Uprawa roślin doniczkowych a dzieci
Trudno wyobrazić sobie wnętrze mieszkania bez roślin w doniczkach. Z ich uprawy nie trzeba rezygnować wtedy, kiedy w domu pojawią się mali lokatorzy. Trzeba jednak wtedy wybierać kwiaty bezpieczne dla dzieci, a poza tym stosować środki bezpieczeństwa. Kolorowe płatki, soczyście zielone liście kuszą najmłodszych, dlatego warto dobrze przemyśleć i zaplanować uprawę zieleni w domu. O co szczególnie powinieneś zadbać?
- Wybierz odpowiednie miejsce dla kwiatów w doniczkach
Kwiaty w doniczkach są często stawiane na podłodze, niekiedy na schodach, niskich parapetach czy w kwietnikach. Mimo że wyglądają tam bardzo efektownie, to niestety zachęcają dzieci do tego, aby je dotknąć.
Jeżeli mieszkają z tobą najmłodsi, stawiaj rośliny doniczkowe w trudno dostępnych miejscach. Sprawdzi się do tego np. wysoki regał czy komoda. Dobrym pomysłem jest też zainwestowanie w doniczki wiszące i podwieszenie ich wysoko pod sufitem. W ten sposób walory wizualne roślin zostaną wyeksponowane, a maluchy nie będą miały szans dosięgnąć zieleni.
- Unikaj niektórych gatunków
Mieszkając z dziećmi, powinieneś zrezygnować z uprawy nie tylko trujących roślin. Postaraj się również unikać kwiatów, które z perspektywy najmłodszych mają szczególnie atrakcyjny wygląd.
Nie wybieraj roślin, na których znajdują się małe, kolorowe kulki, które maluch może zerwać i włożyć do ust. Zrezygnuj też z kwiatów z ostrymi cierniami.
- Stosuj środki bezpieczeństwa
Aby wykluczyć ryzyko kontaktu dziecka z toksynami, to gdy pielęgnujesz domową zieleń, sam zakładaj rękawiczki. Dzięki temu dziecko nie będzie narażone na trujące działanie zarówno samych kwiatów, jak i stosowanych nawozów.
Ponadto, gdy przyniesiesz nową roślinę doniczkową do domu, zachowaj jej etykietę – pozwoli ci to sprawdzić, jakie właściwości ma dany gatunek. Natomiast jeśli mimo zastosowanych środków bezpieczeństwa maluch i tak zerwie czy zje kawałek rośliny, to szczegółowe informacje na temat jej odmiany będą cenną informacją dla lekarza.
Jeżeli domownikiem jest kilkulatek, możesz też go edukować. Wytłumacz mu, że niektóre kwiaty są niebezpieczne, a zjedzenie kolorowych pąków, małych owoców może skończyć się poważną chorobą.
Trujące kwiaty doniczkowe – tych gatunków unikaj, jeśli mieszka z tobą dziecko!
Rośliny doniczkowe mogą być bardzo niebezpieczne. Ugryzienie liścia, łodygi i zjedzenie nawet niewielkiego fragmentu kwiatu może być groźne dla zdrowia i życia. Dzieje się tak, gdyż w niektórych roślinach znajdują się toksyczne związki, a także saponiny, alkaloidy i glikozydy powodujące dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Trujący może być też sok mleczny.
Przeczytaj: Rośliny ogrodowe niebezpieczne dla zwierząt i dla dzieci
Ponadto mali alergicy szczególnie dotkliwe odczuwają kontakt z toksyczną rośliną – może to u nich wywołać podrażnienie dróg oddechowych, a nawet problemy z oddychaniem. Które gatunki powinny znajdować się z dala od dzieci
1. Diffenbachia
Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej – występuje na terenie Brazylii, Argentyny, Meksyku i rośnie w tropikalnych lasach. Uprawiana w doniczce może mieć wysokość od 10 cm do nawet 120 cm. Ze względu na to, że kwiat ten jest mało wymagający i ma długie, sercowate lub lancetowate liście pokryte charakterystycznymi plamami, często służy do dekoracji mieszkań. Jednak jej uprawa jest ryzykowna, jeżeli w domu mieszkają dzieci.
Przeczytaj: Kwiaty doniczkowe trujące dla psa
Diffenbachia Fot. 123RF/PICSEL
Diffenbachie to popularne, ale niestety trujące kwiaty doniczkowe. W toksycznym soku tej rośliny znajduje się strychnina. O tym, że ma ona wręcz zabójcze właściwości, wiedzieli już Indianie zamieszkujący amazońskie lasy. Wykorzystywali oni diffenbachię do wykonywania zatrutych strzał.
