Rośliny domowe

Storczyki, które można uprawiać w powietrzu

Storczyki to jedne z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych w polskich domach. Ich duże, wielobarwne kwiaty prezentują się niebywale elegancko, więc nic dziwnego, że są często wybierane na prezent dla pań. Jednak, czy wiesz, że storczyki można uprawiać również w powietrzu? Takie kwiaty stanowią niesamowitą dekorację wnętrza. Dowiedz się więcej. 

Storczyki uprawiane w powietrzu to ciekawa i oryginalna dekoracja wnętrza. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Storczyki, łac. Orchis, to grupa roślin o niesamowitej urodzie, która obejmuje prawie sto tysięcy różnych gatunków. Wyróżniają się tym, że są epifitami, czyli bylinami, które rosną w powietrzu zawieszone na korze lub w koronie wysokich, egzotycznych drzew. Jednak wbrew pozorom nie są szkodnikami. Kwiaty te pobierają tlen, wodę i minerały z powietrza, dzięki czemu nie zagrażają roślinie, na której rosną. 

Storczyki w naturze w formie epifitów występują głównie w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Można spotkać je np. w Azji Południowo-Wschodniej oraz Australii i Ameryce Południowej, stąd też ich wysokie wymagania klimatyczne. W Polsce rosną wyłącznie w domach, choć trudno zapewnić im właściwe warunki do rozwoju.  

Rozwiąż nasz QUIZ: Storczyki. Czy wiesz o nich wszystko?

wisząca orchidea Fot.123RF.com

Storczyki bez doniczki – odmiany 

Choć wszystkie storczyki to epifity, nie każdy okaz, który jest dostępny na sprzedaż w sklepach ogrodniczych, może być uprawiany bez podłoża. Niektóre gatunki rosną na korach drzew, które obumarły i mają kontakt z ziemią, więc pozbawienie ich kontaktu z glebą, może doprowadzić wyłącznie do ich śmierci.  

Do uprawy w powietrzu należy wybrać te gatunki, które naturalnie rozwijały się w koronach drzew takie jak: 

 • cattleya – nazywana również Królową Orchidei. Rośnie w wilgotnych lasach tropikalnych na wysokości ponad 500 m! Osiąga długość ok. 60 cm. Tworzy jeden liść oraz pęd zakończony białymi lub lawendowymi kwiatami z ciemną warżką, 
 • cymbidium – występuje na tropikalnych terenach Azji. Wyróżnia się długimi, wąskimi liśćmi o długości do nawet 150 m i jedno- lub dwubarwnymi kwiatami, 
 • vanda – ten gatunek storczyka można spotkać w wielu azjatyckich krajach. Charakteryzuje się długimi, równo wąskimi liśćmi i żółtymi kwiatami z ostrogą, które są typowe dla tej grupy roślin, 
 • dendrobium – w naturalnych warunkach występuje na półpustyniach, gdzie osiąga wysokość nawet do 3 m! Tworzy szablowate liście, pośród których wyrastają grona fioletowych lub liliowych kwiatów, 

 • laelia – rośnie głównie w Ameryce Południowej, ale także w Meksyku. Ma mięsiste, skórzaste liście oraz kwiatostany w postaci gron. Kwiaty są typowe dla storczyków i występują w wielu różnych kolorach, 
   
 • stanhopea – naturalnym środowiskiem tego storczyka są lasy tropikalne, które ciągną się od Meksyku aż po Argentynę. Wyróżniają go pachnące, smukłe kwiaty, które jednak bardzo szybko opadają. 

Bez doniczki może świetnie poradzić sobie także jeden z najpopularniejszych gatunków storczyków, czyli falenopsis. Występuje głównie w wilgotnych lasach równikowych, a jego znakiem rozpoznawczym są wielobarwne kwiaty zebrane w grona na długich, wysokich łodyżkach. Niezwykle dekoracyjne i bardzo lubiane przez polskich ogrodników. 

storczyk w łupinie kokosa Storczyki pięknie prezentują się w łupinie kokoswej. Fot.123RF.com

Storczyki na drzewie i w powietrzu – pielęgnacja 

Zastanawiasz się, jak wygląda uprawia storczyka-epifita? Najważniejsze to zapewnić mu odpowiednie stanowisko. Zamiast po klasyczną doniczkę, należy sięgnąć po podwieszane elementy, np. koszyczek, konar lub kawałki kory, z których roślina może swobodnie zwisać w dół, tak jak w naturalnych warunkach. Podpórka na korzenie powinna być stabilna oraz wytrzymała, aby storczyk nagle nie spadł i nie połamał się.  

