Rośliny domowe

Efektowna roślina do ciemnych kątów. Jak dbać o fitonię, by ładnie się rozrastała?

Fitonia to jedna z tych roślin doniczkowych, które bardzo dobrze czują się na zaciemnionych stanowiskach. Niestety, nawet mimo takich „łatwych” warunków wzrostu, należą do dość wymagających okazów. Ale odpowiednio pielęgnowane i przycinane, będą cieszyć oko przez wiele lat.

Efektowna roślina do ciemnych kątów. Jak dbać o fitonię, by ładnie się rozrastała?
Przedstawiamy tajniki uprawy fitoni. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Fitonia – charakterystyka

Fitonia (łac. Fittonia verschaffeltii) to roślina idealna do uprawy na parapetach i w oranżeriach. Sprawdza się także jako składnik modnych w ostatnich sezonach lasów w słoiku. Ta pochodząca z Ameryki Południowej bylina występuje także pod takimi nazwami jak fitonia bałożyłkowa czy Fittonia albivenis.

Główną cechą charakterystyczną fitonii jest jej zamiłowanie do cienia. Z kolei kontakt z promieniami słonecznymi, zwłaszcza długotrwały, prowadzi do nieodwracalnych szkód. Na liściach pojawiają się brzydkie piegi, a z czasem roślina marnieje. Z tego powodu będzie się dobrze sprawdzać w zacienionych mieszkaniach lub na przykład w pomieszczeniach bez okien.

To doniczkowy „karzeł”, który dorasta maksymalnie do 50 centymetrów, a najczęściej jest to jednak około 20 centymetrów. Nie rozrasta się wszerz. Natomiast zarówno wysokość, jak i okazałość tego gatunku, zależy w głównej mierze od zapewnionych warunków wzrostu i pielęgnacji.

Fitonia prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Uwagę zwracają zwłaszcza jasnozielone listki z ciekawym wielobarwnym unerwieniem. Kwitnie w okresie od grudnia do lutego, choć zdarza się, że zakwita również latem. W tych okresach pojawiają się charakterystyczne drobne i białe kwiaty, zebrane w kwiatostany kojarzące się z kłosami.

Natomiast musisz wiedzieć, że walory estetyczne dotyczą głównie liści – zielonych lub różowozielonych, z pięknymi kremowymi żyłkami. Niektórzy są wręcz zdania, że uszczykiwanie, czyli pozbywanie się małowartościowych kwiatów, będzie dla rośliny o wiele lepsze, bo skorzystają na tym liście.

Fitonia – gatunki i odmiany

Ogólnie rzecz biorąc, fitonia cechuje się niskim pokrojem, natomiast poszczególne odmiany mogą być płożące. Występują ponadto gatunki pnące wyposażone w wąsy czepne, które podczas uprawy wymagają wsparcia w postaci drabinki bambusowej.

Zdecydowanie najpopularniejszym gatunkiem fitonii jest Verschaffeltii, zwana albivenis – to roślina o charakterystycznym żyłkowaniu i zielonym ubarwieniu. Występują w tym wariancie jednak także inne kolorowe odmiany.

Wśród popularnych odmian fitonii pojawiają się także:

 • fitonia Red (czerwone liście),
 • fitonia Green (żółtozielone liście),
 • fitonia Juanita (liście różowozielone z różowokremowymi żyłkami),
 • fitonia „Red Angel” (zielone liście z czerwonym rysunkiem sieci unerwienia),
 • fitonia „White Star” (o pędach płożących i białych liściach),
 • fittonia gigantea.

Jak widać, jest sporo opcji do wyboru i każdy miłośnik roślin doniczkowych znajdzie dla siebie odpowiednią wersję.

Przeczytaj również: Jak zrobić las w słoiku krok po kroku?

Kilka niewielkich roślin może stworzyć bardzo efektowny las w słoiku. Fot.123RF.com

Fitonia — uprawa

Największym wyzwaniem w uprawie fitonii jest to, że atrakcyjny wygląd zależy od regularnej pielęgnacji i czynników zewnętrznych. Jeśli coś jest nie tak, roślina natychmiast to zamanifestuje. W jaki sposób? Pokazując suchą powierzchnię liści, pokładając się pędami, marniejąc. Niewiele trzeba, by w krótkim czasie fitonia obumarła. Dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność, a przede wszystkim zapewnić jej odpowiednie warunki wzrostu.

 • Stanowisko

Kwiat ten, ze względu na swój tropikalny rodowód, będzie potrzebować sporo wilgoci i w ziemi i w powietrzu. Zostało już wspomniane o nasłonecznieniu, a raczej jego niemal całkowitym braku. Stanowisko cieniste uchroni przed konsekwencjami w postaci plam i przebarwień.

