Spis treści:
Monstera — charakterystyka
Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) to tropikalna roślina, która w swoim środowisku naturalnym porasta tereny od Meksyku aż po Panamę. Nazwa "Monstera" pochodzi z języka łacińskiego, co w tłumaczeniu na polski można zinterpretować jako coś potwornego lub nienormalnego. Wszystko to ze względu na duże rozmiary, jakie potrafi osiągać roślina oraz bardzo nietypowe podziurawione liście. Rosnące w lasach tropikalnych monstery potrafią osiągać nawet 10 m wysokości, jednak uprawiane w warunkach dorastają najczęściej do 1-1,5 m wysokości.
Najbardziej znaną odmianą monstery jest Monstera deliciosa o charakterystycznych ciemnozielonych i błyszczących liściach, powycinanych na brzegach. Popularna jest również Monstera monkey mask o pnącym pokroju i mniejszych listkach z drobnymi otworami. Istnieją też różne odmiany monstery o bardzo nietypowym wybarwieniu np. Monstera Variegata o biało-zielonych liściach. Takie okazy są prawdziwą gratką dla kolekcjonerów, jednak ich cena może osiągać nawet do 7-10 tys. złotych!
Przeczytaj również: Za te rośliny można kupić samochód. Zobacz, jakie kwiaty kolekcjonują pasjonaci
Ceny niektórych odmian monstery sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Fot. Unsplash
Monstera — wymagania
Monstera nie jest trudną w uprawie rośliną, jednak ma pewne wymagania, które należy spełnić, aby prawidłowo rozwijała się w naszym domu. Przede wszystkim należy zapewnić jej przestronne i jasne stanowisko, w którym będzie mogła swobodnie się rozrastać. Ustawienie doniczki z monsterą w ciasnym kącie lub na wąskim parapecie nie będzie dobrym rozwiązaniem. Najlepsze będzie dla niej miejsce z dostępem do rozproszonego światła słonecznego np. zza firanki.
Warto mieć na uwadze, że monstera z czasem zaczyna mocno się rozrastać, dlatego należy zapewnić jej podporę w postaci np. palików czy metalowej kratki, które pozwolą jej utrzymać stabilną pionową pozycję.
Monstera najlepiej rośnie w glebach żyznych i przepuszczalnych o obojętnym pH. Sadząc ją w doniczce należy pamiętać o wysypaniu na dnie warstwy drenażu, która zapewni odprowadzanie nadmiaru wody z doniczki.
Jak często podlewać monsterę? W okresie wegetacji należy podlewać monsterę mniej więcej raz w tygodniu. Przy czym przed każdym kolejnym podlewaniem warto sprawdzić palcem, czy ziemia w doniczce zdążyła przeschnąć. Jeśli wciąż jest wilgotna, wstrzymajmy się jeszcze kolejnym nawadnianiem do czasu, aż gleba całkowicie wyschnie.
Zraszanie monstery to również ważny element pielęgnacji tej rośliny, od którego zależy jej kondycja. Monstera wywodzi się z tropikalnego i wilgotnego klimatu, dlatego warto ją regularnie zraszać, by zapewnić jej odpowiedni poziom wilgoci. Pamiętajmy, by do spryskiwacza zawsze starać się wlewać miękką wodą (przegotowaną i odstaną), która nie pozostawia na liściach białych plam.
W uprawie monstery istotne znaczenie ma także nawożenie. Dzięki niemu roślina zyskuje dodatkową energię do rozwoju i wytwarzania młodych listków. Do dokarmiania monstery idealnie się naturalne mieszanki bogate w składniki mineralne, biohumus lub specjalne odżywki dostępne w sklepach.
Czego nie lubi monstera? Roślina przede wszystkim źle znosi przelanie oraz nieodpowiednio dobrane stanowisko. W zbyt ciemnym miejscu jej rozwój będzie zahamowany, a z kolei zbyt ostre promienie słońca spowodują żółknięcie i zasychanie liści.
Czym podlewać monsterę, by wydawała młode liście?
Odpowiednio pielęgnowana monstera z czasem osiąga naprawdę pokaźne rozmiary. Jednak do wzrostu i wytwarzania młodych liści potrzebuje sporej dawki składników odżywczych. Dlatego tak ważne w jej uprawie jest nawożenie.
Czym nawozić monsterę? W tym celu nada się wieloskładnikowy nawóz do roślin zielonych, który należy rozcieńczyć z wodą zgodnie z zaleceniami producenta i stosować podczas podlewania. Kupno tego typu nawozu wiąże się jednak z wydatkami. Za butelkę płynnego nawozu przyjdzie nam zapłacić od 10 do 20 zł. Ostatecznie o cenie decyduje pojemność butelki.
Gdy jednak nie chcemy przepłacać, warto wykonać naturalny preparat do nawożenia monstery. Jaki domowy nawóz sprawdzi się najlepiej do podlewania tej rośliny? Odpowiedź brzmi: nawóz ze skórek z bananów!
Banany to smaczna przekąska, która często gości w naszych domach, więc z dostępnością skórek nie powinno być problemu. Co więcej, przygotowanie nawozu ze skórek po bananach przynosi podwójną korzyść — nie tylko robimy użytek z odpadków, ale też nie wydajemy pieniędzy na kupno chemicznych preparatów, przez co w ciągu roku możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Przygotowanie nawozu z bananów to nic trudnego, a efekty są naprawdę imponujące. Fot. 123RF.com
Jak działa nawóz ze skórek bananów?
- Zawiera fosfor i potas, dzięki czemu odżywia oraz stymuluje roślinę do wzrostu,
- Wzmacnia system korzeniowy rośliny,
- Uodparnia roślinę i chroni przed szkodnikami.
Jak przygotować nawóz ze skórek bananów?
Skórkę z banana należy pokroić na drobne kawałki, następnie umieścić je np. w słoiku, zalać ciepłą (przegotowaną) wodą, zakręcić słoik i odstawić w ciemne miejsce na dwa dni. Po tym czasie gotowy nawóz rozcieńczamy z wodą i możemy go wykorzystać do podlewania oraz do zraszania rośliny.
Bananowy nawóz pobudzi monsterę i sprawi, że wkrótce zacznie wypuszczać młode listki!
Przeczytaj również: 11 naturalnych nawozów dla roślin domowych. Jak zrobić eko nawóz?
Domową odżywkę dla naszych roślin można wykonać także samodzielnie. Fot.123RF.com