Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Domowy nawóz na wzrost i kwitnienie kwiatów doniczkowych. Nigdy nie były tak piękne i bujne

Rośliny doniczkowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by zdrowo się rozwijały, wypuszczały nowe liście i kwitły. Poszczególne gatunki mogą mieć nieco inne wymagania i preferencje, jednak istnieją pewne podstawowe zasady dbania o kwiaty doniczkowe. Co zrobić, by pobudzić je do wzrostu? Jak je właściwie pielęgnować? Poznaj przepis na domowy nawóz, dzięki któremu rośliny doniczkowe wypuszczą nowe liście i kwiaty.

Domowy nawóz na wzrost i kwitnienie kwiatów doniczkowych. Nigdy nie były tak piękne i bujne
Poznaj sposób na pobudzenie kwiatów doniczkowych do wzrostu i kwitnienia. Fot.123RF.com

Spis treści:

Uprawa roślin doniczkowych – podstawowe zasady

Rośliny doniczkowe znajdują się w niemal każdym domu. Dodają wnętrzom uroku, ale też zwiększają ilość tlenu i wilgotność powietrza w pomieszczeniach. W dodatku ich widok poprawia samopoczucie. Uprawa roślin doniczkowych w dużej mierze uzależniona jest od tego, jakie ich gatunki czy odmiany wybraliśmy. Każdy potrzebuje indywidualnego podejścia, ponieważ część roślin preferuje pełne słońce, a inne wolą światło rozproszone czy nawet półcień. Niektóre wymagają intensywnego podlewania, a inne (głównie sukulenty) w okresie jesienno-zimowym można podlewać nawet raz w miesiącu.

Istnieją jednak pewne ogólne zasady uprawy roślin doniczkowych, których należy przestrzegać, jeśli chcemy je utrzymać w dobrym zdrowiu. O czym należy pamiętać?

 • Rośliny nie lubią przelewania – niektórzy podlewają swoje rośliny na zapas, tymczasem może to przynieść same szkody. Zastój wody może spowodować zgnicie korzeni, a w efekcie roślina zmarnieje. Najlepiej przed podlaniem sprawdzić palcami ziemię w doniczce. Jeśli jest sucha lub niemal sucha, roślinę trzeba podlać. By zapobiec przestojom wody, warto zastosować w doniczce warstwę drenażu. Pamiętajmy jednak, że niektóre rośliny potrzebują stale lekko wilgotnego podłoża. Takie wymagania ma na przykład skrzydłokwiat. Zimą rośliny trzeba też podlewać rzadziej niż latem.

 • Najlepsze jest światło rozproszone – większość roślin najlepiej się czuje w świetle rozproszonym, gdy ma dostęp do promieni słonecznych, ale nie są one na tyle intensywne, by poparzyć liście. Niektóre rośliny mają inne preferencje, jednak jeśli ich nie znamy, najlepiej ustawić doniczkę w miejscu, w którym roślina będzie miała dostęp właśnie do światła rozproszonego.

 • Rośliny należy systematycznie przesadzać – w miarę jak roślina rozwija się, zwiększa się też jej objętość. Doniczki mogą więc stać się dla niej po prostu za małe. Niewystarczająca ilość miejsca w doniczce może spowodować zahamowanie wzrostu, a nawet obumarcie rośliny. Jeśli więc widzimy, że dana roślina ledwo się już mieści w doniczce, przesadźmy ją do nowej. Wybierzmy tę o 2-4 cm większą od poprzedniej. Najlepszym terminem na przesadzanie roślin doniczkowych jest wiosna.

Istotne jest także odpowiednie nawożenie roślin doniczkowych. Potrzebują one składników odżywczych, a ilość ziemi w doniczce jest ograniczona. Należy więc regularnie dostarczać uprawom nowych składników mineralnych, wybierając nawozy dopasowane do potrzeb konkretnego gatunku. Możemy też przygotować domowe nawozy do roślin i regularnie je nimi zasilać.

nawóz na wzrost i kwitnięcie roślin doniczkowych  Każda roślina doniczkowa, aby rosła pięknie i bujnie, wymaga nawożenia. Fot.123RF.com

Dlaczego kwiaty doniczkowe nie chcą rosnąć?

