Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Rośliny, które oczyszczają powietrze z toksyn

Zieleń pokojowa nie tylko dekoruje wnętrza, ale w rzeczywisty sposób wpływa na zdrowie domowników. Wiele gatunków, poza polepszaniem samopoczucia, uspokajaniem i zwiększeniem koncentracji, dodatkowo oczyszcza powietrze ze szkodliwych związków, które unoszą się w mieszkaniu.

Rośliny, które oczyszczają powietrze z toksyn

Co ciekawe, powietrze domowe może być  nawet 12 razy bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz. Szkodliwe substancje wydzielają się z farb, lakierów, klejów, wyposażenia, materiałów budowlanych, a nawet z wody z kranu. Mogą one powodować ostre choroby, jak astma i nudności oraz przewlekłe - nowotwory, choroby układu nerwowego, rozrodczego i oddechowego, a także zaburzenia rozwojowe.

Jak temu zaradzić?
Wystarczy postawić kwiatki na parapecie. Za oczyszczanie powietrza, odpowiada proces fotosyntezy. Polega on na pochłanianiu dwutlenka węgla z powietrza i wytwarzaniu tlenu. Dodatkowo, rośliny doniczkowe niszczą toksyny w procesach chemicznych lub przy pomocy mikroorganizmów znajdujących się przy ich korzeniach.  Dzięki temu, w pomieszczeniach z dużą ilością zielonych roślin, mamy do czynienia z dużo czystszym powietrzem, aniżeli w pokojach bez roślin lub z ich niewielką ilością. W miejscach, gdzie ustawione są kwiaty doniczkowe lepiej nam się myśli i łatwiej jest się skupić.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Rośliny wchłaniają większość zanieczyszczeń przez tzw. aparaty szparkowe – czyli małe otwory w liściach - podczas cyklu oddechowego. Inne toksyny wsiąkają w ziemię i są absorbowane przez korzenie roślin. W pomieszczeniach z małym stężeniem zanieczyszczeń lepiej się myśli i wypoczywa.

Wybraliśmy dla Was 11 roślin, które najskuteczniej oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, w tym groźnych dla zdrowia i życia toksyn. W dodatku są mało wymagające, więc każdy z Was poradzi sobie z ich uprawą.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

1.  Paprotka (Polypodium)
Paprotki oczyszczają powietrze ze szkodliwych toksyn wydzielanych z mebli, tapet, farb czy wykładziny. Pochłaniają formaldehyd (środek konserwujący używany m.in. lakierach do paznokci i dezodorantach). Liście paproci mają dużą powierzchnię, dzięki czemu świetnie nawilżają powietrze. Naukowcy udowodnili, że neutralizują również szkodliwe promieniowanie emitowane przez komputer i telewizor.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Przeczytaj: Paproć, jak ja pielęgnować?

2. Dracena (Dracaena)
Dracena odfiltrowuje z powietrza takie substancje, jak toluen, benzen, formaldehyd, trójchloroetylen i tlenek węgla (czad). Odmiany tej rośliny, które najlepiej oczyszczają powietrze to: dracena wonna, dracena obrzeżona, dracena deremeńska. Dracena jest łatwa w uprawie i szybko się regeneruje, więc idealnie nadaje się do mieszkań początkujących miłośników roślin. Ze względu na kształt i barwę liści polecana jest przez architektów do dekoracji nowoczesnych wnętrz.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


 
3. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum Adans.)
Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z benzenu i formaldehydu. Substancje te znajdują się głównie w dymie tytoniowym. Roślina pochłania aceton i trójchloroetylen – wydzielany przez monitor i telewizor. Skrzydłokwiat również usuwa z powietrza alkohol (znajdujący się np. w perfumach). Wszystkie odmiany skrzydłokwiatu są zielone przez cały rok. Mają wąskie liście, które osiągają długość nawet do 30 centymetrów. Kwiaty wydzielają przyjemny, intensywny zapach.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Przeczytaj: Skrzydłokwiat. Jak go pielęgnować?

4. Bluszcz (Hedera L.)
Bluszcz pospolity usuwa z powietrza benzen, ksylen, formaldehyd i trójchloroetylen. Dobrze czuje w każdym pomieszczeniu, pod warunkiem, że będzie miał minimalny dostęp do światła. Równie skutecznie oczyści powietrze w ciemniejszym holu, jak i w nasłonecznionej kuchni. Dobrze znosi rzadkie podlewanie i chłodniejszą temperaturę, więc idealnie nadaje się do biura.


 
5. Zielistka (Chlorophytum Ker Gaw.)
Zielistka oczyszcza powietrze z formaldehydu i benzenu. Obie te substancje znajdują się w dymie tytoniowym. Usuwa z powietrza również tlenek węgla (czad). Tak samo jak paprotka chroni przed promieniowaniem elektromagnetycznym. Ma piękne liście – ciemnozielone brzegi i jasny środek. To jedna z najmniej wymagających roślin doniczkowych. W dodatku bardzo łatwo się ją szczepi, ponieważ wytwarza pędy rozłogowe, które po ucięciu można szybko posadzić w innych doniczkach.


