Rośliny domowe

Zacznij podlewać storczyki w ten sposób. Będą kwitły jak szalone

Jak podlewać storczyki prawidłowo? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które zaczynają swoją przygodę ze storczykami. Okazuje się, że odpowiedź wcale nie jest taka oczywista. Odpowiednio pielęgnowane, będą kwitły przez cały rok. Bezsprzecznie najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym przy uprawie tych roślin jest właśnie nawadnianie. Podpowiadamy, jak podlewać storczyki i jakich zasad trzeba przestrzegać!

Zacznij podlewać storczyki w ten sposób. Będą kwitły jak szalone
Podlewać storczyki można na dwa sposoby. Fot.123RF.com

Spis treści:

Storczyki – charakterystyka

Storczyki to niewątpliwie jedne z najpiękniejszych roślin doniczkowych. Jeszcze w latach 90. uchodziły za egzotyczne i bardzo ekskluzywne kwiaty. Z czasem ich popularność zaczęła gwałtownie rosnąć i obecnie goszczą w wielu polskich domach.

Storczyk, inaczej orchidea, to bylina należąca do rodziny storczykowatych. Pochodzi z regionów tropikalnych i subtropikalnych, gdzie średnia wysokość temperatury powietrza utrzymuje się na poziomie 25-30 st. C. W środowisku naturalnym najczęściej występuje w wilgotnych, egzotycznych lasach na terenie Azji, Ameryki Środkowej i Południowej, a nawet Australii. Co ciekawe, w naturze jest epifitem – rośnie w koronach drzew egzotycznych.   

Kwiaty storczyka składają się z sześciu części – trzech płatków i trzech działek kielicha. Najniższy płatek nazywany jest warżką lub języczkiem. Kwiaty występują niemal we wszystkich kolorach – mogą być białe, kremowe, żółte, różowe, fioletowe czy brązowe. Są też okazy wielokolorowe lub plamiste. Większość storczyków kwitnie raz w roku, natomiast kwiaty utrzymują się na roślinie długo (nawet do 6 miesięcy) i zachowują intensywność swojej barwy. Ponadto mają spore i delikatne korzenie powietrzne.

storczyki Chociaż storczyki lubią wodę, należy podlewać je wtedy, gdy podłoże oraz korzenie w doniczce są suche. Fot.123RF.com 

Storczyki – popularne odmiany     

Na świecie występuje około 30 tysięcy naturalnych gatunków storczyków i ponad 100 tysięcy mieszańców. Co ciekawe, niektóre odmiany nie posiadają nawet konkretnych nazw botanicznych. Storczyki różnią się między sobą wielkością, wybarwieniem i kształtem kwiatów. Do najpopularniejszych odmian orchidei zaliczają się:

  • Storczyk Falenopsis – najpopularniejszy i najchętniej uprawiany gatunek, nazywany jest także ćmówką. Może osiągać nawet do 65 cm długości. Kwiaty tych roślin są różnobarwne i duże. Zielone liście osiągają 55-65 cm długości, a blaszka liściowa jest bardzo gruba i gładka. Pędy mogą mieć długość od 60 do 150 cm;

  • Storczyk Dendrobium – odmiana dosyć trudna w uprawie. Dorasta do 60 cm wysokości i ma liczne pędy, które niemal całe pokrywają się dzwonkowatymi, wielokolorowymi kwiatami;

  • Storczyk Cymbidium – gatunek łatwy w uprawie o pięknych, niekiedy pachnących kwiatach. Wyróżnia się odmiany niskie (do 15-20 cm) oraz wysokie, które mogą osiągać do 1,5 m wysokości. Na każdym pędzie wyrasta około 15-20 kwiatów, które mogą być zarówno jednokolorowe, jak i nakrapiane;
  • Storczyk Vanda – odmiana, która wyróżnia się wyjątkowo dużymi kwiatami o różnym zabarwieniu (mogą być białe, żółte, różowe, a nawet niebieskie i fioletowe).  

Przeczytaj również: 5 najpopularniejszych storczyków, które uprawiamy w domu

storczyki Storczyki to jedne z najchętniej uprawianych w domach roślin. Fot. 123RF/PICSEL

Jak podlewać storczyki?

Storczyki można podlewać na dwa sposoby. Po pierwsze, roślinę można nawadniać w sposób tradycyjny – wlewając wodę z konewki bezpośrednio na podłoże. Warto zaznaczyć, że podczas zabiegu należy unikać lania wody na liście, co może spowodować rozwijanie się chorób grzybowych, a w kontakcie z silnym słońcem – oparzenia rośliny.   

