Rośliny domowe

Fiołek alpejski będzie pięknie kwitł i rozrastał się. Wystarczy pamiętać o tych 4 zasadach

Cyklamen perski, lepiej znany jako fiołek alpejski, to roślina o dużych, pięknych i niezwykłych kwiatach, których uniesione płatki przypominają skrzydła motyla. Cyklameny wspaniale prezentują się posadzone w dużej ceramicznej misce, która pozwala łączyć różne odcienie bieli, różu i czerwieni kwiatów. Równie wspaniale wyglądają w kwiatowych kompozycjach z innymi gatunkami. Jak uprawiać te rośliny, by pięknie kwitły?

Fiołek alpejski będzie pięknie kwitł i rozrastał się. Wystarczy pamiętać o tych 4 zasadach
Nadmierne podlewanie to największy błąd w uprawie cyklamenów. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Cyklamen perski czy fiołek alpejski?

Istnieje wiele różnych odmian cyklamenów, ale te, które pojawiają się w kwiaciarniach i centrach ogrodniczych wczesną jesienią to właśnie cyklamen perski (Cyclamen persicum). Jest znany również jako fiołek alpejski. To mała, delikatna, bulwiasta bylina, która pochodzi ze wschodniego regionu Morza Śródziemnego. Kwitnie w różnych odcieniach bieli, różu, czerwieni i fioletu, w okresie od jesieni do wiosny, najlepiej w półcieniu i dobrze przepuszczalnych, wilgotnych, bogatych w składniki odżywcze glebach. Ma pachnące kwiaty, które osiadają na wzniesionych łodygach i wznoszą się ponad liście w kształcie serca.

Powszechnie uprawiany jako roślina doniczkowa, cyklamen perski jest również rośliną wieloletnią. Stworzenie środowiska wzrostu dostosowanego do potrzeb tej rośliny i zapewnienie jej odpowiedniej opieki są ważne, aby utrzymać ją przy życiu oraz zapewnić obfite kwitnienie rok po roku. W miesiącach letnich fiołek alpejski obumiera z powrotem do swojego bulwiastego systemu korzeniowego, a następnie wraca do życia każdej jesieni. Zielone liście są często ozdobione srebrnym wzorem marmuru.

Najważniejsze zasady uprawy cyklamenu perskiego

Cyklamen perski rośnie w dobrze przepuszczalnych glebach, bogatych w zawartość organiczną np. w dobrze zbutwiały kompost. Preferuje lekko kwaśny zakres pH ziemi. Jeśli uprawiasz cyklamen w doniczkach lub pojemnikach, zmieszaj trochę torfu ze standardową mieszanką ziemi doniczkowej, aby podnieść kwaśny odczyn gleby. W okresie kwitnienia cyklameny preferują jasne stanowiska, ale bez bezpośredniego światła słonecznego. Są to rośliny, które wówczas lubią chłód i potrzebują temperatury od 15 do 20°C. Zimą temperatura nie powinna być niższa niż 12°C. Latem, kiedy roślina jest uśpiona, najlepiej trzymać ją w chłodnym, ciemnym miejscu z dobrą cyrkulacją powietrza, ale z dala od przeciągów.

Gleba, w której rośnie fiołek alpejski, powinna być stale wilgotna, ale nie podmokła. Podczas podlewania cyklamenów ważne jest, aby nie spryskiwać bulw oraz podstawy liści i pąków, ponieważ może to spowodować ich gnicie. Wszelkie żółknące lub obumierające liście i kwiaty należy usunąć wraz z ich szypułkami, odłamując je jak najbliżej powierzchni bulwy – to również pomaga zapobiegać gniciu.

Cyklamen jest zwykle rozmnażany przez nasiona, które należy sadzić, gdy tylko dojrzeją. Zaleca się moczenie nasion w letniej wodzie przez 10 godzin przed zasadzeniem. Podczas przesadzania wykiełkowanych sadzonek do większych doniczek lub bezpośrednio do ziemi w ogrodzie, trzeba pamiętać, że należy umieścić roślinę bardzo płytko w glebie. Wierzchołek bulwy musi pozostawać nad ziemią. Taki zabieg pozwala uniknąć problemów z gniciem rośliny.

Cyklamen perski bardzo źle znosi przelanie. Fot.123RF.com

Cyklameny – pielęgnacja roślin doniczkowych

Cyklameny są zwykle trzymane w pomieszczeniach w doniczkach. W okresie letnim przechodzą w stan uśpienia, ale przy odpowiedniej pielęgnacji można je łatwo przywrócić do życia, aby odrosły i ponownie zakwitły jesienią. To kiedy twoje fiołki alpejskie zdecydują się przejść w stan uśpienia, zależy od zapewnionych im warunków wzrostu. Długotrwała ekspozycja na słoneczną, ciepłą pogodę spowoduje, że roślina szybko przejdzie w stan uśpienia. Niektórzy ogrodnicy decydują się na przeniesienie cyklamenów na zewnątrz na lato, aby każdego roku doświadczyć pełnego uśpienia rośliny.

