Spis treści:
Dlaczego storczyk ma zmarszczone, odwodnione liście?
Storczyki to jedne z najpopularniejszych roślin ozdabiających parapety. Nic dziwnego, ponieważ zachwycają kolorowymi kwiatami, stając się wyjątkową ozdobą mieszkania lub domu. Ze względu na tropikalne pochodzenie mają jednak specyficzne wymagania uprawowe. Storczyki mają z natury dosyć grube, mięsiste i intensywnie zielone liście. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy zaczynają one wiotczeć, stają się pomarszczone i miękkie. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy?
Jednym z najczęstszych powodów, dla których storczyk ma zmarszczone liście, jest jego odwodnienie. Przyczyną może być zasuszenie korzeni. Dlatego należy przede wszystkim wyjąć roślinę z doniczki i sprawdzić stan korzeni. Wówczas będziemy mogli ocenić, jak bardzo przesuszona jest roślina (będą one widocznie wyschnięte i pożółkłe). Możliwe jest też, że doszło do zalania korzeni, które są odpowiedzialne za pobieranie wody. W takim przypadku najlepiej przesadzić storczyka do nowej doniczki.
Jeśli liście storczyka są pomarszczone to znak, że roślina potrzebuje wody. Fot.123RF.com
Jak zregenerować odwodnionego storczyka?
Jak już wcześniej wyjaśniliśmy, zmarszczone i odwodnione liście storczyka są oznaką tego, że korzenie nie dostarczają wody. Co wówczas należy zrobić? Jak zregenerować odwodnionego storczyka? Jeśli roślina jest zasuszona, trzeba ją intensywnie nawilżać. Aby pomarszczone liście storczyka wróciły do zdrowia, należy roślinę wyjąć z doniczki i rozplątać korzenie. Następnie zamaczamy je na chwilę w misce z wodą, aby zobaczyć, które są martwe. Białe korzenie oraz zeschłe liście obcinamy. W takim stanie storczyk jest gotowy do regeneracji.
Aby uratować storczyka, wystarczy zanurzyć go do miękkiej wody (zdemineralizowanej lub destylowanej) na całą noc, uważając przy tym, aby nie moczyć liści. Rano roślinę wyciągamy, by na noc ponownie włożyć ją do miski z wodą. Powtarzamy proces do momentu, aż efekty będą satysfakcjonujące – liście będą jędrne, a roślina pełna życia. Zazwyczaj trwa to od kilku dni do tygodnia. Tak zregenerowanego storczyka sadzimy w świeżym podłożu. Można też zrobić dodatkowe dziurki po bokach ścianki doniczki, żeby była lepsza cyrkulacja powietrza. Dzięki temu przywrócisz odwodnionego storczyka do życia.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak i czym podlewać storczyki? Poradnik nie tylko dla początkujących
Białe, klejące robaczki na storczyku. Jak zwalczyć wełnowce domowymi sposobami?
Gdy robi się zimno, trzykrotka potrzebuje specjalnej troski. Jak jej nie zmarnować?