Następny krok to znalezienie epifitowi odpowiedniego miejsca. Należy pamiętać, że korzenie pobierają wodę i minerały z powietrza, dlatego wybrane stanowisko powinno: 

 • być bardzo wilgotne – najlepiej na poziomie min. 90-95%, 
 • mieć odpowiednią temperaturę w dzień i w nocy – każda roślina ma inne wymagania odnośnie do ciepła w pomieszczeniu, dlatego należy zapoznać się ze wskazówkami dystrybutora przed zakupem storczyka, 
 • być półcieniste – w konarach drzew do roślin nie dociera zbyt dużo słońca, jednak istnieją gatunki, które uwielbiają bezpośrednie promienie. 


Autor: makeyourlifegreener

Kiedy umieścisz storczyka na właściwym miejscu, zadbaj o regularne nawożenie specjalnymi preparatami przeznaczonymi do tego typu roślin. Najlepiej wybrać nawozy w płynie, które można wymieszać z wodą i spryskać korzenie. Dzięki temu dostarczysz roślinie niezbędnych minerałów i dasz siłę do rozwoju.  

Storczyki bez doniczki – stanowisko 

Zastanawiasz się, w jakim miejscu umieścić storczyka-epifita w swoim domu? Dobrym wyborem będzie wilgotna, ale jasna łazienka. Niektórzy umieszczają roślinę nad wanną lub prysznicem, dzięki czemu tworzą nie tylko wspaniałe, naturalistyczne dekoracje o egzotycznym charakterze, ale także zapewniają roślinie odpowiednią dawkę nawilżenia każdego dnia. Sprawdź: Rośliny doniczkowe do łazienki

Jednak np. w blokach łazienki często są pozbawione okien. Wtedy dobrze sprawdzi się słoneczny pokój. Aby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia korzeni, warto ustawić pod rośliną nawilżacz powietrza. Niektórzy wieszają storczyka nad parapetem, a na grzejniku umieszczają pojemniki z wodą. Ale nadmiar wilgoci w pomieszczeniu nie wpływa korzystnie na meble czy kondycję ścian. W takich warunkach łatwo o rozwój pleśni i grzybów. 

Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie – specjalna szklarnia dla roślin tropikalnych.  

Domowe orchidarium dla storczyków bez podłoża 

Orchidarium jest to szklana witryna, w której można umieścić wszystkie, nawet bardzo wysokie, egzemplarze, a następnie z łatwością utrzymać odpowiedni mikroklimat, który będzie sprzyjać ich rozwojowi. Wewnątrz szklarni powinien znajdować się pionowo ustawiony konar, na którym storczyk będzie mógł się zaczepić i rosnąć tak jak w naturalnych warunkach. Oprócz tego witryna powinna mieć: 

 • wbudowaną lampę, która zapewnia storczykom odpowiednią ilość światła,  
 • system wentylacyjny, aby nie doprowadzić do rozwoju grzybów lub innych patogenów,  
 • ogrzewanie, żeby można było uzyskać właściwą temperaturę, 
 • system nawadniający, który sprawi, że częste otwieranie i zamykanie szklarni oraz ingerencja w mikroklimat nie będą potrzebne. 

Ale nawet podczas pielęgnacji w szklarni nie można zapominać o regularnym nawożeniu i wietrzeniu okazów, aby mogły zdrowo się rozwijać.  

Storczyk bez korzeni – reanimacja 

Zdarza się, że w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji storczyk traci wszystkie korzenie. Jeśli zależy ci na utrzymaniu rośliny, zareaguj jak najszybciej. Uratowanie takiego okazu jest dość trudne i wymaga cierpliwości, jednak warto spróbować, zwłaszcza gdy storczyk jest rzadką odmianą lub prezentem od kogoś wyjątkowego.  

Aby przywrócić roślinie dawny wygląd, należy: 

 • wyciągnąć kwiat z koszyczka lub odłączyć go od konaru, 
 • dokładnie obejrzeć korzenie i usunąć suche oraz martwe elementy, 
 • zabezpieczyć miejsca cięć węglem, aby uniknąć chorób grzybowych, 
 • umieścić roślinę w przezroczystym pojemniku z odpływem wypełnionym przepuszczalnym podłożem, najlepiej przeznaczonym do storczyków, 
 • obficie nawodnić korzenie, następnie poczekać, aż storczyk wchłonie część wody. Po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach wylać nadmiar płynu, aby nie doprowadzić do zalegania wilgoci,
 • umieścić donicę w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu, 
 • czekać, aż roślina wypuści nowe korzenie.  

Jeśli uschnięty storczyk miał korzenie powietrzne, warto delikatnie ugiąć je i wsunąć w podłoże. One również mogą efektownie chłonąć wodę i sprawić, że roślina znów będzie mieć jędrne liście i piękne kwiaty.  

Storczyki uprawiane bez podłoża, w powietrzu to niezwykle ciekawa i oryginalna dekoracja wnętrza, która z pewnością przykuje uwagę niejednego gościa. Sprawdź! 

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Jak dbać o storczyki w domu? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Storczyki, które można uprawiać w powietrzu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.