Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Jak wybrać dobra ziemię do roślin. Dobrze się ukorzenią, będą szybko i zdrowo rosnąć

Aby dobrać idealną ziemię dla rośliny, należy przede wszystkim znać warunki, w jakich rozwija się naturalnie. Każda sadzonka może potrzebować innego podłoża do prawidłowego wzrostu. Dlatego tak ważne jest, by znać konkretne wymagania. Poznaj zasady doboru ziemi i zobacz, czym się kierować przy jej wyborze.

Jak wybrać dobra ziemię do roślin. Dobrze się ukorzenią, będą szybko i zdrowo rosnąć
Wybierając odpowiednie podłoże dla swojej rośliny, kieruj się przede wszystkim jej wymaganiami. Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści:

Co znaczy, że dane podłoże jest dobre?

Dobre podłoże do roślin to takie, które zapewnia im właściwe warunki rozwojowe. Razem z odpowiednim stanowiskiem i dobrze wykonywanymi czynnościami pielęgnacyjnymi, jest to jedna z najważniejszych rzeczy, jaka sprawia, że rośliny zdrowo rosną i obficie plonują.

Cechy dobrego podłoża to przede wszystkim:

  • zasobność w składniki pokarmowe,
  • struktura utrzymująca wilgoć,
  • właściwa przepuszczalność,
  • odpowiednie pH,
  • brak chwastów,
  • brak zanieczyszczeń,
  • lekkość.

Co jednak oznacza każda z tych cech?

Otóż właściwa zasobność w składniki pokarmowe nie zawsze oznacza, że musi być ich bardzo dużo. Każda grupa roślin może potrzebować czegoś innego, dlatego ważne jest różnicowanie podłoża również pod tym względem.

To samo tyczy się struktury, przepuszczalności podłoża i odpowiedniego poziomu pH. W zależności od wybranego gatunku i odmiany, każda roślina może wymagać innego rodzaju gleby i wilgoci, jaka się w niej utrzymuje.

Bardzo ważny jest też poziom pH, który odpowiada za ochronę roślin przed konkretnymi chorobami i umiejętność roślin do pobierania składników pokarmowych z gleby. Roślina posadzona w glebie o odpowiednim pH mniej choruje i wymaga znacznie mniej interwencji niż ta, która została umieszczona w źle dobranym podłożu.

Rodzaje ziemi do roślin

Ziemia ogrodnicza to temat, który wiosną jest uznawany za jeden z najbardziej wciągających. Można by sądzić, że ile roślin, tyle rodzajów podłoży. Jednak czasami wystarczy jedynie drobna zmiana, aby dana ziemia nadawała się również do innych twoich okazów. Zanim jednak sięgniesz po dostępną wszędzie ziemię uniwersalną, zerknij na rodzaje, które opisaliśmy poniżej.

  • Ziemia kompostowa. To dosyć zróżnicowane pod względem składu podłoże, ponieważ opiera się on o materię organiczną zawartą w samym kompoście. Najważniejsze w nim jest jednak to, że zawiera bardzo dużą ilość składników pokarmowych, próchnicę oraz ma dobrą strukturę powietrzną i właściwą zdolność do zatrzymywania wody. Ziemia kompostowa ma jednak wysokie pH, bo w granicach 8. Jeżeli chcesz jej użyć do roślin lubiących kwaśne podłoża, warto dodać do niej komponent, który ją skutecznie zakwasi. Jest ona doskonała do roślin ozdobnych.

  • Ziemia liściowa. Podłoże, które powstaje ze składowanych liści. Ma poziom pH obojętny do zasadowego i świetnie nadaje się dla roślin doniczkowych. Ma dużą zawartość składników mineralnych, szczególnie jeśli powstała z liści klonów, brzóz i buków.

  • Ziemia wrzosowa. To kwaśna, bogata w rozkładające się części wrzosów. Pozyskiwana jest z naturalnych wrzosowisk, przez co idealnie nadaje się dla roślin kwasolubnych, takich jak, chociażby borówki.

  • Torf, który może być wysoki, przejściowy i niski. Zależy od poziomu pH oraz od tego, jakie rośliny wchodzą w jego skład. W przypadku torfu wysokiego powstaje on z udziałem wody opadowej i ma bardzo niskie pH oraz niską zawartość składników pokarmowych. Torf niski powstaje z wód opadowych i drenowanych, a sporo składników pokarmowych i pH od 4,5 do 7. Torf przejściowy ma bardzo dużą pojemność wodną i świetną strukturę powietrzną. Jest kwaśny. Najczęściej dodaje się go do różnego rodzaju mieszanek podłoży po to, by je zakwasić lub polepszyć ich strukturę.

  • Kora to komponent, dzięki któremu mieszanka podłoża nabiera lepszej struktury powietrznej i z czasem staje się bardziej zasobna w składniki mineralne, które uwalniają się z rozkładających się części kory.

