Rośliny domowe

Rośnie aż po sufit! Piękne drzewko do domu

Figowiec lirolistny to roślina o afrykańskim rodowodzie, która zaliczana jest do grupy największych roślin pokojowych. Rośnie bardzo szybko i wymaga jasnego stanowiska, zatem świetnie sprawdzi się w silnie nasłonecznionych salonach czy sypialniach. Czy warto kupować właśnie taką roślinę? Jak we właściwy sposób dbać o nią na co dzień?

Rośnie aż po sufit! Piękne drzewko do domu
Figowiec lirolisty uprawiany w doniczce osiąga wysokość nawet 3 metrów Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się:

Figowiec lirolistny – co warto o nim wiedzieć?

Figowiec lirolistny (łac. Ficus lyrata) to roślina zaliczana – podobnie jak około 1200 innych gatunków – do rodzaju fikusów (łac. Ficus). Należy ponadto do rodziny morwowatych (łac. Moraceae). Znana jest również pod nazwą figowiec dębolistny.

Ten konkretny fikus wywodzi się z tropikalnych lasów regionów Afryki Wschodniej i Afryki Zachodniej, a od pewnego czasu chętnie uprawiany jest jako domowa roślina doniczkowa, która świetnie sprawdza się w większych pomieszczeniach.

Warto wiedzieć, że w warunkach naturalnych Ficus lyrata rozpoczyna swoje życie na innych roślinach – zazwyczaj na bananowcach. Nie czerpią jednak z nich składników odżywczych, nie pasożytują. Po jakimś czasie rozrastają się w dół i zakorzeniają się w ziemi, opuszczając tym samym swojego „opiekuna”. Z reguły nie owocują i nie zakwitają, choć znane są przypadki, gdy w domach figowce lirolistne wypuszczały figi. Niestety – niejadalne.

Jak wygląda figowiec lirolistny?

Figowca tej odmiany nie sposób pomylić z żadną inną rośliną. W naturalnym środowisku, a więc w Afryce, przybiera formę ogromnego rozłożystego drzewa, wyrastającego nawet do 15 metrów wysokości. W uprawie doniczkowej ta wysokość nie jest aż tak imponująca, bo wynosi maksymalnie 3 metry, ale wciąż jest to całkiem sporo, jak na egzemplarz rosnący w domowych warunkach.

Liście figowca lirolistnego kształtem przypominają lirę, czemu zawdzięcza on swoją nazwę. Mają one szerokość około 25 centymetrów i wymagają dużo miejsca. Wyróżniają się gładką, matową lub półmatową blaszką z wyraźnie widocznym unerwieniem i pofalowanymi brzegami.

Figowiec lirolistny a uprawa i pielęgnacja

Fikus lirolistny dość szybko się rozrasta, dlatego od początku powinien dysponować odpowiednią ilością miejsca. Idealnym miejscem będzie duży salon, hol z dostępem do dziennego światła lub ogród zimowy.

Fikus lyrata należy do bardzo okazałych odmian, które rosną aż po sufit. Na szczęście ten wzrost można kontrolować, przycinając pędy do pożądanej wysokości. Dzięki temu roślina ładniej się rozkrzewi, ale będzie wyraźnie niższa.

Jeśli zdecydujesz się prowadzić fikusa lirolistnego w postaci drzewka, to pień uzyskasz przez splatanie w tzw. warkocz pędów trzech młodych roślin, posadzonych w pojedynczej doniczce. Ustabilizowany przy użyciu palika pęd szybko się wyprostuje i usztywni, przyjmując postać charakterystycznego pieńka.

Co nie sprzyja fikusowi lirolistnemu?

Nie każde warunki będą sprzyjać wspomnianemu fikusowi. Czego nie lubi? Między innymi:

 • zbyt zaciemnionego stanowiska,
 • suchego powietrza,
 • przelania,
 • zimnego podłoża,
 • bezpośredniego i intensywnego nasłonecznienia.

Biorąc to wszystko pod uwagę, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 • Wskazane będzie rozproszone światło.
 • Częste, ale umiarkowane podlewanie.
 • Dość wysoka temperatura uprawy (między 20 a 24 stopni Celsjusza latem oraz od 18 do 20 stopni zimą).
 • Podlewanie odstaną, letnią wodą.
 • Niestawianie na zimnych posadzkach.
 • Rzadkie przenoszenie i przestawianie.
 • Unikanie przeciągów.

Co jeszcze trzeba uwzględnić?

figowiec lirolistny z wypalonym liściem Figowiec lirolistny nie przepada za przelaniem i przeciągami Fot. 123RF/PICSEL

Fikus lirolistny a wymagania glebowe

Figowiec lirolistny będzie potrzebował żyznego, przepuszczalnego, próchniczego podłoża. Najpiękniej będzie rósł w glinianej donicy, w substracie wzbogaconym o perlit i rozdrobnioną korę. Idealnie sprawdzi się torf oraz ziemia przeznaczona dla palm i kaktusów.