 
6. Figowiec Benjamina - Fikus (Ficus benjamina L.)
Fikus oczyszcza powietrze z większości toksyn w nim zawartym – zwłaszcza formaldegydu, benzenu i amoniaku. Ta roślina również świetnie nadaje się do biura, ponieważ dobrze znosi słabe oświetlenie. Ma piękne, drobne, skórzaste i błyszczące liście. Występuje w jednolitym odcieniu lub jest nakrapiana białymi, jasnozielonymi plamkami. Niestety, fikus jest podatny na mszyce, wełnowce, tarczniki, przędziorki i wciornastki.


Przeczytaj: Fikus Benjamina - jak o niego zadbać?

7. Sansevieria – wężownica (Sansevieria Thunb.)
Sansevieria usuwa z powietrza benzen i formaldehyd. To roślina bardzo łatwa w pielęgnacji i w rozmnażaniu. Jest bardzo efektowna. Ma oryginalne, szerokie liście – zielone z żółtymi obrzeżeniami. Świetnie wygląda w biurach, halach fabrycznych i na korytarzach.


 
8. Aglaonema (Aglaonema Schott)

Aglaonema oczyszcza powietrze z benzenu, amoniaku i toluenu. W zależności od odmiany może osiągać nawet 1 metr wysokości. Roślina jest dość wymagająca. Lubi światło, ciepło i wilgoć. Nadaje się do ogrodu zimowego lub na okno, na którym mamy już kolekcję kwiatów. Aglaonema ma szmaragdowozielone liście, które są pokryte malowniczymi plamkami. Liście mogą być owalne lub jajowate.9. Palma (Arecales Bromhead)
Palma oczyszcza powietrze z formaldehydu i amoniaku. To substancje, które najczęściej znajdują się w drukarkach, monitorach i kserach. Usuwają również toluen, ksylen, benzen, trójchloroetylen. Podobnie jak paproć – doskonale nawilża powietrze. Idealnie nadaje się do biura, ponieważ jest bardzo łatwa w pielęgnacji i osiąga duże rozmiary. Gatunki palmy, które najskuteczniej oczyszczają powietrze to: areka i daktylowiec niski.
 
10. Filodendron (Philodendron Schott)
Filodendron oczyszcza powietrze z amoniaku, benzenu i formaldehydu. Wiele z odmian filodendronów osiągają olbrzymie rozmiary, więc lepiej czują się w biurze niż mieszkaniu. Nie są trudne w pielęgnacji. Wymagają umiarkowanego podlewania i temperatury pokojowej. Zdecydowanie wolą półcieniste stanowiska.11. Storczykowate (Orchidaceae Juss.)
Orchidea neutralizuje tzw. smog elektromagnetyczny, czyli szkodliwe promieniowanie emitowane przez komputer i telewizor, więc najlepszym dla nich miejscem będzie salon, sypialnia lub biuro. Orchidea usuwa z powietrza aldehyd mrówkowy, aceton i chloroform. Aldehyd mrówkowy to organiczny związek chemiczny, który paruje  z mebli, tapet i parkietu. Roślina lubi nasłonecznione miejsca i wilgoć - najlepszym dla niej miejscem jest parapet. Jest wyjątkowo ozdobna, więc nadaje się praktycznie do każdego mieszkania.


 
Jakie toksyny odfiltrowują z powietrza rośliny?
Amoniak
Używa się go przy produkcji tkanin syntetycznych. Wdychanie amoniaku może wywołać bóle głowy i zaburzenia oddechowe.
Benzen
To jedna z najgroźniejszych trucizn przemysłowych. Jest toksyczna i rakotwórcza. Dodaje się jej w procesie produkcji do tworzyw sztucznych, klejów, lakierów i farb.
Formaldehyd
Jest to środek konserwujący, który znajduje się w kremach, lakierach do paznokci, dezodorantach, mydłach i szamponach.
Ksylen
To substancja rakotwórcza. Ksylen stosuje się w produkcji środków do konserwacji drewna i lakierów.
Toluen
Znaleźć go można w niektórych środkach czyszczących, klejach i farbach. Często używa się go również do producji perfum.
Trichloroete
To częsty składnik rozpuszczalników. Używany również podczas produkcji tekstyliów
.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł zachęci Was do powiększenia kolekcji roślin w Waszych mieszkaniach. Szczególnie w dzisiejszych czasach powinniśmy dbać o to, by otaczało nas jak najwięcej "zielonych przyjaciół".

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Graj razem z nami dla WOŚP! Wesprzyj Orkiestrę na pomagam.interia.pl

 

Przeczytaj również:
Eszewerii czar. Jak ja pielęgnować?
Żywe kamienie (lithopsy) – jak je pielęgnować?
Życiodajne rośliny w biurze
Top 10, czyli najpiękniejsze kwiaty doniczkowe
Kwiaty doniczkowe trujące dla psa
Rośliny doniczkowe w sypialni

 Rośliny w domu. Zobacz, najpiękniejsze inspiracje Użytkowników Deccoria.pl (Kliknij w zdjęcie)

  

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.