Spis treści:
Dlaczego przycinanie storczyków jest ważne?
Przycinanie storczyków przez wielu miłośników tych pięknych roślin uznawane jest za kluczowy element ich pielęgnacji. Dlaczego? Stosując odpowiednią technikę skracania pędów, zadziałamy na roślinę stymulująco, pobudzając ją do zdrowego wzrostu i bujnego kwitnienia. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie storczyki podcina się w ten sam sposób, dlatego musimy wiedzieć, jaki konkretnie gatunek posiadamy. Niektóre odmiany w ogóle nie wymagają cięcia, ponieważ kwitną na tym samym pędzie przez kilka lat. Pamiętajmy, że w przypadku Phalaenopsis oraz Paphiopedilum pęd skracamy dopiero wtedy, gdy całkowicie uschnie.
Odpowiednio wykonane przycinanie jest istotnym zabiegiem z kilku powodów. Przede wszystkim pozwala utrzymać atrakcyjny wygląd posiadanego okazu, a także sprzyja ich regeneracji. Skracając przekwitłe części rośliny, pozwalamy storczykowi na to, aby skoncentrował energię na wytworzeniu nowych liści, pędów i kwiatów. Usunięcie zbędnych pędów to również sposób na utrzymanie orchidei w dobrej kondycji. Fragmenty chore, martwe lub uszkodzone stanowią doskonałą pożywkę dla patogenów, dlatego warto się ich pozbywać z roślin, aby zapobiec rozwojowi chorób. Dodatkowym plusem skracania pędów storczyków jest to, że o podciętą roślinę łatwiej zadbać. Zabieg ten poprawia dostęp do korzeni, dzięki czemu bez trudu przesadzimy swój piękny okaz lub przetrzemy jego liście z kurzu.
Żółte liście storczyka należy ściąć u nasady rośliny. Fot. CanvaPro
Przeczytaj również: Co się dzieje, gdy łodygi pieniążka się wydłużają, a co, gdy liście żółkną? Jak nie zmarnować pieniążka?
Jak przycinać zdrowe storczyki, a jak chore?
W przypadku zdrowych storczyków, na których nie widzimy żadnych oznak rozwoju chorób, cięcie realizujemy po opadnięciu kwiatów. Okres po przekwitnięciu uznawany jest za najlepszy na zrealizowanie cięcia, ponieważ w tym czasie nie osłabimy nim przesadnie rośliny, lecz pobudzimy do dalszego wzrostu i kwitnienia. Niektórzy decydują się na przycinanie zdrowych storczyków od października do listopada, więc w okresie poprzedzającym wypuszczanie młodych pędów oraz zawiązywanie pąków. Jak skrócić przekwitły pęd orchidei? Jeśli jest on na całej długości zupełnie suchy, zetnijmy go tuż nad podłożem. Jeżeli natomiast wysechł jedynie jego fragment (np. do połowy), bardzo możliwe, że na którymś ze znajdujących się poniżej pąków wytworzy się jeszcze nowy pęd kwiatowy. Z tego powodu zetnijmy tylko suchą, starą część pędu.
Przekwitłe, ale nadal zielone pędy, możemy przyciąć ok. 1 cm nad trzecim pąkiem. Po zabiegu rośliny nie zraszamy przez 2 dni, dzięki czemu rany na storczyku lepiej się zagoją.
Posiadacze chorych orchidei muszą podjąć też inne kroki. Konieczne jest pozbycie się nie tylko przekwitłych pędów, ale również martwych lub porażonych infekcją części roślin. Aby usunąć obumarłe korzenie, roślinę wyjmujemy z doniczki i starannie oglądamy. Za pomocą zdezynfekowanego narzędzia tniemy zgniłe, wyschnięte oraz brunatne korzenie. Pamiętajmy, że zdrowe podziemne części rośliny mają zielony lub srebrzystoszary kolor. Usunąć musimy również martwe części nadziemne orchidei. Żółte liście storczyka ścinamy u samej nasady.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jesienią i zimą ziemia w kwiatach doniczkowych zaczyna pleśnieć. Co z tym zrobić?
W jaki sposób zregenerować pomarszczonego i odwodnionego storczyka?