Z artykułu dowiesz się:
- Jakie wymagania ma czarny storczyk
- Jak pielęgnować czarnego storczyka
- Jak rozmnożyć czarnego storczyka
- Jakie choroby i szkodniki atakują czarnego storczyka
Czarny storczyk – charakterystyka
Czarny storczyk to roślina o pięknym wyglądzie. Jednak nie występuje ona w naturze, tylko jest tworzona sztucznie podczas farbowania białej odmiany falenopsis, łac. Phalaenopsis, czyli okazu z rodziny storczykowatych. Barwnik wprowadza się w pęd, na którym zawiązują się pąki. W rezultacie storczyk kwitnie na czarno, jednak tylko do momentu, aż kwiaty uschną. Kolejne pędy, które się pojawią, będą miały białe kwiatostany.
Mimo to czarny storczyk robi prawdziwą furorę wśród roślin doniczkowych, a jego cena jest często o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt złotych wyższa niż w przypadku standardowych okazów o naturalnym wybarwieniu.
Czarny storczyk – wymagania
Falenopsis pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej i północnej Australii. Jest bardzo popularną rośliną doniczkową, która jest chętnie uprawiana prawie na całym świecie. Nie ma wysokich wymagań uprawowych i dobrze znosi chwilowe zaniedbanie. Jednak, jeśli chcesz, żeby ładnie kwitł przez cały czas, trzeba zapewnić mu:
- jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione stanowisko – czarny storczyk powinien stać na wschodnim lub zachodnim parapecie, gdzie promienie docierają tylko przez kilka godzin dziennie. Dzięki temu jego liście nie będą narażone na poparzenie, nie staną się matowe, a roślina wciąż będzie tworzyć nowe kwiaty. Warto również zwrócić uwagę na poziom wilgotności powietrza w tym miejscu. Powinien być na umiarkowanym poziomie i wynosić ok. 60%. Jeśli wilgotność powietrza nie będzie wystarczająco wysoka, liście zaczną się marszczyć,
- odpowiednią temperaturę – storczyk jest wrażliwy na zmiany ciepła i źle znosi spadki temperatury poniżej 15°C. Po ekspozycji na zimno mogą opaść mu wszystkie pąki kwiatowe, dlatego zimą nie należy otwierać okna w jego obecności. Najlepiej, jeśli roślina jest przechowywana w pomieszczeniu, gdzie w ciągu dnia panuje temperatura od 21 do 29°C, a nocą od 16 do 20°C. Te wahania są niezbędne do tego, aby storczyk mógł zjawiskowo kwitnąć.
W uprawie egzotycznych roślin ważna jest również właściwa ziemia. Czarny storczyk najlepiej rośnie w przepuszczalnym, lekkim podłożu, które składa się z rozdrobnionej kory sosny lub innych drzew, włókna kokosowego, keramzytu, perlitu, pumeksu oraz dodatku torfu. W takiej glebie korzenie mają zapewnione nie tylko potrzebne minerały, ale także odpowiednią ilość powietrza. Dzięki temu nie są narażone na rozwój chorób grzybowych i nie gniją.
Przeczytaj również: Egzotyczna i kapryśna piękność. Można uprawiać ją w powietrzu
Czarny storczyk – pielęgnacja
Storczyk w domu to piękna ozdoba. Na szczęście nie trzeba dużo poświęcać, by utrzymać jego wspaniały pokrój. Wystarczy, że zadbasz o:
- regularne, ale umiarkowane podlewanie – czarnego storczyka należy nawadniać, gdy jego korzenie przybiorą biały kolor. Wtedy trzeba wyjąć roślinę z ceramicznej osłonki i razem z plastikową doniczką zanurzyć w pojemniku wypełnionym odstaną wodą na 15-30 minut. Po tym czasie należy odstawić kwiat na bok, aby nadmiar płynu odpłynął i umieścić storczyka z powrotem w osłonce. Po kilku godzinach warto sprawdzić, czy w doniczce nie zgromadziła się woda i w razie potrzeby wylać ją. Dzięki temu zapobiegniesz gniciu korzeni,
- częste, systematyczne nawożenie – czarny storczyk bardzo intensywnie kwitnie, przez co szybko zużywa składniki mineralne z podłoża. Aby ich nie zabrakło, warto regularnie zasilać roślinę przed kwitnieniem i w jego trakcie. Następnie należy przerwać nawożenie na ok. 6 tygodni, aby dać jej odpocząć przed następnym okresem wegetacji. Do dokarmiania falenopsisa należy stosować wyłącznie preparaty, które są przeznaczone do storczyków, ponieważ mają dobrze zbilansowany skład. Najłatwiejszy do aplikowania jest produkt w płynie – wystarczy wymieszać go z wodą podczas podlewania. Jednak możesz także użyć granulek, żeli lub pałeczek. Zawarte w nich minerały powoli się uwalniają, przez co nie trzeba tak często dokarmiać rośliny.
