Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Filodendron. Najpopularniejsze gatunki. Uprawa i wymagania

Filodendrony to niezwykle dekoracyjne i wdzięczne rośliny doniczkowe, które zachwycają swoim zróżnicowanym ubarwieniem oraz interesującym pokrojem. Na całym świecie występuje ponad 700 gatunków filodendronów, z czego 14 znajduje się w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę, jeżeli chodzi o uprawę filodendronów w domu.

Filodendron. Najpopularniejsze gatunki. Uprawa i wymagania
Fot. Filodendron (Philodendron) / 123RF/PICSEL

Charakterystyka gatunku

Filodendron (Philodendron) to gatunek roślin pochodzących z rodziny obrazkowatych. W naturalnych warunkach porasta tereny Ameryki Południowej i Środkowej, głównie Meksyku, Antyli, Paragwaju i Argentyny.

Łodygi młodych roślin charakteryzują się występowaniem długich międzywęźli, które wraz z upływem lat skracają się do długości 0-40 cm. Liście wyrastają pojedynczo na każdym segmencie łodygi. W zależności od gatunku i odmiany liście mogą mieć różne zabarwienie oraz wielkość — od 5 do nawet 165 cm długości. Jeżeli chodzi o kształt, to mogą być one lancetowate, szpiczaste, sercowate, całobrzegie, strzałkowate lub złożone. Filodendrony to rośliny jednopienne wytwarzające od 1 do 26 kwiatostanów typu kolbiastego. U nasady znajdują się kwiaty żeńskie, natomiast w górnej części kwiaty męskie. Warto tutaj zaznaczyć, że kwiatostany nie zawiązują się w warunkach domowych. W naturalnym środowisku filodendrony mogą dorastać nawet do kilkunastu metrów wysokości. Uprawiane w warunkach domowych, jako rośliny doniczkowe, rzadko przekraczają 2-3 m długości.

Fot. Filodendron rosnący w środowisku naturalnym / 123RF/PICSEL

Warto wiedzieć o tym, że nazwa "Philodendron" pochodzi od greckich słów (philei – kocha) i (dendron – drzewo) i odnosi się ona do formy życiowej zdecydowanej większości gatunków filodendronów, które wspinają się wysoko po drzewach, jednocześnie ich nie uszkadzając.

Filodendron – odmiany

Gatunkami, które najczęściej można spotkać w naszych domach są:

  • filodendron pnący (philodendron scandens) - cechuje go szybki wzrost, intensywny zielony kolor oraz małe wymagania. Ma sercowate, połyskujące liście, które układają się regularnie na pędach. W sprzyjających warunkach pnącze może osiągnąć 2-3 metry długości.
  • filodendron czerwieniący (philodendron erubescens) - liście tej odmiany przykuwają wzrok niezwykle lśniącą powierzchnią oraz nietypowym czerwonym zabarwieniem. Dużą zaletą rośliny jest zdolność oczyszczania powietrza z toksyn.
  • filodendron podwójnie pierzasty (philodendron bipinnatifidum) - roślina charakteryzuje się powolnym wzrostem oraz bardzo dekoracyjnym pokrojem — uwagę przykuwają przede wszystkim jej subtelnie połyskujące, pierzaste liście o silnie powycinanych brzegach.
  • filodendron „Atom” (philodendron selloum) - to jeden z bardziej poszukiwanych gatunków. Roślina ma duże ciemnozielone liście oraz interesujący i kompaktowy pokrój. Doskonale sprawdzi się jako oryginalna ozdoba do nowoczesnych wnętrz.
  • filodendron brodawkowaty (philodendron verrucosum) - to odmiana o typowo egzotycznym wyglądzie, zachwycająca ciekawą kolorystyką, kształtem oraz układem blaszek liściowych. Dorasta do około 100 –120 cm wysokości.

Może zainteresuje cię też artykuł: Top 7 najpiękniejszych roślin doniczkowych

Uprawa i wymagania

Filodendrony (Philodendron) to rośliny bardzo dekoracyjne oraz mało wymagające, dlatego też są chętnie wybierane zwłaszcza przez początkujących pasjonatów zieleni. Decydując się na uprawę filodendronów w domu, warto znać kilka podstawowych zasad dotyczących pielęgnacji tej wyjątkowej rośliny.

Fot. philodendron selloum / 123RF/PICSEL

Jakie podłoże do filodendronów?

