Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Egzotyczna i kapryśna piękność. Można uprawiać ją w powietrzu

Storczyk Vanda rozwija jedne z największych kwiatów spośród wszystkich innych orchidei. Jest za to kapryśny w uprawie i wymaga specjalnego traktowania. Podpowiadamy, jakie wymagania ma storczyk Vanda i jak prawidłowo o niego dbać.

Egzotyczna i kapryśna piękność. Można uprawiać ją w powietrzu
Storczyk Vanda występuję w wielu wersjach kolorystycznych oraz ma ciekawe desenie. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Storczyk Vanda — charakterystyka

Storczyk z rodzaju Vanda pochodzi z południowo-wschodniej Azji, a w naturalnym środowisku żyje jako epifit przyczepiony do kory drzew. W przeciwieństwie do swoich licznych amerykańskich i afrykańskich kuzynów, storczyk ten nie rośnie w cieniu, pod koronami drzew, lecz jest wystawiony na pełne słońce, deszcz i wiatr.

Do rodzaju Vanda należy ponad 50 gatunków storczyków różniących się wielkością, kształtem i barwą. Wszystkie mają jednak jedną wspólną cechę - tworzą jeden pęd złożony z przylegających do siebie liści, które swoim kształtem przypominają literę V. Z pędu tego wyrastają efektowne kwiaty podobne do kwiatostanów dobrze znanych nam falenopsisów. Kwiaty te są jednak znacznie bardziej okazałe i są jednymi z największych spośród wszystkich innych gatunków storczyków. Do tego pięknie pachną, a po zakwitnięciu utrzymują się na roślinie przez kilka tygodni. Niektóre odmiany tych storczyków mogą kwitnąć do kilku razy w roku.

Storczyk Vanda kwitnie niemal o każdej porze roku, a jego kolorystyka w zależności od odmiany może być biała, różowa, żółta, niebieska, fioletowa lub nawet wielokolorowa. Niektóre gatunki posiadają także charakterystyczne plamki lub cętki.

Storczyk ten ma również długie i rozłożyste korzenie, które pobierają wodę i pozostałe składniki pokarmowe potrzebne do wzrostu, dlatego nie powinno się ich obcinać.

Najpopularniejsze odmiany storczyka Vanda to:

  • Vanda coerulea - inaczej Vanda błękitna, posiada niebieskie kwiaty, uznawana jest za królową tego rodzaju
  • Vanda Miss Joaquim - o odcieniu różowym, uznana za narodowy kwiat Singapuru
  • Vanda tricolor - o efektownych przebarwianych kwiatach
  • Vanda cristata - o zielonych kwiatostanach z brązowo-kremowym środkiem

Przeczytaj również: Storczyki, które można uprawiać w powietrzu

Storczyk wiszący Vanda — pielęgnacja i wymagania

Storczyk Vanda niestety nie należy do łatwych w uprawie. Rośliny te w naturze rosną na drzewach, a ich korzenie przyzwyczajone są do częstych i ulewnych deszczy. Dlatego podstawą ich pielęgnacji jest częste podlewanie i zapobieganie przesychaniu korzeni. Rośliny te są ciepłolubne, a optymalna temperatura do ich uprawy wynosi 25-30 stopni. Należy uważać na nie zwłaszcza zimą, bo mroźny powiew powietrza może spowodować ich przemarznięcie. Objawia się to więdnięciem rośliny, opadaniem pąków i kwiatów oraz stopniowym zamieraniem. Storczyk potrzebuje również dużo miejsca - jest bardzo rozłożysty, dlatego należy zapewnić mu odpowiednią przestrzeń do swobodnego wzrostu.

Storczyk Vanda jest tzw. storczykiem wiszącym, co oznacza, że można uprawiać go bez podłoża, na przykład w koszyczku z otworami, przez które swobodnie zwisają jego korzenie. W takiej podwieszanej formie storczyki te uprawiane są przez producentów w szklarniach. W uprawie domowej również jest to możliwe, trzeba tylko odpowiednio pielęgnować roślinę. Korzenie wymagają stałej wysokiej wilgotności powietrza - na poziomie 60, a nawet 80 procent. Aby zapewnić im takie warunki, należy kilka razy dziennie zraszać korzenie wodą, a zimą dodatkowo ustawić w pobliżu nawilżacz powietrza.

Jednak nie każdy jest w stanie poświęcić roślinie tyle czasu i uwagi. Dlatego alternatywnym i praktyczniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie storczyka Vanda w szkle. Wysoki ozdobny wazon sprawdzi się w jego uprawie idealnie, ponieważ w jego wnętrzu powietrze będzie stale lekko wilgotne. Do uprawy w szkle nie jest potrzebne żadne podłoże.