Przyczyny zahamowania wzrostu rośliny doniczkowej mogą być rozmaite. Wiele zależy od indywidualnych wymagań danego gatunku, więc warto się z nimi dobrze zapoznać. Do najczęstszych powodów zahamowania wzrostu kwiatów doniczkowych należą:

 • nieodpowiednie nawadnianie,
 • niewłaściwe nawożenie,
 • nieodpowiednie podłoże (powinno być wystarczająco przepuszczalne, by nie uszkodzić korzeni),
 • zbyt duża lub zbyt mała ilość światła.

Powód zahamowania wzrostu może być oczywiście całkiem inny. Kwiaty doniczkowe nie lubią na przykład twardej wody, którą najczęściej wykorzystujemy do ich nawadniania. Woda wodociągowa zawiera związki wapnia i chlor, które przyczyniają się do spowolnienia wzrostu. Powodują też pojawienie się brunatnych obwódek na liściach. Wodę warto więc najpierw przefiltrować lub zostawić na kilka czy kilkanaście godzin w otwartym naczyniu. Można też ją zagotować. Pamiętajmy, by nie używać do podlewania zimnej wody. Najlepsza jest ta o temperaturze pokojowej, a więc około 20 stopni Celsjusza.

Przeczytaj również: Juka domowa - najważniejsze zasady uprawy. Przestrzegaj ich, a juka będzie bujnie rosła

Dlaczego rośliny doniczkowe nie chcą kwitnąć?

Każda roślina doniczkowa ma indywidualne wymagania. Jeśli ich nie spełniamy, będzie się słabo rozwijać i przestanie kwitnąć. Na co zwrócić szczególną uwagę?

 • Stanowisko – sprawdźmy, czy roślina stoi we właściwym miejscu, a więc czy ma dostęp do odpowiedniej ilości światła i ciepła, jeśli je preferuje. Dla roślin niekorzystne są również przeciągi.

 • Podłoże – większość roślin lubi glebę przepuszczalną. Ważne jest również odpowiednie pH podłoża. Na szczęście odczyn gleby można z łatwością dopasować do wymagań konkretnej rośliny. Wystarczy zastosować odpowiednią odżywkę.

 • Podlewanie – roślin nie wolno przelewać, ponieważ mogą zgnić. Brak odpowiedniej ilości wody może jednak sprawić, że będą więdnąć i na pewno nie wypuszczą kwiatów. Sprawdźmy więc, jak wiele wody potrzebuje konkretna roślina i dopasujmy częstotliwość nawadniania do jej potrzeb.

Warto też skupić się na odpowiednim nawożeniu roślin doniczkowych. Zbyt duża ilość nawozu czy zastosowanie nieodpowiednich mieszanek może być dla nich szkodliwa. W niektórych przypadkach dochodzi też do intensywnego rozwoju liści, kosztem braku kwiatów lub słabego kwitnienia. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy w nawozie znajduje się zbyt dużo azotu, a za mało potasu i fosforu. Istotny jest też termin. Większość roślin potrzebuje dokarmiania wiosną i latem, czyli w okresie intensywnego rozwoju.

Nawóz na wzrost i kwitnięcie roślin doniczkowych

Domowe nawozy do roślin doniczkowych odżywią rośliny i pobudzą je do intensywnego wzrostu. Są naturalne, bardzo łatwe do przygotowania, a jednocześnie niezwykle skuteczne. Wiele osób poleca fusy z kawy czy herbaty, wykonanie nawozu ze skorupek jaj lub z drożdży piekarskich. Niezwykłe efekty przyniesie też zastosowanie nawozu z soczewicy. Jak go przygotować?

 • Wystarczą cztery łyżki dowolnego rodzaju soczewicy. Najpopularniejsza jest czerwona, ale mamy do wyboru też żółtą, brązową, zieloną i czarną. Soczewicę należy zalać jednym litrem wody.

 • Mieszankę odkładamy na 4 godziny. Po tym czasie woda się zabarwi.

 • Mieszankę należy przecedzić. Do nawożenia roślin nie będziemy bowiem potrzebować nasion.

Po przecedzeniu nawóz z soczewicy jest już gotowy. Można go stosować co 7 dni, odżywiając w ten sposób wszystkie rośliny doniczkowe, jakie mamy w domu. Dzięki niemu rośliny zaczną szybciej rosnąć i bujnie kwitnąć.

Przeczytaj również: Anturium będzie miało tyle kwiatów i liści, że zaniemówisz z wrażenia. Zastosuj odżywkę prosto z apteki

"Na zdrowie": Ziemniaki to bogactwo składników odżywczych. A kalorie? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.