenia się. Jednak mowa tutaj o pojedynczych liściach, których zmiana barwy jest rozłożona w czasie. Jeżeli jednocześnie żółknie kilka liści, to roślina została przelana, ponieważ nadmiar wody w podłożu często powoduje utratę jędrności i zmianę barwy liści.

  • Pleśń w doniczce.

Obecność pleśni na podłożu to sygnał, że storczyk już dawno został przelany. Pleśń pojawia się, gdy woda stoi w doniczce zbyt długo, a przepływ powietrza w podłożu jest ograniczony. W takim przypadku roślina jest narażona na infekcję o podłożu grzybiczym

  • Wolniejszy wzrost rośliny

Przelany storczyk przez dłuższy czas może nie wypuszczać nowych liści i kwiatów. Wszystko dlatego, że zdolności do pochłaniania wody i składników odżywczych przez korzenie zostały mocno ograniczone z powodu ich złej kondycji. 

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Domowy nawóz na wzmocnienie i kwitnienie storczyków. Jak dbać o storczyki, gdy przestają kwitnąć?

Storczyki będą kwitły na okrągło. Tę odżywkę można stosować na 3 sposoby

Sposób na przedłużenie kwitnienia storczyków. Nawet zimą orchidea wypuści pąki

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.