Przeczytaj również: Storczyki lepiej rosną i spektakularnie kwitną. Wypróbuj uprawę w szkle

Storczyk Vanda — stanowisko

Storczyk Vanda w środowisku naturalnym rośnie na wierzchołkach drzew, dlatego w uprawie domowej należy zapewnić mu jasne i nasłonecznione stanowisko. Najlepiej będzie się czuł w pobliżu południowego parapetu. Jednak latem trzeba będzie pilnować, by zbyt mocne słońce wpadające do domu przez okno nie poparzyło jego liści. Możemy tego uniknąć zasuwając żaluzje lub rolety. Storczyk Vanda latem może być także wystawiany na zewnątrz, pod warunkiem, że nocą temperatura powietrza nie spadnie poniżej 10 stopni.

Storczyk Vanda — podlewanie

Roślinę podlewamy poprzez zanurzenie korzeni w pojemniku z wodą na około 15 minut. Nie może być ona jednak nalana prosto z kranu! Najlepiej podlewać storczyk Vanda wodą przefiltrowaną, destylowaną lub deszczówką. Ważne jest, aby temperatura wody była zbliżona do pokojowej.

Storczyki wiszące, uprawiane bez podłoża należy podlewać codziennie, a dodatkowo w ciągu dnia zraszać ich korzenie. Storczyki Vanda uprawiane w szkle zamaczamy w wodzie co kilka dni. Można również na dnie szklanego naczynia utrzymywać kilka centymetrów wody, która parując będzie nawilżać powietrze w pojemniku. Poziom tej wody powinien być jednak na tyle niski, by korzenie stale w niej nie zalegały. Dodatkowo w odstępach pomiędzy podlewaniem można zraszać korzenie za pomocą spryskiwacza.

Storczyk Vanda — podłoże

Jeśli zdecydujemy się uprawiać roślinę w podłożu, zadbajmy o to, by było przewiewne i łatwo odprowadzało nadmiar wody. Najlepiej sprawdzi się mieszanka keramzytu i dużych kawałków kory. Takie podłoże będzie dłużej utrzymywać wilgoć, jednak nie należy przetrzymywać korzeni w wodzie. Dlatego doniczka z podłożem, w którym ułożone są korzenie, powinna mieć otwory odpływowe, przez które woda będzie mogła swobodnie wypływać. Storczyk Vanda posadzony w podłożu podlewamy raz na 5-7 dni poprzez zanurzenie całej doniczki z rośliną w wodzie, następnie ją wyjmujemy i czekamy aż odcieknie z jej nadmiaru. Kolejne podlewanie powtarzamy dopiero wtedy, gdy podłoże przeschnie.

Storczyk Vanda — nawożenie

Storczyki należące do rodzaju Vanda ze względu na swoją specyfikę rosną szybko i intensywnie, dlatego wymagają regularnego nawożenia. Do ich zasilania najlepiej wykorzystać dostępne w sklepach specjalne nawozy przeznaczone tylko dla storczyków. Rośliny można nawozić co tydzień, jednak mocno rozcieńczoną dawką nawozu. W okresie jesienno-zimowym należy zmniejszyć częstotliwość nawożenia. Pamiętajmy jednak, że przy częstym nawożeniu warto raz na jakiś czas przepłukać korzenie storczyka w czystej wodzie bez nawozu, aby wypłukać nagromadzone w nich sole.

Producenci uprawiają storczyki Vanda w szklarniach bez podłoża. Fot. 123RF/PICSEL

Storczyk Vanda — przesadzanie

Roślina wymaga przesadzania jedynie wtedy, gdy została pierwotnie posadzona w podłożu i była w nim uprawiana. W tej sytuacji można przesadzać ją raz na dwa lata, gdy zauważymy, że korzenie rozrosną się i zaczną wystawać poza doniczkę. Przy przesadzaniu konieczne będzie wymienienie podłoża na nowe i usunięcie starych, wyschniętych, zgniłych lub uszkodzonych korzeni. Podczas przesadzania należy traktować zdrowe korzenie bardzo delikatnie i starać się ich nie uszkodzić.

Przeczytaj również: Tak przesadzisz storczyka krok po kroku. Zacznie rosnąć ze zdwojoną siłą

Storczyk Vanda to piękna roślina, jednak od właściciela wymaga ciągłego zaangażowania i starannej pielęgnacji, dlatego polecana jest głównie dla doświadczonych ogrodników. Jeśli poszukujesz efektownego storczyka do swojego domu, który nie ma aż takich zaawansowanych wymagań, co do uprawy postaw na: tradycyjny Falenopsis, pachnącą Miltonię, kwitnący przez wiele miesięcy storczyk Dendrobium lub słynącą z ogromnych kwiatów Katleję.

Jak dbać o storczyki w domu? na INTERIA.TV.

Autor: Sylwia Juszkiewicz

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.