Jednak są także tacy, którzy trzymają fiołki w swoich domach w dość chłodnych temperaturach, w których roślina może nie przejść całkowicie w stan uśpienia. Wówczas cyklamen może po prostu stracić kilka liści w okresie letnim lub nie kwitnąć przez kilka miesięcy. Aby doszło do ponownego zakwitu, należy odciąć martwe łodygi kwiatów u ich podstawy. Ponieważ późną wiosną kwitnienie zaczyna zwalniać, należy pozwolić cyklamenom wyschnąć i nie podlewać ich przez około dwa lub trzy miesiące. Odrobinka wody nie zaszkodzi roślinom podczas spoczynku, ale pamiętaj, aby gleba nie była zbyt obficie i długo mokra w miesiącach letnich.

Kiedy liście rośliny są żywe i zdrowe, cyklamen perski ponownie wchodzi w okres wegetacji. Podczas wzrostu podlewaj glebę, gdy ziemia wyschnie na centymetr. Trzymaj wodę z dala od liści i korony rośliny, aby uniknąć problemów z gniciem. Możesz nawozić fiołki płynnym nawozem o niskiej zawartości azotu co dwa tygodnie, gdy roślina wypuści liście. Nie ma potrzeby nawożenia cyklamenów w okresie letnim.

Cyklamen perski można przesadzać co dwa lata, ale zawsze latem, gdy roślina jest uśpiona. Wybieraj nieco większą doniczkę niż poprzednia i dodawaj świeżą mieszankę ziemi, aby odżywić glebę. Napełnij nowe pojemniki mniej więcej do połowy nową ziemią doniczkową. Wyjmij bulwę z doniczki, delikatnie obsyp starą ziemię i umieść ją w nowej doniczce, pamiętając o pozostawieniu jej wierzchołka na zewnątrz. Przechowuj sadzonkę w suchym, zacienionym miejscu przez pozostałą część lata i zacznij ponownie podlewać około września, gdy zaczną się rozwijać nowe liście.

Częste błędy w uprawie cyklamenów

Pielęgnacja cyklamenów oraz sama ich uprawa wymagają odrobiny uwagi i poświęcenia tym pięknym kwiatom. Istnieje sporo błędów, które są popełniane nieświadomie, zwykle z niewiedzy o szczegółach obchodzenia się z tymi wspaniałymi roślinami. Podczas uprawy cyklamenu należy pamiętać, że:

  • Nie należy wstawiać doniczek do wody ani moczyć liści lub bulw. Pozwól roślinom odsączyć nadmiar wody po podlaniu.
  • Trzeba nawozić roślinę co kilka tygodni nawozem dla roślin kwitnących.
  • Koniecznie należy usuwać zużyte liście i łodygi kwiatów. Wystarczy sięgnąć do podstawy łodygi i usunąć ją delikatnie.
  • Najczęstszą chorobą cyklamenów jest szara pleśń. Rozwija się w wilgotnych, chłodnych warunkach w postaci srebrzystoszare, spleśniałych obszarów, które rozprzestrzeniają się na całą roślinę, jeśli zaraza nie jest leczona. Dlatego należy zadbać o dobry drenaż gleby oraz nieprzelewanie fiołków alpejskich.

Cyklameny można uprawiać nie tylko w doniczce. Świetnie wyglądają także posadzone w ogrodach skalnych, kiedy kwitną i nadają kolor obszarom tam, gdzie go brakuje. Doskonale sprawdzają się również pod krzewami liściastymi, zwłaszcza takimi jak kalina i oczar wirginijski.

Uwaga! Cyklameny są trujące dla zwierząt domowych, jeśli jakiekolwiek części rośliny zostaną przez nie połknięte. Jeśli uprawiasz cyklamen perski w pomieszczeniu jako roślinę doniczkową, umieść go w miejscach, które są poza zasięgiem zwierząt domowych. Jeśli uprawiasz cyklamen na zewnątrz, posadź go z dala od obszarów, które regularnie odwiedzają zwierzęta. Objawy zatrucia cyklamenami obejmują ślinotok, utratę apetytu, biegunkę, wymioty, drgawki i zaburzenia rytmu serca.

Przeczytaj również: Szlumbergera jeszcze nie kwitnie? Zobacz, co musisz zrobić

Sprawdźcie, co zrobić, by grudnik zakwitł pełnią barw na święta. Fot.123RF.com

Pajęczynka i żółte plamy. Jeszcze nie jest za późno! na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.