  • Piasek to komponent bez znaczenia pod względem wartości, jednak dodaje się go do mieszanek podłoży w celu zwiększenia ich lekkości i przepuszczalności. Wiele jest też roślin, które lubią rosnąć właśnie na glebach piaszczystych.

  • Perlit to kolejny komponent, który spełnia taką samą rolę jak kora i piasek, jednak tak jak ten drugi nie ma żadnych składników odżywczych.

  • Keramzyt służy do tworzenia skutecznych warstw drenażowych na dnie doniczek.

  • Węgiel brunatny dodany do mieszanki podłoża zwiększa jego strukturę powietrzną oraz pozwala na lepsze utrzymywanie wilgoci.

Przeczytaj również: Domowy nawóz na wzrost i kwitnienie kwiatów doniczkowych. Nigdy nie były tak piękne i bujne

Biorąc pod uwagę poszczególne właściwości konkretnego podłoża i wymagania rośliny, którą chcesz uprawiać, możesz z pełnym sukcesem samodzielnie wymieszać kilka rodzajów podłoży, aby otrzymać mieszankę idealną. Jeżeli nie chcesz tego robić, zdecyduj się na gotowy miks pod konkretną roślinę. Otrzymasz go w każdym dobrym sklepie ogrodniczym. Jeżeli nie wiesz, jakie podłoże, do jakich roślin nadaje się najlepiej, zapytaj o to sprzedawcę lub samodzielnie zdobądź tę wiedzę, zaglądając do sprawdzonych artykułów lub szkółkarskich katalogów roślin.

Docelowo chcesz sadzić swoją roślinę w gruncie? Postaraj się dokładnie sprawdzić parametry ziemi. W razie konieczności możesz je zmienić poprzez dodanie dobrze dobranego nawozu, domieszanie piasku lub też innych komponentów polepszających strukturę.

Przeczytaj również: Dodany do doniczki ze storczykiem sprawi, że kwiat zacznie rosnąć zdrowo i bujnie

Błędy w wyborze ziemi do roślin

Wybierając odpowiednie podłoże dla swojej rośliny, kieruj się przede wszystkim jej wymaganiami. Najczęściej popełnianymi błędami jest dobieranie podłoża o złych parametrach, które potem trzeba modyfikować już w trakcie uprawy. Oto typowe problemy.

  • Zła kwasowość gleby. Jeżeli pominiesz sprawdzenie pH gleby, na której chcesz uprawiać swoją roślinę, może się okazać, że okaz wcale nie będzie chciał w danym miejscu rosnąć.

  • Zbyt ciężka gleba. Jeżeli w podłożu będzie się znajdować zbyt mało elementów poprawiających jej strukturę i podłoże będzie zbyt gęste, zbite i wilgotne, może się okazać, że korzenie nie będą miały siły na przebicie się przez taką barierę i zaprzestaną walki, zanim na dobre się zacznie.

  • Zbyt lekka gleba. Jeśli dobierzesz zbyt przepuszczalną glebą do rośliny, która woli glebę treściwą, jej rozwój zostanie zahamowany.

  • Brak keramzytu. Niektórym ogrodnikom wydaje się, że brak warstwy drenażowej nie jest błędem. Niestety. Wiele roślin bardzo źle znosi, gdy ich korzenie stoją w wodzie. Dlatego tak istotne jest stworzenie warstwy keramzytowej, która wykazuje doskonałe właściwości adsorpcyjne wody.

Pamiętaj. O ile pH gleby będziesz mógł zmienić przy pomocy odpowiednio dobranych nawozów, tak ze zmianą przepuszczalności gleby może być już gorzej. Zwykle w sytuacji, gdy bardzo źle dobierzesz glebę, jedynym rozsądnym wyjściem będzie wysadzenie rośliny i wymiana podłoża. Tym razem już na właściwie dobrane.

Czy ziemia ma wpływ na rozwój roślin?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: zdecydowanie tak. Aby roślina pięknie i bujnie rosła, podłoże, które jej zapewnisz, musi być zbliżone strukturą i składem do tego, w którym rozwija się w warunkach naturalnych. Jeśli tak będzie, masz szansę na zdrowo rozwijający się okaz. Jeśli dobierzesz złą ziemię i lub jej mieszankę, roślina może odmówić współpracy, zamierać, chorować lub rosnąć bardzo wolno. Warto trzymać się wymagań roślin i odpowiednich zasad ich uprawy. Szczególnie właśnie pod kątem doboru prawidłowego podłoża.

Przeczytaj również:

Jak uprawiać kwiat pieniążek, by obficie rósł i przynosił szczęście?

Ziemiórki żerują w twoich kwiatach? Trzy domowe mikstury zwalczające uciążliwe muszki

Wsyp do doniczki łyżeczkę cynamonu. Pachnący i skuteczny sposób na pleśń na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.