Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Mięta, oregano i komarzyca w jednym. Miętę meksykańską możesz uprawiać w doniczce

Mięta meksykańska, znana jest także jako oregano kubańskie, nie należy do zbyt popularnych ziół. A szkoda, ponieważ nie tylko zdobi ogród, balkon czy parapet, ale również jest bardzo przydatna. Stanowi cenny dodatek zarówno w kuchni, jak i ziołolecznictwie (pomaga m.in. przy przeziębieniach czy zapaleniu oskrzeli). Jak uprawiać miętę meksykańską w doniczce? Ta roślina zasługuje na miejsce w każdym domu. 

Mięta, oregano i komarzyca w jednym. Miętę meksykańską możesz uprawiać w doniczce
Mięta meksykańska powinna się znaleźć w każdym domu. Nie tylko pięknie wygląda, ale również ma właściwości lecznicze. Fot.startdesign/123RF.com

Spis treści:

Mięta meksykańska – pochodzenie i odmiany

Mięta meksykańska (Plectranthus amboinicus, Agastache mexicana) posiada również kilka innych nazw, jak mięta grubolistna, oregano kubańskie czy tymianek hiszpański. Wszystkie te nazwy są mylące, gdyż nie pochodzi z Ameryki, ani z Europy. Roślina ta rośnie głównie na południu Afryki oraz w południowo-wschodniej części Azji.

Mięta meksykańska wygląda bardzo podobnie jak klasyczna mięta, tylko różni się grubszymi liśćmi. Są one owalne, mocno owłosione i dość mięsiste. Po ich przełamaniu pojawiają się krople wody. Kwitnie podobnie jak lawenda – ma duże, fioletowe lub różowe kwiatostany. Może osiągnąć do 70 centymetrów. Mięta meksykańska wydziela intensywny, przyjemny zapach z nutą oregano, który jest wyczuwalny nawet przy lekkim dotknięciu.

Roślina pochodzi z rodziny komarzyc, wśród których znajdziemy jeszcze odmiany takie jak:

  • Elf – charakteryzuje się grubymi i drobno osadzonymi blaszkami liściowymi w dwóch odcieniach zieleni;

  • Marginatus – tworzy ciemnozielone liście o długości około 5 cm, które na brzegach są lekko karbowane;

  • Variegated Meantleaf – odmiana o białych plamach na liściach, jest niedostępna w Polsce;

  • Cilatus – odmiana o białych, nieregularnych przebarwieniach na liściach, które mają lekko karbowane brzegi;

  • Green Mountain – podobna do odmiany Elf, lecz z grubszymi i szerszymi liśćmi;

  • Nico – odmiana o ciemnozielonych liściach z jasnymi i prawie w całości gładkimi brzegami;

  • Silver Foil – tworzy delikatnie owłosione listki, które mają srebrzysto-niebieską barwę;

  • Two Tone – wyróżnia się owalnymi i ciemnozielonymi liśćmi, które od spodu są purpurowe.

mięta meksykańska Mięta meksykańska jest dość prosta w uprawie, gdyż jest mało wymagająca. Fot.spring75/123RF.com

Przeczytaj również: Redukuje stres, działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo. Jak przyciąć anginkę, by się zagęściła?

Jak uprawiać miętę meksykańską w doniczce?

Mięta meksykańska pochodzi z Afryki i Azji, co od razu świadczy o tym, że jest ona ciepłolubna. Dlatego też najlepiej uprawiać ją jako domową roślinę doniczkową. Jest mało wymagająca, dlatego będzie idealnym wyborem zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych ogrodników. Jak uprawiać miętę meksykańską w doniczce, aby zdrowo rosła? Poznaj najważniejsze wskazówki. 

  • Stanowisko i ziemia

W cieplejszym okresie roku może ona być wystawiona do ogrodu, lecz należy ją chronić przed wiatrem, słońcem i deszczem. Mięta uwielbia ciepło, lecz nie akceptuje bezpośrednich letnich promieni słonecznych. Konieczne jest więc w upalnym sezonie zmienić jej położenie na takie, gdzie nasłonecznienie będzie dużo mniejsze. Podłoże powinno być lekkie i dobrze przepuszczalne, optymalny odczyn pH gleby to 6-7,5. Roślina nie toleruje stojącej wody, dlatego na spodzie doniczki należy umieścić warstwę drenażu. 