Dobrym pomysłem będzie umieszczenie na dnie naczynia warstwy żwiru, która ułatwi odprowadzanie wody. Pamiętaj o tym, że zalanie może skoczyć się zasychaniem i opadaniem liści.

Stanowisko dla fikusa lirolistnego

Ta pochodząca z Afryki roślina bardzo dobrze czuje się w promieniach słońca. Dobrze by było jednak, gdyby światło było rozproszone. Bezpośredni kontakt ze zbyt intensywnym nasłonecznieniem może spowodować nieodwracalne straty dla liści.

Dlatego właśnie idealnym stanowiskiem dla fikusa lirolistnego będzie ulokowanie go w odległości około metra od okna albo oszklonych drzwi wychodzących na stronę zachodnią lub południową.

Podlewanie i nawożenie figowca Ficus lyrata

W przypadku odmiany Ficus lyrata czymś bardzo niewskazanym będzie nadmierne podlewanie. To właśnie ten przejaw nadmiernej troski często prowadzi do śmierci domowego fikusa.

Jak zatem nawadniać tę roślinę? W zupełności wystarczy podlewanie raz na tydzień, najlepiej letnią wodą kranową. Kontroluj również wilgotność wierzchniej warstwy.

Dobrze sprawdzi się także nawilżacz powietrza, który zapewni w pomieszczeniu odpowiedni poziom wilgotności. Nie zaszkodzi również zastosowanie (raz na kilka dni) mgiełki z rozpylacza.

Jeśli natomiast chodzi o nawożenie fikusa, to wykonuje się to jedynie w okresie intensywnego wzrostu, a więc wiosną i latem. Raz w miesiącu możesz „nakarmić” roślinę płynnym nawozem uniwersalnym, ale jedynie połową rekomendowanej przez producenta dawki.

Rozmnażanie fikusa lirolistnego

Jeśli chcesz cieszyć się kilkoma fikusami lirolistnymi, możesz rozmnożyć pojedynczy egzemplarz. W jaki sposób? Połącz rozmnażanie z rutynowym corocznym przycinaniem pędów wraz z liśćmi, tuż nad oczkiem. Otrzymana sadzonka o długości od 10 do 15 centymetrów musi być następnie umieszczona w wodzie i wystawiona na kontakt z promieniami słonecznymi.

Korzenie pojawiają się już po około tygodniu i są widoczne na końcu pędu. Poczekaj do momentu, gdy osiągną około 10 centymetrów, a następnie przesadź do docelowej donicy. Warunki glebowe zostały opisane wyżej – warto się nimi zasugerować w momencie sadzenia nowej rośliny na właściwe dla niej stanowisko.

przesadzanie figowca lirolistnego Aby rozmnożyć figowca, pęd długości 10-15 cm umieść w wodzie i poczekaj na pojawienie się korzeni Fot. 123RF/PICSELL

Na jakie szkodniki i choroby narażone są fikusy lirolistne?

Fikus lirolistny, podobnie jak wiele innych roślin doniczkowych tropikalnego pochodzenia, jest narażony na ataki szkodników oraz na potencjalne schorzenia. Wśród głównych zagrożeń wymienia się między innymi:

 • przędziorki,
 • wciornastki,
 • gnicie korzeni.

W tych pierwszych dwóch przypadkach można zastosować metody domowe lub chemiczne. Można łatwo rozpoznać, że ma się do czynienia ze szkodnikami. Cechą charakterystyczną zaatakowanej rośliny jest więdnący szczytowy młody liść. Dlatego zawsze warto regularnie przeglądać liście z góry i z dołu.

Natomiast gnijące korzenie to w 99% przypadków wina nadmiaru wody. Jak poradzić sobie z tym problemem? Najlepiej od razu po zauważeniu takiego stanu ściąć zdrową górną łodygę i ukorzenić sadzonkę w wodzie.

Figowiec lirolistny – drzewo w twoich wnętrzach

Jeśli zależy ci na uzyskaniu efektownego, stosunkowo wysokiego „drzewka” w domowym zaciszu, to figowiec lirolistny jest rozwiązaniem właśnie dla ciebie. Prezentuje się oryginalnie i egzotycznie, fantastycznie wypełniając domową przestrzeń nieraz aż po sufit. Choć bywa kapryśny, to wciąż jest wart uwagi. Przy odrobinie chęci i cierpliwości, będzie idealną rośliną na lata.

Redakcja Deccoria.pl 

Rośliny żółkną? Powodem nie zawsze jest brak wody na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.