Rośliny domowe

Dlaczego pąki storczyków usychają zanim zakwitną? Zimą to nagminne, ale jest na to sposób

Storczyki cieszą się dużą popularnością i mimo tego, że wydają się łatwe w uprawie, mogą sprawiać problemy. Jeden z nich dotyczy usychania pąków, jeszcze zanim zakwitną. Można jednak temu zapobiec i cieszyć się pięknymi kwiatami. Sprawdź, co zrobić, żeby pąki storczyków nie usychały.

Dlaczego pąki storczyków usychają zanim zakwitną? Zimą to nagminne, ale jest na to sposób
Sprawdź, co zrobić, by pączki storczyka nie opadały. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Pielęgnacja storczyków w zimie

Storczyki rozpoczynają zimowanie już w listopadzie. To wtedy rośliny zatrzymują wzrost i przestają wypuszczać nowe liście. Oprócz tego nie rosną już nowe pędy oraz korzenie. Co więcej, storczyk w tym czasie mniej oddycha i nie pobiera z gleby tylu związków odżywczych co wcześniej. Sprawia to, że jego liście są bledsze i mniej błyszczące.

Podstawową zasadą pielęgnacji storczyków w zimie jest ograniczenie podlewania ich. Lepiej jest je przesuszyć niż przelać, ponieważ zbyt duża ilość wody powoduje, że zaczynają gnić korzenie. Dodatkowo ta roślina do prawidłowego rozwoju potrzebuje dużej ilości rozproszonego światła, dlatego zimą najlepiej umiejscowić ją na parapecie od strony południowej.

Jeśli chodzi o nawożenie storczyków, to zimą nie powinno się go wykonywać, ponieważ roślina wchodzi wtedy w czas spoczynku. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, gdy storczyk jest osłabiony, wtedy należy go nawozić nie częściej niż raz w miesiącu.

Dlaczego pąki storczyków usychają zanim zakwitną?

Najlepszą ozdobą storczyków są ich piękne kwiaty. Jednak czasami zdarza się, że pąki storczyków usychają, zanim zakwitną. Powodów może być kilka:

  • Transport – często pąki storczyka usychają w momencie, gdy przynosimy je do domu ze sklepu. Po zakupie są one narażone na stres, związany z szokiem termicznym, który osłabia roślinę.
  • Zmiany – storczyki nie lubią zmian, szczególnie jeśli chodzi o przenoszenie ich w inne miejsce.  Nagła zmiana miejsca uprawy w mieszkaniu np. po przeniesieniu z okna na inny parapet, stół lub komodę może sprawić, że roślina będzie się gorzej rozwijała. Oprócz tego, gdy storczyk zaczyna tworzyć pąki, nie powinniśmy go przekręcać na parapecie, na którym jest uprawiany, ponieważ może on negatywnie zareagować na zmianę kierunku padania światła oraz jego natężenie.
  • Nieprawidłowe podlewanie – storczyki źle tolerują zbyt wilgotne podłoże i stanie w wodzie, dlatego zbyt obfite podlewanie może powodować, że rośliny zaczną chorować i gnić, co prowadzi do zrzucania pąków i kwiatów.
  • Przeciągi oraz zimno – podczas uprawy tych roślin, trzeba również pamiętać o tym, że nie lubią one temperatur poniżej 10 stopni Celsjusza. Dodatkowo bardzo niebezpieczne dla storczyków są przeciągi.
  • Owoce - przyczyną zrzucania pąków mogą być też owoce. W czasie ich dojrzewania do atmosfery wydziela się sporo etylenu, który wpływa również na rośliny i przyspiesza ich starzenie się. Z tego powodu misy z owocami warto trzymać z dala od storczyków.

Tak naprawdę przyczyn opadania pąków storczyków może być wiele. Fot. 123RF.com

Co zrobić, żeby pąki storczyków nie usychały?

Jeśli chcemy zapobiec usychaniu pąków storczyków, to musimy przede wszystkim zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. Jest to istotne szczególnie zimą, kiedy działa ogrzewanie, ponieważ są to rośliny, które wolą pobierać wodę z powietrza.

Dodatkowo zwróćmy uwagę na to, aby roślina nie stała w przeciągu, ani zbyt blisko chłodnego okna, bo wystarczy, że będzie je dotykała choćby liśćmi, a wpłynie to na jej kondycję. Dodatkowo podczas wietrzenia mieszkania, pilnujmy tego, aby storczyk nie był narażony na podmuchy zimna.

Oprócz tego zaleca się zastosowanie wywaru z czosnku, który wzmocni rośliny. Powinno się nim podlewać storczyki raz w miesiącu. Aby go przygotować, potrzebna jest jedynie woda i czosnek. Należy 3 ząbki czosnku zalać wodą i pozostawić je tak na dzień lub dwa. Następnie wyciągamy czosnek i rozcieńczamy wywar z wodą w proporcji pół na pół.

Przeczytaj również: Storczyki pani Doroty ze Śląska aż uginają się od kwiatów. Zobacz, jak ona to robi

Co zrobić, żeby storczyki pięknie kwitły?

Kluczową rolę w rozwoju i kwitnieniu storczyków ma przede wszystkim temperatura. Młode storczyki będą najszybciej się rozwijały, gdy będą miały zapewnione dość wysoką temperaturą, czyli około 20 stopni Celsjusza i 25 stopni Celsjusza w dzień. Dzięki temu storczyki będą pięknie kwitły. Jednak, gdy zaczną one regularnie już kwitnąć, trzeba okresowo zapewnić im niższe temperatury i bardziej zróżnicowane.

Oprócz tego storczyki najlepiej podlewać deszczówką lub miękką wodą. Warto również od czasu do czasu dodać kilka kropel soku z cytryny do wody, dzięki czemu będzie ona miała kwaśny odczyn. Sprawi ona, że rośliny odżyją i będą częściej zakwitały.

Ważne jest także zadbanie o odpowiednie nawożenie storczyków. W tym celu można zakupić specjalne nawozy dla storczyków, dzięki którym roślina odżyje i będzie obficie zakwitała. Jednak tak jak wspomnieliśmy, należy unikać nawożenia storczyków podczas ich okresu wegetacyjnego.

Przeczytaj również: Twój storczyk żółknie i gubi kwiaty? Wiemy, jak mu pomóc

Zimą storczyki najczęściej przechodzą w stan spoczynku. Fot. 123RF.com

Pielęgnowanie skrzydłokwiatów w domu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.