Należy również pamiętać o regularnym przesadzaniu. Aby mięta meksykańska zdrowo rosła, należy ją przesadzać co 1-2 lata. Czynność ta zapewnia roślinie dostęp do świeżego podłoża bogatego w niezbędne składniki odżywcze oraz pozwala jej na swobodny rozwój. Optymalnym czasem na przesadzanie jest wiosna.  

jak uprawiać miętę meksykańską w doniczce Mięta meksykańska wymaga regularnego podlewania, ale nie znosi nadmiaru wody w podłożu. Fot.sirah/123RF.com

  • Podlewanie i nawożenie

Mięta meksykańska nie toleruje nadmiaru wody, ale też nie możemy jej przesuszać. W momencie, gdy otrzyma zbyt dużo nawilżenia, liście zżółknieją i zaczną się sypać. Nie znosi też wody w podstawce. Konieczne jest więc weryfikowanie poziomu wilgotności podłoża. Nie ma nigdzie nałożonego z góry harmonogramu podlewania – jest to zależne od wielu czynników. Należy również pamiętać, że mięta nie toleruje zraszania i jeśli chcemy zadbać o jej owłosione listki, lepiej wyczyścić je pędzelkiem.

Najlepszą porą na nawożenie mięty meksykańskiej jest wiosna, w związku z większym (lecz nie nadmiernym) natężeniem światła słonecznego. Warto nawozić roślinę naturalnym nawozem, jakim jest biohumus. Posiadacze oregano kubańskiego polecają również domowe nawozy robione ze skórek bananów. W przypadku preparatów syntetycznych musimy uważać. Jeśli wykorzystamy nawozy o złej porze roku i w niewłaściwych dawkach, roślina może obumrzeć.

  • Rozmnażanie

Patrząc na ilość zastosowań dla mięty meksykańskiej, posiadanie jednej roślinki w domu jest nieopłacalne. Warto zastanowić się nad rozmnożeniem oregano kubańskiego, szczególnie że nie jest to skomplikowany proces. Wystarczy przyciąć około 6 cm wierzchołka, końcówkę pozbawić liści i wsadzić do naczynia z wodą. Po upłynięciu około 3 tygodni roślinka zacznie wypuszczać korzenie, co oznacza, że może zostać przesadzona do ziemi. Proces rozmnażania, tak samo jak w przypadku nawożenia, najlepiej rozpocząć w okresie wiosennym, kiedy to słońce dostarcza roślinie najwięcej energii.

jakie właściwości ma mięta meksykańska Mięta meksykańska to rewelacyjny środek antybakteryjny i przeciwzapalny. Fot.sirah/123RF.com

Jakie właściwości ma mięta meksykańska?

Mięta meksykańska znajduje szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i medycynie ludowej. Najlepsza jest świeża lub zamrożona, nie nadaje się zbytnio do suszenia. Świetnie się sprawdza jako dodatek do dań kuchni azjatyckiej, indyjskiej lub kubańskiej. Doskonale pasuje do sałatek, sosów, dań mięsnych i rybnych, można ją również dodawać do deserów i orzeźwiających napojów. Pod względem smaku przypomina połączenie bazylii, tymianku i oregano z lekko miętowym posmakiem i delikatnym cytrusowym aromatem.    

Mięta meksykańska posiada mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Zawiera w sobie dużo olejków eterycznych o działaniu antybakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwzapalnym. Jej liście są często używane do przygotowywania naparów i herbat, które pomagają przy przeziębieniach, chorobach oskrzeli, kaszlu, stanach zapalnych gardła czy dolegliwościach żołądkowych. Z mięty meksykańskiej można przyrządzić napary do inhalacji górnych dróg oddechowych. Ponadto pomaga przy bólach głowy, bezsenności oraz chorobach skórnych. Warto też wiedzieć, że silny zapach mięty skutecznie odstrasza owady, takie jak muchy, komary czy mrówki.    

Artykuł został zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 31.01.2022 roku.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Niezwykły owoc obniża ciśnienie i zapobiega miażdżycy. Jak uprawiać kaki w doniczce?

Sposoby na pielęgnowanie paproci. Wreszcie będą rosły i zieleniły się

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? Podlej go "złotym" płynem, a kwiatów będzie mnóstwo

rośliny na zdrowie

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.