W zależności od tego, na czym będzie polegał kontakt z toksynami, sok tej rośliny może spowodować:
- zaburzenia rytmu serca;
- stany zapalne skóry;
- problemy z układem pokarmowym;
- podrażnienie jamy ustnej, a nawet kilkudniowy paraliż strun głosowych;
- ból oczu, skurcze powiek, obfite łzawienie – objawy te utrzymują się niekiedy przez kilka miesięcy.
2. Filodendron
Filodendron to także popularna w polskich domach zielona ozdoba. W jej sokach znajdują się silnie uczulające substancje oraz szczawiany wapnia. W przypadku kontaktu ze skórą związki te wywołują bolesne podrażnienia. Natomiast jeśli fragment tej rośliny zostanie zjedzony, może skończyć się to obrzękiem błon śluzowych, bólem gardła, a nawet wymiotami.
Filodendron w doniczce Fot. 123RF/PICSEL
3. Oleander
Oleander to efektowna roślina, która jest uprawiana zarówno na tarasach, jak i we wnętrzach domów. Jego kwiaty mają zjawiskowe kolory i pięknie pachną. Jednak za jego nietuzinkowym wyglądem, kryją się trujące właściwości. Toksyczne substancje znajdują się zarówno w kwiatach, w łodydze, jak i w liściach oleandra. Zjedzenie niewielkiego kawałka tej rośliny może spowodować zatrucie pokarmowe, osłabienie pracy serca, a nawet zgon.
Oleander Fot. 123RF/PICSEL
4. Anturium
Roślina ta wyróżnia się niezwykłą urodą. Wyrastają na niej pochwy kwiatowe – czerwone, kremowe, jasnoróżowe – wewnątrz których ukryta jest mała kolba. W pędach i liściach anturium znajdują się szkodliwe dla człowieka szczawiany wapnia. Kontakt z nimi najczęściej kończy się wysypką. Natomiast ich zjedzenie wywołuje zwykle obrzęk języka i gardła. Soki tej rośliny mogą spowodować także zapalenie spojówek.
Anturium Fot. 123RF/PICSEL
5. Gwiazda betlejemska
W tej roślinie świątecznej znajduje się trujący sok mleczny – może on wypłynąć z korzenia, łodygi, a także z liści. Są w nim obecne związki cyjanogenne, kwas euforbinowy i euforbina. Wywołują one bolesne podrażnienia skóry, a także – jeśli będą miały kontakt z oczami – mogą spowodować krótkotrwałe oślepienie.
Poinsecja, czyli gwiazda betlejemska Fot. 123RF.com
6. Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat jest doceniany za swój wygląd oraz za zdolność oczyszczania powietrza. Mimo tego uprawiając go w domu, w którym mieszkają dzieci, trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Zjedzenie fragmentu tej rośliny może mieć poważne konsekwencje. Znajdujące się w niej soki mogą wywołać nie tylko podrażnienie jamy ustnej, ale też obrzęk górnych dróg oddechowych, co skutkuje problemami z oddychaniem.
Kwiat skrzydłokwiatu. Fot. Pixabay.com
Rośliny do pokoju dziecka – które kwiaty doniczkowe wybrać?
Jeśli masz w domu trujące rośliny i mieszkasz z dziećmi, postaraj się znaleźć dla nich takie miejsce, aby mieć pewność, że najmłodsi nie będą mieli do nich dostępu. Natomiast chcąc wprowadzić zieleń do pokoju dziecięcego, wybierz kwiaty bezpieczne dla maluchów. Możesz postawić np. na:
- smużynę płożącą – ta roślina jest efektowna i jadalna – wykorzystuje się ją m.in. jako pokarm dla ptaków i gryzoni;
- nefrolepis, czyli popularną odmianę paproci;
- fiołki afrykańskie;
- trzykrotki;
- palmę koralową.
Kwiaty to nie tylko ozdoba pokoju dziecięcego. Poprawiają jakość powietrza, a także – ze względu na to, że trzeba o nie dbać i je podlewać – uczą odpowiedzialności. Dlatego nie rezygnuj z zieleni, nawet jeśli mieszkasz z małymi dziećmi – wystarczy, że wybierzesz bezpieczne, nietrujące gatunki roślin.
Przeczytaj: Rośliny bezpieczne dla kota: kontrola domowego ogródka
Redakcja Deccoria.pl