Rośliny domowe

Jukka gwatemalska (Słoniostopa) - egzotyczny kwiat o minimalnych wymaganiach

Jukka gwatemalska, czasami nazywana jest też jukką słoniostopą lub jukką domową. Jest ona bardzo popularną rośliną doniczkową w Polsce. Jakie ma wymagania i jak ją pielegnować?

Juka gwatemalska jest jedną z łatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych. Fot.123RF.com
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Słoniostopa, krępla czy jukka domowa?

Zastanawiasz się, skąd specyficzna nazwa tej odmiany jukki? Odpowiedź jest prosta. Skojarzenie ze zwierzęciem dotyczy szarobrązowego koloru pnia, który przywołuje na myśl barwę skóry słonia. Prawidłowa polska nazwa juki gwatemalskiej to krępla lun jukka domowa.

Co warto wiedzieć o juce?

 • W warunkach domowych jukka gwatemalska dorasta średnio do 0,9-1,5 m.
 • Na szczytach, drewniejących z czasem pni, wyrastają skórzaste, matowe, długie (ok. 30 m) liście o szablastym wyglądzie. Młode są sztywne i wyprostowane, a starsze mogą się lekko przewieszać.
 • W warunkach domowych raczej nie zakwitają.
 • Latem można bez obaw wystawiać ją na taras lub do ogrodu.

Jukka gwatemalska - jak o nią dbać?

Pewnie ucieszy cię fakt, że juka jest rośliną o niewielkich wymaganiach. Co ciekawe, roślina jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Gatunki rosnące dziko skutecznie opierają się nawet mrozom. Nie oznacza to, że nie musisz nic robić, by juka rozwijała się prawidłowo. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, jak pielęgnować jukkę gwatemalską:

 • Stanowisko

Zadbaj o umieszczenie doniczki z rośliną w miejscu nasłonecznionym. Juka domowa nie powinna stać w cieniu, ponieważ brak odpowiedniej ilości promieni społecznych szybko doprowadzi do obumierania jej liści. Przy braku światła zaczną się one kurczyć i tracić barwę. Nie stawiaj jednak doniczki w miejscach silnie nasłonecznionych. Takie działanie może doprowadzić do poparzenia liści rośliny. 

 • Temperatura powietrza

Zadbaj o odpowiednią temperaturę uprawy. Czynnik ten także jest konieczny w celu zapewnienia roślinie możliwości właściwego rozwoju. Jukka gwatemalska jest rośliną przystosowaną do ciepłego, ale nie gorącego, klimatu. Zatroszcz się więc, by w okresie zimowym temperatura w jej otoczeniu oscylowała na poziomie 15–17 stopni Celsjusza. W pozostałe pory roku optymalna ciepłota powietrza w pomieszczeniu to ok. 20–25 stopni Celsjusza. 

 • Wilgotność powietrza i podłoża

Jeśli masz w domu jukki doniczkowe, zwróć uwagę na odpowiedni poziom wilgotności powietrza i ziemi w doniczce. Pamiętaj, że jest to roślina, która preferuje suche powietrze oraz podłoże. Takie warunki odpowiadają jej nie tylko w przypadku uprawy doniczkowej we wnętrzach, ale także w przypadku rozwijania się na dzikich stanowiskach. 

 • Częstotliwość podlewania

Natura jukki gwatemalskiej sprawia, że niewskazane jest zbyt częste jej podlewanie. Za magazynowanie wody odpowiadają, niezależnie od odmiany tej rośliny, mięsiste i skórzane liście oraz pień. Mniej niekorzystną sytuacją dla jukki jest okresowa susza niż jej przelanie. Roślina ta jest bardzo wrażliwa na zbyt wysoki poziom zawilgocenia podłoża. W okresie letnim podlewaj ją umiarkowanie, co kilka lub nawet kilkanaście dni. Zimą nawadniaj ją wtedy, gdy górna warstwa podłoża wyschnie. 

 • Ziemia i doniczka

Aby uniknąć możliwości przelania jukki, zadbaj o ziemię o wysokim poziomie przepuszczalności. Optymalnym rozwiązaniem będzie np. podłoże dla palm czy sukulentów. Pomyśl też o umieszczeniu rośliny w donicy wyposażonej w drenaż. Ważne jest, aby miała ona także odpływ, dzięki któremu nadmiar wody spłynie do podstawki. 

jukka domowa

Juka gwatemalska to duża roślina, która najlepiej będzie się czuć w większych pomieszczeniach z dużymi oknami. Fot.123RF.com

Choroby  i szkodiki jukki gwatemalskiej

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania, dotyczące chorób jukki:

 • Dlaczego liście jukki żółkną? 

Jednym z niepokojących objawów jest żółknięcie liści. Może to być oznaka rozwoju pnia i naturalnego obumierania liści. Częściej jednak żółte liście świadczą o zbyt małej ilości promieni słonecznych dochodzących do rośliny, niekorzystnej temperaturze wzrostu lub zbyt obfitym podlewaniu. 

 • Dlaczego jukka ma miękki pień? 

Szczególnie niebezpieczną chorobą juk domowych jest zgnilizna bakteryjna. Jej objawy to żółknięcie liści, mięknienie kłodziny oraz nieprzyjemny zapach. Niestety jest to choroba, którą nie sposób wyleczyć. W przypadku wystąpienia zgnilizny możesz spróbować odciąć zdrową część pnia z pióropuszem liści i ją ukorzenić. W innym przypadku czeka cię pozbycie się rośliny. 

 • Dlaczego jukka ma plamy? 

Do innych chorób częstych w domowej uprawie juk należą plamistość oraz antraknoza. Typowe objawy tych chorób to między innymi plamy na liściach: duże i ciemne w przypadku antraknozy lub jaśniejsze, lecz otoczone ciemną obwódką przy plamistości. Jeśli chcesz uratować roślinę, kilkukrotnie (w tygodniowych odstępach) przeprowadzaj oprysk rośliny za pomocą specjalnego preparatu. 

Osłabionym lub uprawianym w nieodpowiednich warunkach jukom mogą też zagrażać szkodniki: 

 • przędziorki, 
 • tarczniki, 
 • wciornastki, wełnowce.

Jukka gwatemalska - ciekawostki

W warunkach domowych raczej nie zakwitają (wyjatek stanowią okazy uprawiane w szklarni). Jeśli jednak to się stanie roślina wytwarza bardzo duże, wzniesione kwiatostany złożone z małych, kremowych, dzwonkowatych kwiatów. Kwiaty juki gwatemalskiej zapylają ćmy, które nie występują w Europie.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jukka gwatemalska (Słoniostopa) - egzotyczny kwiat o minimalnych wymaganiach"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.