Po drugie, storczyki można podlewać przez zanurzanie doniczki w wodzie (np. w misce lub wannie). Warto zostawić orchideę na 15-30 minut, a następnie delikatnie otrząsnąć liście oraz korzenie. Taki zabieg sprawi, że podłoże storczyka nasiąknie wodą i będzie utrzymywało wilgoć, a następnie odparowując, nawadniało korzenie rośliny.     

Jak często podlewać storczyki?

Prawidłowe podlewanie storczyków to połowa sukcesu przy pielęgnacji tych kwiatów. Chociaż jest rośliną tropikalną, nie lubi nadmiaru wody. Złota zasada w uprawie orchidei brzmi: podlewaj dopiero wtedy, gdy podłoże całkowicie wyschnie. Pamiętaj, że rośliny lepiej znoszą przesuszanie, niż nadmiar wody, który może prowadzić do gnicia korzeni, żółknięcia liści, utraty kwiatów, a nawet śmierci rośliny.

Jak sprawdzić stan podłoża? Włóż palec do doniczki na głębokość 2-3 cm. Jeśli po wyjęciu będzie wilgotny i oblepiony ziemią oznacza to, że czas na podlewanie storczyków jeszcze nie nadszedł.  Dobrze jest też zadbać, aby nasza orchidea rosła w przezroczystej donice, co pomoże sprawdzić stan korzeni, który jest najlepszym wyznacznikiem tego, czy storczyk potrzebuje wody. Jeśli korzenie są zielone – podlewać nie trzeba. Ważne jest też, by donica miała dziurawe dno, przez które woda będzie mogła się wydostawać.  

Ogólnie przyjmuje się, że storczyki podlewa się co 7-14 dni. Latem nawadniamy nieco częściej (raz w tygodniu), a zimą rzadziej (raz w dwa tygodnie). Ponadto zaleca się podlewać storczyki rano, dzięki czemu zarówno korzenie, jak i podłoże przy roślinie zdążą wchłonąć wodę.

Źródło: ogród na co dzień 

Czym podlewać storczyki?

Storczyki są wrażliwe na jakość wody, gdyż nie lubią wody „twardej”, czyli z dużą zawartością wapnia. Systematyczne jej używanie może być przyczyną tego, że nasza roślina nie będzie wydawała kwiatów. Z kolei najlepsza woda do podlewania storczyków to deszczówka (o ile warunki w miejscu zamieszkania na to pozwolą). Zawiera ona dużo związków organicznych, które będą jak naturalny nawóz dla naszej orchidei.      

Alternatywą dla deszczówki może być woda destylowana lub z filtra do odwróconej osmozy. Do podlewania storczyków można także użyć wody z kranu, ale pod warunkiem, że musi być przegotowana i odstana. Ważna jest także temperatura wody, której używamy do nawadniania roślin. Najlepiej podlewać wodą o temperaturze pokojowej.

Niektórzy specjaliści polecają dodać do wody kilka kropel soku z cytryny. Orchidee lubią kwaśny odczyn gleby, a cytryna zakwasi wodę, co zapewni roślinom bujny rozwój. Ważne, by nie przesadzić, ponieważ podlewanie storczyków sokiem z cytryny może stać się powodem nadmiernej kwasowości gleby, która ma negatywny wpływ na roślinę. Z kolei inni specjaliści dodają do wody kilka łyżek piwa lub drożdże, by wzmocnić system korzeniowy storczyka.   

jak uratować przelanego storczyka Jak uratować przelanego storczyka? Najważniejsze jest przerwanie nadmiaru wilgoci. Fot.123RF.com

Jak uratować przelanego storczyka?

Zdrowe korzenie storczyków są zawsze białe lub zielone i mocne w dotyku. Jeśli barwa jest inna, może to świadczyć o przelaniu. Co jednak zrobić w przypadku, kiedy już do tego dojdzie? Oto kilka porad!

  • Wyjmij roślinę z donicy, usuń stare podłoże i dokładnie sprawdź korzenie.
  • Zgniłe odnogi odetnij.

  • Umieść storczyk w nowym podłożu oraz w miejscu z dobrym przepływem świeżego powietrza (roślina powinna przynajmniej jeden dzień znajdować się w słonecznym pomieszczeniu).

  • Zadbaj o nawilżenie korzeni, ale nie umieszczaj ich bezpośrednio w wodzie.  

  • Nalej trochę wody na spodek doniczki i poczekać do wchłonięcia lub do momentu, w którym ziemia będzie już stosunkowo sucha. Dopiero wtedy możesz ponownie podlać storczyka.

Przeczytaj również: Twój storczyk żółknie i gubi kwiaty? Wiemy, jak mu pomóc

storczyk żółknie Zimą storczyki najczęściej przechodzą w stan spoczynku. Fot. 123RF/PICSEL

Miłorząb nazywany jest eliskirem młodości na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.