Rośliny domowe

Liwistona australijska – oryginalna palma do dużych przestrzeni. Uprawa i pielęgnacja

Liwistona australijska to okazała roślina, która osiąga imponujące rozmiary – w warunkach domowych dorasta do dwóch metrów wysokości. Zachwyca swoimi dużymi liśćmi, które przypominają wachlarze. Ze względu na egzotyczne pochodzenie, jest dość wymagająca w pielęgnacji. Zbyt niska wilgotność powietrza i sucha ziemia powodują, że końcówki liści zaczynają zasychać, przez co roślina traci na dekoracyjności. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas uprawy liwistony australijskiej? Sprawdź.    

Liwistona australijska – oryginalna palma do dużych przestrzeni. Uprawa i pielęgnacja
Liwistona australijska to roślina doniczkowa o niezwykle oryginalnych liściach, przypominających wachlarze. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Liwistona australijska – charakterystyka

Liwistona australijska, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Australii, z lasów tropikalnych, gdzie jest okazałą palmą. Liście dorosłych okazów osiągają średnicę 1,5-2 metrów, ich ogonki liściowe mają też taką samą długość. W naszym klimacie, w uprawie doniczkowej potrafi dorosnąć do mniej więcej dwóch metrów. Liście są oczywiście znacznie mniejsze, ale nadal zachwycają swoim egzotycznym kształtem (przypominają wachlarze). Są one okrągłe, błyszczące, ciemnozielone z góry, a od spodu lekko jaśniejsze. Brzegi ogonków liściowych pokryte są ostrymi kolcami. Liwistona australijska osiąga imponujące rozmiarydlatego najlepiej prezentuje się w przestronnych wnętrzach domowych i biurowych.

Jak uprawiać liwistonę australijską?

Ze względu na egzotyczne pochodzenie liwistona australijska jest rośliną dość wymagającą w uprawie. Aby zapewnić jej zdrowy wzrost i piękny wygląd, należy przestrzegać kilku ważnych wskazówek dotyczących pielęgnacji. 

  • Stanowisko 

Jest to też jedna z najbardziej wymagających palm pod względem oświetlenia. Liwistona australijska lubi miejsca jasne, ale nie powinna znajdować się bezpośrednio na słońcu, inaczej liście mogą ulec poparzeniu. Nie będzie bowiem rosła w pomieszczeniach ciemnych. Liwistony nie należy ustawiać blisko źródeł ciepła, m.in. kaloryferów, ponieważ nie lubi suchego powietrza. Roślina ta dobrze rośnie w temperaturze pokojowej w okolicach 20 stopni Celsjusza, ale zimą może ona spaść nawet do 14-18 stopni. W okresie letnim można ją wynosić na zewnątrz (na balkon lub do ogrodu). Przed wystawieniem palmy na zewnątrz należy ją zahartować. Stawiamy ją za pierwszym razem w cieniu np. na godzinę. Następnie stopniowo ten czas wydłużamy i po kilku lub kilkunastu dniach zaczynamy dopiero przyzwyczajać roślinę do słońca.  

jak uprawiać liwistonę australijską Liwistona australijska preferuje stanowiska jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Fot.CanvaPro

  • Ziemia 

Liwistona australijska preferuje ziemię żyzną, przepuszczalną, najlepiej z domieszką perlitu lub piasku, które rozluźniają strukturę gleby. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się specjalne podłoże przeznaczone do palm, juk czy dracen, które zawiera dodatkowe rozluźniacze. Roślina ta najlepiej rośnie na glebach o odczynie obojętnym. 

Przeczytaj również: Bananowa herbatka do roślin doniczkowych. Po takim zastrzyku witamin kwitną najbardziej oporne kwiaty

  • Podlewanie i zraszanie 

Podłoże dla liwistony powinno być umiarkowanie wilgotne, ni lubi zarówno przelewania, jak i przesuszania. Podlewamy ją wtedy, gdy zauważymy, że wierzchnia warstwa podłoża już nieco przeschła. Do nawadniania warto używać wody miękkiej, w temperaturze pokojowej lub nawet nieco cieplejszej. Nie powinna być to woda lodowata. Nieregularne lub przesadne podlewanie może z kolei doprowadzić do żółknięcia liści, wystąpienia na nich plam, a nawet gnicia korzeni. Warto pamiętać, aby w okresie zimowym zmniejszyć częstotliwość podlewania, ale w taki sposób, by nie dopuścić do przesuszenia podłoża.  

Liwistona australijska to roślina, która uwielbia zraszanie. Można ją opryskiwać miękką wodą nawet codziennie. Jeżeli nie jesteśmy w tym zakresie systematyczni, musimy liczyć się z tym, że liście mogą nieco stracić na uroku. W pobliżu rośliny można też umieścić nawilżacz powietrza, ponieważ zbyt suche powietrze może powodować zasychanie końcówek liści. 

  • Nawożenie 

W okresie wiosenno-letnim liwistona australijska wymaga systematycznego nawożenia. Raz na dwa tygodnie warto zasilić ją nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla palm (zgodnie z instrukcją na opakowaniu). Jeśli jednak rośliny nie mają w podłożu wystarczającej ilości składników odżywczych, stają się bardziej podatne na choroby i szkodniki. Zatrzymuje się też ich wzrost.  

liwistona australijska W warunkach domowych liwistona australijska może dorastać do dwóch metrów wysokości. Fot.123RF.com

  • Przesadzanie 

Młode okazy liwistony zaleca się przesadzać co roku, a starsze w razie potrzeby. Co jakiś czas musimy wymienić zarówno pojemnik na większy, jak i podłoże. Najlepiej to robić wiosną. Podczas przeprowadzania czynności należy zachować ostrożność, ponieważ system korzeniowy rośliny jest dość wrażliwy. Do przesadzania można użyć podłoża do roślin zielonych i palm. Powinno ono mieć luźną, przepuszczalną strukturę, może być np. z domieszką perlitu. Dobrej jakości podłoża mają też w swoim składzie aktywator korzeni i startową dawkę nawozu, dlatego po przesadzeniu nie odżywiamy roślin przez ok. 8 tygodni. 

  • Rozmnażanie

Jeśli chcesz rozmnożyć liwistonę australijską, możesz to zrobić przez nasiona. Ze względu na to, że mają one twardą otoczkę, warto je najpierw moczyć przez około dwa dni w letniej wodzie. Warto wiedzieć, że proces kiełkowania może trochę potrwać (nawet 3-4 miesiące). Dlatego zdecydowanie łatwiej jest kupić gotową sadzonkę. 

  • Choroby i szkodniki 

Na liwistonii, tak samo jak na innych domowych roślinach doniczkowych, mogą pojawić się szkodniki. Do najczęstszych zaliczyć można przędziorki, tarczniki, czerwce mączyste czy nawet mszyce. Jeśli chodzi o choroby, najczęściej wynikają one z niewłaściwej pielęgnacji. W przypadku przelania może dojść do żółknięcia liści czy zgnilizny korzeni.  

Liwistona australijska – warto wiedzieć

Co ciekawe, w niektórych krajach liście liwistony służą jako naturalne opakowania na żywność. Choć w uprawie doniczkowej nie zawiązuje kwiatów czy owoców, pąki tej rośliny są jadalne. Co więcej, dostarcza cennego surowca drzewnego. Warto też wiedzieć, że w środowisku naturalnym liwistonia australijska osiąga wysokość 30-40 m.   

Artykuł zaktualizowany. Pierwszy raz ukazał się 26.02.2021 roku.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Jest bardzo efektowa, ale nie często gości w domach. Uprawa i pielęgnacja woskówki

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.