 • Podłoże

Odpowiednim podłożem będzie żyzna gleba, bogata w próchnicę i materię organiczną, o lekko kwaśnym pH (5,5-6,5). Sprawdzi się na przykład specjalny torf do kwiatów. Idealną temperaturą uprawy jest około 18 – 24 stopni Celsjusza. Szczególnie wrażliwe na niską temperaturę są odmiany o białym unerwieniu. Poniżej 16oC roślina zamiera, więc bierz to pod uwagę, planując stanowisko. Nie jest to łatwe zadanie, bo przecież zacienione miejsca często bywają również chłodne. To między innymi z tego powodu Fittonia verschaffeltii nie należy do roślin najłatwiejszych w utrzymaniu.

Z ważniejszych wskazówek pielęgnacyjnych: fitonie będą się lepiej rozkrzewiać, jeśli zadbasz o uszczykiwanie wierzchołków na wiosnę. Zrób to albo nożyczkami, albo palcami. Zabieg możesz też powtarzać raz na jakiś czas w ciągu roku.

 • Sadzenie

Większość osób zdecyduje się na zakup już wyrośniętej rośliny w sklepie ogrodniczym. Natomiast jeśli próbujesz rozmnożyć fitonię lub wyhodować ją „od zera”, to miej na uwadze, by jej sadzonki sadzić w okresie od marca do czerwca. Co ciekawe, fitonii można wcale nie przesadzać, lecz co roku odmładzać z sadzonek.

Trzeba je od razu włożyć do ziemi lub do wody w pojemniku. Będą się szybko ukorzeniać, o ile zapewnisz im temperaturę co najmniej 22 stopnie Celsjusza. W tym celu możesz użyć na przykład plastikowego woreczka, z którego wykonasz swego rodzaju mini-szklarnię.

 • Podlewanie

Podlewanie fitonii powinno być skorelowane z temperaturą powietrza. Im wyższa ona jest, tym więcej wody będzie potrzebować roślina. Latem to nawet kwestia 3-krotnego lub 4-krotnego podlewania w tygodniu. Zimą spokojnie wystarczy woda raz na 5 dni. W okresie grzewczym musisz zraszać liście każdego dnia – najlepiej miękką wodą o temperaturze pokojowej.

Natomiast pamiętaj o tym, że jeśli używasz doniczki z dziurkami i podstawki, to nie doprowadzaj do sytuacji, gdy korzenie fitonii stale moczą się w wodzie. Musi do nich docierać powietrze, bo inaczej spleśnieją.

Dobra rada? Możesz posadzić fitonię w sąsiedztwie innych roślin cieniolubnych. Woda będzie parować z ich liściu, nawilżając powietrze wokół. Tropikalna bylina na pewno „doceni” takie rozwiązanie.

 • Nawożenie

Roślinę trzeba zasilać. Wiosną i latem, raz na 2 tygodnie, zastosuj roztwór płynnego nawozu, jednak nie więcej niż połowa dawki podanej na opakowaniu. Najlepszym wyborem będzie płynny nawóz przeznaczony dla roślin o ozdobnych liściach. Inną opcją jest nawóz humusowy.

 • Choroby i szkodniki

Fitonia jest podatna na występowanie takich schorzeń jak:

 • suche i zwijające się brzegi liści (to znak, że temperatura jest za niska lub powietrze zbyt suche),
 • żółknięcie liści i/lub brązowe przebarwienia (oznaka zbyt silnego światła),
 • rzadko osadzone na łodydze młode liście (zbyt ciemno).

Ponadto mogą ją zaatakować różnego rodzaju szkodniki:

 • przędziorki,
 • mszyce.

Ich aktywność rozpoznasz choćby po pajęczynkach na spodniej stronie liści. Jeśli odkryjesz ich obecność, warto zastosować specjalistyczny preparat, ale też pamiętać o częstym zraszaniu rośliny przez okres zdrowienia.

 • Rozmnażanie

Wiosną lub latem odetnij kilka pędów długości około 5 centymetrów, a następnie umieść je w doniczce wypełnionej ziemią uniwersalną. Dalej kieruj się wskazówkami jak przy sadzeniu.

Fitonia – idealna roślina do zaciemnionych wnętrz

Jeśli poszukujesz rośliny, która będzie dobrze się czuć w wilgotnym, ciepłym, ale też zacienionym miejscu, to fitonia jest wprost idealnym wyborem dla ciebie. Właściwie pielęgnowana, może rosnąć w mieszkaniu przez wiele lat, stanowiąc ozdobę w miejscach, w których nie utrzymają się „normalne” gatunki światłolubne.

Przeczytaj również: Te rośliny lubią ciemno. Urosną w każdym kącie

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.