Spis treści:
Jak pielęgnować zamiokulkasa w zimie?
Zamiokulkas to popularna roślina doniczkowa, którą można spotkać wszędzie – w domach, biurach, hotelach, a nawet w galeriach handlowych. Jego cechą rozpoznawczą są mięsiste, błyszczące, ciemnozielone liście, które są osadzone na długich łodygach. Zamiokulkas przyciąga uwagę nie tylko ciekawym wyglądem, ale i łatwością uprawy. Potrafi wybaczyć wiele błędów pielęgnacyjnych, przez co nazywany jest „żelazną” rośliną. Nie jest jednak niezniszczalny. Jak pielęgnować zamiokulkasa w zimie, aby rósł bujnie i zdrowo? Oto kilka praktycznych wskazówek.
- Stanowisko – zamiokulkas lubi stanowiska jasne o rozproszonym świetle. Najlepiej go postawić w miejscu półcienistym, choć toleruje również większe zacienienie. Preferuje cieplejsze temperatury od 20 do 25 st. C, natomiast w okresie zimowym mogą one być nieco niższe (w okolicach około 16 st. C). Należy uważać, by nie narażać rośliny na zimne przeciągi, gdyż może to być dla niej zabójcze. Zamiokulkas jest odporny na suche powietrze, ale lepiej unikać miejsc blisko źródeł ciepła, takich jak kaloryfery czy kominki.
- Podlewanie – zamiokulkas nie potrzebuje częstego podlewania, gdyż wykazuje zdolność do gromadzenia zapasów wody w liściach, łodygach i kłączach. Z kolei nadmiar wilgoci w podłożu potrafi być dla niego zabójczy, dlatego trzeba uważać, by go nie przelać. W okresie zimowym należy ograniczyć podlewanie do minimum – podlewamy roślinę wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest całkiem sucha (zwykle co 3-4 tygodnie). Najlepiej nadaje się woda odstała o temperaturze pokojowej.
W okresie zimowym zamiokulkasa podlewamy rzadziej, wystarczy raz na 3-4 tygodnie. Fot.zaikina/123RF.com
- Nawożenie – w zimie ograniczamy również nawożenie. Nawozy stosujemy rzadziej i w niższym stężeniu (raz na miesiąc) lub całkowicie z nich rezygnujemy. Warto pamiętać, że przenawożenie zamiokulkasa może prowadzić do poparzenia korzeni, co skutkuje zahamowaniem wzrostu nowych liści. Najlepiej sięgnąć po odżywki naturalne. Ze względu na stosunkowo niskie stężenie składników odżywczych, pomagają one uniknąć przenawożenia, a jednocześnie pobudzają roślinę do wzrostu.
Odżywka do zamiokulkasa ze skórki ananasa
Aby pobudzić zamiokulkasa do wytwarzania nowych liści, przygotuj naturalną odżywkę. Główny składnik zwykle ląduje w koszu, a szkoda. Zawiera on mnóstwo cennych składników odżywczych, takich jak azot, fosfor, potas, magnez, mangan, żelazo oraz cynk. Chodzi o skórkę ananasa. Po usunięciu skórki z owocu nie wyrzucamy jej, a umieszczamy w blenderze. Następnie zalewamy litrem wody i miksujemy przez około 2 minuty. Uzyskaną mieszankę przecedzamy i stosujemy do podlewania zamiokulkasa (raz w miesiącu). Domowa odżywka ze skórki ananasa sprawi, że roślina szybko wypuści nowe, młode liście. Jej stosowanie wpływa na dobrą kondycję systemu korzeniowego, zapewniając sprężystość liści oraz ich soczyście zielone wybarwienie. Dzięki temu zamiokulkas otrzyma regularną dawkę niezbędnych minerałów i to bez konieczności wydawania pieniędzy.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? Podlej go "złotym" płynem, a kwiatów będzie mnóstwo
Pielęgnacja storczyka w stanie spoczynku. Co zrobić, gdy storczyk ma żółte liście i czarne korzenie?
Niezwykła roślina na cześć Tolkiena. Grubosz jajowaty Gollum – wymagania i pielęgnacja