Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Niezwykła roślina na cześć Tolkiena. Grubosz jajowaty Gollum – wymagania i pielęgnacja

Twórczość J.R.R. Tolkiena pełna jest postaci, miejsc i przedmiotów, które zapadają w pamięć na całe życie. Najwięksi fani jego prozy zaopatrują się w plakaty, figurki i inne gadżety ze Śródziemia, nie zawsze wiedząc, iż istnieje inny (tańszy) sposób na ożywienie literackiej magii autora „Władcy Pierścieni” we własnym domu. To... grubosz jajowaty Gollum, czyli roślina o tak nietuzinkowym wyglądzie, że mogłaby być ozdobą gabinetu samego Bilba Bagginsa.

Niezwykła roślina na cześć Tolkiena. Grubosz jajowaty Gollum – wymagania i pielęgnacja
Grubosz jajowaty Gollum to niezwykła roślina, nazwana na cześć jednego z najbardziej intrygujących bohaterów twórczości Tolkiena. Fot. bilalphotos/CanvaPro

Spis treści: 

Grubosz jajowaty Gollum 

Grubosz jajowaty Gollum to jedna z odmian popularnego sukulentu, którego ojczyzną jest Południowa Afryka. Nie osiąga on dużych rozmiarów, co sprawia, że jest idealnym wyborem do małych wnętrz lub na parapety. Choć w naturalnym środowisku może dorastać nawet do kilku metrów, w warunkach domowych zazwyczaj zatrzymuje się na wysokości od 50 do 100 cm. Charakterystyczna cecha? Mięsiste, wydłużone liście przypominające tuby. Na ich końcach można dostrzec czerwone obrzeżenia, nadające roślinie jeszcze bardziej niezwykłego wyglądu. I właśnie ta specyficzna forma liści czyni grubosza Golluma niepowtarzalnym – nie sposób pomylić jej z żadnym innym sukulentem.

W trylogii J.R.R Tolkiena "Władca Pierścieni" Gollum, dawniej znany jako Smeagol, to kreatura będąca niegdyś hobbitem, nienawidząca i jednocześnie nieustannie pożądająca Jedynego Pierścienia. Trzeba przyznać, że grubosz Gollum to piękność, w porównaniu ze stworem, od którego prawdopodobniej zaczerpnięto nazwę.rośliny.

Jak uprawiać grubosza jajowatego Gollum

Grubosz Gollum nie jest rośliną trudną w uprawie. Pod jednym warunkiem: że zapewnimy mu odpowiednie warunki. Szybko jednak uspokajamy: jako sukulent preferuje on suche środowisko i jest w stanie wytrzymać długie okresy bez podlewania.

  • Stanowisko

Grubosz jajowaty najlepiej czuje się w jasnych miejscach. Jako że uwielbia bezpośrednie promienie słońca, idealnym stanowiskiem będzie parapet okna południowego lub zachodniego. Jeśli miejsce będzie niedostatecznie nasłonecznione, szybko to zauważymy, ponieważ liście stracą wówczas intensywne kolory. Ponadto zaczną przybierać nieco bardziej wydłużoną formę – to jasny sygnał, że grubosz „poszukuje” słońca.

Grubosz Gollum nie ma wielkich wymagań - dobrze czuje się w jasnym stanowisku, ale nie lubi przeciągów. Fot. Tinting Wu/CanvaPro

  • Ziemia

Kolejnym kluczowym elementem jest wybór odpowiedniego podłoża. Grubosz Gollum potrzebuje gleby przepuszczalnej, najlepiej przeznaczonej dla sukulentów i kaktusów. Z kolei doniczka powinna posiadać otwory drenażowe, które zapobiegną zaleganiu wody przy korzeniach.

  • Podlewanie

Nadmiar wilgoci jest największym wrogiem tej rośliny. A to właśnie nadmierne podlewanie jest jednym z najczęstszych błędów w pielęgnacji grubosza. Roślinę należy podlewać dopiero wtedy, gdy podłoże całkowicie przeschnie (latem można to robić co 2-3 tygodnie, a zimą jeszcze rzadziej – nawet raz na miesiąc). Przelewanie skutkować może gniciem korzeni.

Przeczytaj również: Grubosz wypuści nowe listki, a nawet kwiaty. Wystarczy, że będziesz go podlewać naturalnym wzmacniaczem

  • Przesadzanie

Ważne jest również to, aby unikać przeciągów i nagłych zmian temperatury (grubosz Gollum preferuje umiarkowany klimat), a także zbyt często przesadzania rośliny. Raz na 2-3 lata w zupełności mu wystarcza, ponieważ grubosz Gollum w większym stopniu niż inne rośliny preferuje stabilność. Jeśli już zajdzie taka konieczność, należy to robić delikatnie i szczególnie uważać na podatne na uszkodzenia korzenie.

  • Szkodniki

Wyzwaniem dla uprawiających Golluma są szkodniki - wełnowce czy przędziorki, które atakują sukulenty. Jednak regularne oglądanie liści i szybka reakcja na ewentualne problemy pozwolą utrzymać roślinę w dobrym zdrowiu. W razie potrzeby warto sięgnąć po specjalne preparaty ochronne.

Największym wrogiem grubosza Golluma, podobnie ja większości sukulentów, jest wilgoć. Fot. Jenny Hart/skymoon13/CanvaPro

Grubosz Gollum - ciekawostki

Dodatkową zachętą do zakupu Golluma niech będzie symbolika. Otóż grubosze są roślinami, którym – według dawnych legend – przypisuje się zdolność przyciągania dostatku i pomyślności. Posiadanie grubosza Golluma w domu to jednak nie tylko szansa, by pomóc szczęściu, ale również, aby wprowadzić odrobinę fantazji, czy wręcz fantastyki, do wnętrza. Tym bardziej że to stosunkowo proste zadanie: roślina jest niewymagająca w uprawie, a jednocześnie oryginalna w wyglądzie.

Wszak nie bez powodu jej nazwa nawiązuje do bodaj najbardziej charakterystycznej postaci z kart powieści J.R.R. Tolkiena – tyleż dziwacznej, co fascynującej.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Co zrobić z łysą łodygą storczyka? Jak pobudzić go do kwitnienia?

Gdzie wyrzucać ziemię z doniczek? Odpowiedź nie jest taka oczywista

Konkurentka dla storczyka o nieprzeciętnych kwiatach. Jakie wymagania ma medinilla?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.