Podczas pielęgnacji falenopsisa, trzeba pamiętać również o systematycznym przycinaniu. Czarny storczyk dobrze znosi wszelkie cięcia, a zabiegi te pobudzają go do produkcji kwiatów.
Przekwitnięte części rośliny należy usuwać tuż przy ich nasadzie, dzięki temu nowe pędy będą bardziej okazałe i silniejsze. Jednak, jeśli uschły tylko górne kwiaty, a na dole łodygi pojawiły się młode pączki, należy odciąć tylko obumarłą część. Dzięki temu za jakiś czas roślina znów zakwitnie.
Przeczytaj również: Zapomnij o podlewaniu storczyków kranówką. Szybko ci się odwdzięczą
Czarny storczyk – przesadzanie
Storczyka należy przesadzać co ok. 2 lata, gdy jego korzenie przestaną mieścić się w doniczce. Aby zrobić to prawidłowo, należy:
- przygotować przezroczystą doniczkę z otworami odpływowymi i wypełnić ją do ⅓ wysokości właściwym podłożem,
- wyciągnąć roślinę ze starego pojemnika i oczyścić z resztek kory oraz innych pozostałości,
- usunąć martwe i chore części korzeni, a także pędy z przekwitniętymi kwiatami,
- przenieść storczyka do nowej doniczki i trzymając go w powietrzu na odpowiedniej wysokości uzupełnić brakujące podłoże – korzenie powinny luźno układać się w pojemniku, aby był pomiędzy nimi przepływ powietrza,
- odczekać czternaście dni, aby uszkodzone korzenie zdążyły się zregenerować,
- obficie podlać.
Najkorzystniej przesadzać roślinę przed kwitnieniem lub tuż po nim. Dzięki temu nie uszkodzisz kwiatów i nie stracisz pięknej dekoracji.
Przeczytaj również: Tak przesadzisz storczyka krok po kroku. Zacznie rosnąć ze zdwojoną siłą
Czarny storczyk – rozmnażanie
Pozyskanie nowych sadzonek falenopsisa jest dość proste. Aby to zrobić, należy najpierw poczekać, aż pędy osiągną wysokość ok. 30 cm i wytworzą korzenie powietrzne. Następnie, gdy kwiaty przekwitną, należy obciąć go nad 2 lub 3 kolankiem (licząc od dołu). W tym miejscu roślina powinna wytworzyć rozmnóżki, tzw. keiki.
Nowa sadzonka będzie powoli się rozwijać, zatem należy być bardzo cierpliwym. Od rośliny matecznej należy oddzielić ją dopiero wtedy, gdy będzie miała kilkanaście centymetrów wysokości i co najmniej kilka korzonków.
Czarny storczyk – choroby
Jedną z najczęściej występujących chorób u storczyków jest szara pleśń. Wywołują ją grzyby, a ich obecności sprzyjają:
- zalegająca woda w doniczce,
- brak odpowiedniej wilgotności powietrza,
- mała ilość światła,
- ekspozycja na niskie temperatury.
Zazwyczaj choroba atakuje falenopsisy w fazie kwitnienia. Można wtedy zauważyć wiele ciemnych plamek na płatkach kwiatów. Często dochodzi wtedy do gubienia liści. Czarny storczyk możesz uratować, jeśli niezwłocznie zapewnisz mu nowe podłoże i odpowiednie stanowisko. Dobrym pomysłem jest także potraktowanie korzeni środkiem grzybobójczym. Jego składniki pomogą zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na inne okazy.
Przeczytaj również: Twój storczyk żółknie i gubi kwiaty? Wiemy, jak mu pomóc
Falenopsisy często padają także ofiarą popularnych szkodników, np. przędziorków. Pasożyty te wysysają z rośliny soki, co prowadzi do osłabienia storczyka oraz powstawania żółtych plam na liściach, a nawet ich opadaniu. Aby się ich pozbyć należy dokładnie umyć falenopsisa, zmienić mu podłoże i wykonać oprysk odpowiednim preparatem.
Czarny storczyk to niezwykle elegancka dekoracja wnętrza. Zadbaj o niego, a odwdzięczy się wspaniałymi kwiatami.