Rośliny domowe

Co zrobić, żeby fiołek alpejski zakwitł ponownie? Uprawa i pielęgnacja cyklamenu perskiego

Fiołek alpejski, a właściwie cyklamen perski, to popularna roślina doniczkowa. Lubimy go zwłaszcza za jego kwiaty, które ozdabiają nam dom przez zimę. To jedna z tych roślin, które kwitną akurat w okresie Bożego Narodzenia. Po kwitnieniu zazwyczaj go wyrzucamy. Jest to błąd, bo roślinę można pobudzić do puszczenia pąków. Co zrobić, aby fiołek alpejski zakwitł ponownie? Zdradzamy tajniki pielęgnacji cyklamenu perskiego.  

 

Co zrobić, żeby fiołek alpejski zakwitł ponownie? Uprawa i pielęgnacja cyklamenu perskiego
Cyklamen perski ze względu na naturalne miejsce występowania wymaga specyficznych warunków. Fot.123RF.com

Spis treści: 

Cyklamen perski  

Cyklamen perski to prawidłowa nazwa fiołka alpejskiego. Jednak ani to fiołek, ani alpejski. Ta bylina spokrewniona jest bardziej z pierwiosnkami, a w Alpach próżno jej szukać. Polska nazwa potoczna wzięła się prawdopodobnie z podobieństwa kwiatostanów cyklamenu do naszego fiołka wonnego.  

Cyklamen perski naturalnie występuje w liściastych lasach rejonu Morza Śródziemnego. To roślina bulwiasta, stąd na zachodzie Europy zwana jest leśną rzepą. Fiołek alpejski ma zwarty pokrój, jego ozdobą są zarówno kwiaty, jak i mięsiste, sercowate liście. Liście pokryte są żyłkami kontrastowych kolorach. Kwiaty cyklamenu perskiego wyrastają bezpośrednio z bulwy. Przybierają kolory do bieli, przez odcienie różu po fiolet. Mogą być postrzępione lub dwukolorowe. Roślina kwitnie od jesieni do wiosny.  

Przeczytaj również: Przycinanie grudnika – kiedy i jak to robić? Klucz do kwitnienia i rozrastania schlumbergery

Pielęgnacja fiołka alpejskiego 

Cyklamen perski ze względu na naturalne miejsce występowania wymaga specyficznych warunków. Oto podstawowe zasady pielęgnacji fiołka alpejskiego:  

  • Ziemia

Cyklamen preferuje dobrze przepuszczalne, lekkie, bogate w substancje organiczne podłoże. Można stosować specjalne mieszanki do uprawy roślin kwitnących. 

  • Stanowisko 

Fiołek alpejski lubi miejsca o świetle rozproszonym. Najlepiej czuje się na parapecie okna od strony północnej lub wschodniej. W całkowitym cieniu roślina nie będzie kwitła. 

  • Podlewanie 

Zaleca się podlewanie cyklamenu od spodu, unikając zamoczenia kłącza. Najlepiej lać wodę do podstawki, w której stoi doniczka. To zapewni przy okazji wilgoć w powietrzu. Woda powinna być miękka i o temperaturze pokojowej. Nadmiar wilgoci może prowadzić do gnicia kłącza. 

  • Nawożenie

Roślina nie potrzebuje zbyt intensywnego nawożenia. Zaleca się stosowanie nawozów o niższym stężeniu, zwłaszcza podczas okresu wzrostu. Wystarczy połowa zalecanej przez producenta dawki raz w tygodniu.  

  • Choroby

Najczęstszymi problemami są zgnilizny korzeni, szara pleśń i mączniak rzekomy. Aby zapobiec tym chorobom, unikaj nadmiernego podlewania, ciasnych doniczek i zapewnij dobrą wentylację w pomieszczeniu, w którym stoi roślina.  

Zachowując wszystkie te zasady, będziemy się cieszyć fiołkiem alpejskim bardzo długo. Najważniejsze jest niepodlewanie rośliny bezpośrednio do doniczki i po liściach.  

fiołek Zaleca się podlewanie cyklamenu od spodu, unikając zamoczenia kłącza. Fot.123RF.com

Co zrobić, żeby fiołek alpejski zakwitł ponownie? 

Fiołek alpejski jest u nas uważany za roślinę jednosezonową. Wiosną, kiedy przekwitnie, pozbywamy się go z domu w przekonaniu, że już nic z niego nie będzie. Tymczasem odpowiednio pielęgnowany cyklamen perski może znów puścić kwiaty i cieszyć nas przez kolejne trzy lata. Sekretem jest zapewnienie mu odpoczynku. Co zrobić, żeby fiołek alpejski zakwitł ponownie?  

  • po kwitnieniu ogranicz podlewanie tak, by liście rośliny całkowicie uschły;  
  • po uschnięciu oczyść ostrożnie bulwę z liści i łodyg;  
  • suchą bulwę przechowuj w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu;  
  • latem posadź bulwę do ciasnej doniczki korzeniami do dołu tak, by 1/3 bulwy znajdowała się nad ziemią;  
  • postaw doniczkę w jasnym miejscu i zacznij powoli podlewać. Im więcej liści, tym częściej dolewaj roślinie wodę do podstawki. Ziemia powinna być wilgotna, lecz nie mokra.  

Tak pielęgnowany fiołek alpejski zakwitnie ponownie w okolicach października. Będzie tak kwitł przez całą zimę, aż do wiosny.  

Jest również inna, prostsza metoda zimowania cyklamenu perskiego. Po zasuszeniu liści, wystaw doniczkę z nim w chłodne i ciemne miejsce. Latem przenieś kwiat do domu i zacznij podlewać. Ten sposób, choć wymagający dużo mniej zachodu, jest jednak bardziej ryzykowny.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Nawożenie kwiatów doniczkowych jesienią i zimą. Rosną i kwitną nawet te najbardziej oporne

Rozmiar doniczki ma znaczenie w uprawie roślin. Jak dobrać odpowiednią doniczkę?

Jak przycinać storczyki? Cięcie zdrowych pędów, usuwanie martwych korzeni

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.