Spis treści:
Jak pielęgnować grudnik, żeby długo kwitł?
Grudnik, zwany też kaktusem bożonarodzeniowym lub szlumbergą, zachwyca swoim kwitnieniem wtedy, gdy większość roślin jest w uśpieniu. Obsypuje się mnóstwem kolorowych, dzwonkowatych kwiatów, które przez kilka tygodni stanowią ozdobę pomieszczeń. Ważne jest jednak, aby stworzyć dla niego optymalne warunki, gdyż jest dość delikatny i kapryśny. Jeśli nie spełnimy jego wymagań, możemy nie doczekać się pięknych kwiatów. Jak pielęgnować grudnik, żeby długo kwitł?
- Kaktus bożonarodzeniowy potrzebuje miejsca jasnego, ale ze światłem rozproszonym. Bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych może spowodować poparzenia liści.
- Grudnik nie przepada za wysokimi temperaturami – najlepsza to około 18-22 st. C, natomiast zimą powinna ona być nieco niższa. Należy pamiętać, że jest on wrażliwy na zmianę miejsca. Gdy już zacznie rozwijać pąki, lepiej nie zmieniać jego miejsca ani nie obracać doniczki. Może to spowodować zrzucanie pąków kwiatowych.
- Kaktus bożonarodzeniowy wymaga regularnego podlewania, ale nie wolno go zalewać, inaczej szybko zgnije. Koniecznością są otwory odpływowe w doniczce oraz drenaż.
Grudnik źle reaguje na zmianę miejsca w okresie kwitnienia. Fot.tmsara/123RF.com
- W okresie wzrostu roślina wymaga dokarmiania. W tym celu możemy stosować nawozy dla kaktusów i sukulentów, uniwersalne preparaty do roślin kwitnących lub odżywki domowe.
- Aby grudnik zakwitł, musi przejść okres spoczynku. Dzieje się to zazwyczaj od września do października, a także po przekwitnięciu (w lutym i marcu). W tym okresie przenosimy roślinę do chłodniejszego pomieszczenia, w którym panuje temperatura około 10 st. C, a także ograniczamy podlewanie i zaprzestajemy nawożenia. Pomoże to pobudzić kaktus bożonarodzeniowy do produkcji pąków kwiatowych.
Odżywka z herbaty do grudnika
Mój grudnik już wypuścił mnóstwo pąków. Wszystko dlatego, że podlewam go odżywką z …herbaty. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że ten popularny napój zawiera wiele substancji odżywczych, takich jak azot, potas i fosfor, które są podstawowymi składnikami większości nawozów sklepowych. Dodatkowo ma w swoim składzie taniny, które wzmacniają roślinę. Regularne stosowanie odżywki z herbaty sprawi, że grudnik będzie bardziej odporny na niekorzystne warunki, a przy tym będzie wypuszczać mnóstwo pąków kwiatowych.
Przygotowanie odżywki do grudnika zaczynam od zaparzenia mocnej czarnej herbaty. Do szklanki wsypuję jedną lub dwie łyżki liści, a następnie zalewam wrzątkiem. Napar odstawiam na kilkanaście minut. Po tym czasie rozcieńczam go wodą w stosunku 1:1 i stosuję do podlewania grudnika (raz w tygodniu). Dzięki niej już wypuścił mnóstwo pąków kwiatowych. Koniecznie wypróbuj tę odżywkę, a kaktus bożonarodzeniowy ożywi wnętrza w okresie świątecznym.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Monstera wreszcie zaczęła wypuszczać nowe liście. Pomogła kuracja z herbaty
Wyciąg z czosnku, mleko, drożdże i herbata. Domowe sposoby na odżywianie roślin doniczkowych