Zaraz po zakupie roślinę należy przesadzić. Podłoże produkcyjne, które zazwyczaj w całości składa się z włókna kokosowego, cechuje się doskonałą chłonnością, przez co nie nadaje się do uprawy. Podłoże powinno być próchnicze i przepuszczalne. Świetnie sprawdzi się tutaj mieszanka kompostu, torfu i piasku (opcjonalnie szkła wulkanicznego lub styropianu). Niewskazana jest uprawa filodendronu w podłożu uniwersalnym. Posadzenie rośliny w zbitej i gliniastej ziemi dobrze utrzymującej wilgoć może skutkować gniciem korzeni.

Fot. filodendron w doniczce / 123RF/PICSEL

Stanowisko

Filodendrony najlepiej rosną w warunkach szklarniowych, w temperaturze 20-25 °C. Niemniej jednak dobrze zniosą również niższą temperaturę panującą w pomieszczeniach. Wymagają wysokiej wilgotności powietrza. Preferują stanowiska osłonięte i zacienione. Warto wiedzieć o tym, że liście rośliny są szczególnie wrażliwe na poparzenia słoneczne — szybko odkształcają się i matowieją. Dlatego też filodendron nie powinien być narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Doniczki z kwiatami najlepiej jest ustawić na parapecie zlokalizowanym od strony wschodniej lub zachodniej, ewentualnie — północnej.

Pielęgnacja filodendronów

Filodendron nie wymaga szczególnej pielęgnacji, jedyne, o czym warto pamiętać to regularne i obfite podlewanie oraz zraszanie roślin. W okresie jesienno-zimowym zapotrzebowanie kwiatów doniczkowych na wodę maleje, dlatego też należy ograniczyć podlewanie, jednocześnie nie dopuszczając do całkowitego wyschnięcia podłoża. Każdego roku filodendron należy przesadzić do nowego podłoża. Najlepiej robić to wczesną wiosną na przełomie marca i kwietnia.

Fot. Philodendron Pink Princess / 123RF/PICSEL

W okresie intensywnego wzrostu, czyli od wiosny do jesieni roślinę powinno się systematycznie nawozić. Dobrze sprawdzą się tutaj nawozy do roślin zielonych oraz nawozy organiczne. Warto wiedzieć również o tym, że filodendrony są wrażliwe na niedobór magnezu, co objawia się występowaniem żółtych plam na liściach. Wówczas do wody przeznaczonej do podlewania rośliny należy dodać siarczan magnezu w ilości 2,5 g (1 łyżeczka) na 3,5 litra.

Filodendrony – przycinanie i rozmnażanie

Przesadnie rozrastające się rośliny można przycinać, skracając pędy na długości nie więcej niż 20 cm. Zabieg ten najlepiej jest wykonać wiosną lub latem.

Rozmnażanie filodendronów jest bardzo łatwe. Aby pozyskać nowe rośliny, wystarczy tylko pobrać z pędu z korzeniami przybyszowymi sadzonki zawierające po 2-3 liście, które potem należy ukorzenić w wodzie. Następnie sadzonki trzeba posadzić w podłożu stanowiącego mieszankę piasku i torfu. Po kilku tygodniach, kiedy się już ukorzenią u nasady liścia, należy przesadzić je w żyźniejsze podłoże. W odpowiednich warunkach, po upływie sześciu miesięcy rośliny powinny osiągnąć ok. 30 cm wysokości. Zabieg rozmnażania filodendronów zaleca się przeprowadzić w okresie od końca lutego do końca marca.

Fot. Philodendron / 123RF/PICSEL

Sprawdź także: Rośliny, które oczyszczają powietrze z toksyn

Zastosowanie

Filodendrony powszechnie uprawiane są jako rośliny ozdobne, a w krajach o klimacie międzyzwrotnikowym również jako rośliny ogrodowe. Pięknie prezentują się we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych. Sprawdzą się w salonie i sypialni, a także w widnej łazience z oknem.

Jeżeli chodzi o inne zastosowanie filodendronów, to w Amazonii korzenie powietrzne niektórych gatunków wykorzystywane są do produkcji toreb, koszy oraz mebli. Roślina stosowana jest również w amazońskiej medycynie ludowej. Z liści filodendronów przygotowywana jest maść na choroby skóry. Sok natomiast używany jest do przemywania ran po użądleniach owadów, ukąszeniach węży czy usuwania pasożytów skórnych. Co ważne - filodendron oczyszcza powietrze z amoniaku, benzenu i formaldehydu. Dlatego wskazany jest dla osób, które poszukują roślin filtrujących szkodliwe związki z otoczenia. 

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.