Rośliny domowe

Rosiczka okrągłolistna pożera owady. Możesz hodować ją na parapecie

Rosiczka okrągłolistna to egzotyczna roślina o ciekawym wyglądzie, która ma niezwykłą cechę: poluje na owady! Podpowiadamy, jak o nią dbać i uprawiać w domu, by pozbyć się komarów, much i meszek.

Rosiczka okrągłolistna pożera owady. Możesz hodować ją na parapecie
Rosiczka okrągłolistna. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Rosiczka okrągłolistna — podstawowe informacje

Rosiczka okrągłolistna (drosera rotundifolia) to niezwykle ciekawa roślina owadożerna należąca do rodziny rosiczkowatych, rzędu goździkowce, klasy okrytonasienne i klasy roślin nasiennych naczyniowych. Jej nazwa wywodzi się z języka greckiego od słowa drosos – rosa lub droseros – zwilżony rosą, ponieważ krople na włoskach gruczołowych lśniące w słońcu wyglądają właśnie jak krople porannej rosy.

Uprawa tej rośliny występuje niemal na wszystkich kontynentach świata, poza Antarktydą, na której panują niezbyt przyjazne warunki. Rosiczka owadożerna występuje w około 150-188 gatunkach. Pochodzą one głównie z Australii, gdzie rośnie około 100 gatunków, z południa Afryki oraz Ameryki Południowej (około 18 gatunków). Jedynie kilka z nich, bo zaledwie około 3 gatunki występują również w Polsce.

Rosiczka okrągłolistna — cechy i właściwości

Rosiczka owadożerna należy do roślin, które rzadko są jednoroczne, większość gatunków to wieloletnie odmiany, które różnią się formowaną rozetą liściową. Rozeta ta jest przyziemna, w przypadku łodygi skróconej lub skrętoległa przy łodydze długiej. Liście rosiczki mają zwykle żywo zieloną barwę oraz posiadają blaszki, które jako młode są rozwidlone i zwinięte. Średnica liści wynosi od 2 do 10 cm, a liście pułapkowe są pokryte cienkimi włoskami, kształtem przypominającymi igiełki.

Rosiczka okrągłolistna osiąga zwykle wysokość do 15 cm i jest byliną. Niektóre odmiany wytwarzają również podziemne bulwy i kłącza, dodatkowo się rozrastając. Rośliny te charakteryzują się najczęściej krótką łodygą, bardzo rzadko jest ona długa i prosta. Rosiczka kwitnie od maja do sierpnia, a jej kwiat jest zwykle drobny, ma ok. 1 cm średnicy, w większych gatunkach zaś sięga do 5 cm. Najczęściej spotykany jest kwiat wyrastający pojedynczo z łodygi lub w kwiatostanach przybierający barwę różową, białą lub czerwoną. Kwiaty mają 4-5 działek kielicha oraz pręcików i płatków korony. Po zapyleniu w miejsce kwiatów powstają owocowe torebki zawierające drobne i liczne nasiona.

Rosiczka to bylina w naturze rosnąca nisko nad ziemią. Fot. 123RF/PICSEL

Rosiczka okrągłolistna — jak poluje?

Rośliny posiadają liściowe czułki oblepione lepką, pachnącą substancją będącą wydzieliną trawienną tych roślin, na którą łowione są owady. Ponadto często posiadają czerwone zabarwienie, co czyni je dodatkowo atrakcyjnymi dla różnorodnych żyjątek.

Złapany w taką pułapkę owad jest unieruchamiany za pomocą lepkiej wydzieliny, następnie rosiczka zamyka liść, a kwas mrówkowy rozpoczyna proces trawienia ciała owada. Trwa to około trzech godzin, po których owad jest już strawiony, a liść ponownie otwiera się po około 24 godzinach. Warto wspomnieć w tym miejscu, że poza rosiczkami, jedynie muchówki posiadają takie specyficzne organy liściowe.

Rosiczka okrągłolistna — uprawa w domu

Uprawa rosiczki okrągłolistnej w domu jest stosunkowo łatwa. Wystarczy zapewnić roślinie odpowiednie warunki, aby prawidłowo się rozwijała. Jakie stanowisko będzie najlepsze dla rosiczki okrągłolistnej? Jest to roślina światłolubna, dlatego potrzebuje stałego dostępu do światła słonecznego. W przypadku uprawy domowej najlepiej nadaje się do tego południowy parapet. Warto zadbać o to, by w pomieszczeniu, w którym znajduje się rosiczka, temperatura nie spadła poniżej 15 stopni.

Rosiczka okrągłolistna — jak dbać

Do podlewania rosiczki najlepiej używać deszczówki, wody destylowanej lub odstanej wody z kranu. Warto pamiętać, by nie podlewać rośliny z góry, a jedynie uzupełniać wodę w podstawce. Jaka ziemia będzie dla niej odpowiednia? Rosiczka najlepiej rośnie w podłożu z torfu o kwaśnym odczynie. Przesadzając roślinę zapewnijmy jej warstwę drenażu, który umożliwi odprowadzanie wody. Rosiczki nie trzeba nawozić, ponieważ składniki odżywcze czerpie ona z upolowanych owadów.

Uprawiając rosiczkę w domu warto ustawić ją na południowym parapecie. Fot. 123RF/PICSEL

Rosiczka okrągłolistna — najciekawsze odmiany

Rosiczki występują w różnych gatunkach i odmianach. Na świecie występuje około 150 gatunków tej rośliny, które możemy podzielić na kilka podstawowych grup:

  • Rosiczka z lasów deszczowych – przystosowała się do klimatu w taki sposób, że do prawidłowego rozwoju potrzebuje mniejszych ilości światła oraz wysokiej wilgotności. Można ją spotkać w wilgotnych lasach równikowych Australii.

  • Rosiczka pigmejska, inaczej miniaturowa – to główny gatunek występujący w Australii, który w stan spoczynku przechodzi w gorące oraz suche lato. Ta odmiana wytwarza przekształcone liście, które służą do rozmnażania, zwane gemmami.

  • Rosiczka bulwiasta – można ją spotkać zarówno w Australii, południowej Afryce, jak i Azji. Kiedy następuje pora sucha, roślina ta wytwarza podziemne bulwy i przechodzi w stan spoczynku.

  • Rosiczka tropikalna – to gatunek, którego wegetacja trwa cały rok, a warunki klimatyczne muszą być stałe lub prawie stałe, aby uprawa była skuteczna.|

  • Rosiczka petiolaris – również przechodzi w stan spoczynku w okresie suszy. Występuje głównie w północnej Australii.
    Rosiczka klimatu umiarkowanego – to roślina zimnolubna występująca głównie w północnej Ameryce oraz Europie. Ta odmiana zimą przechodzi w stan spoczynku, formując pąk, który jako jedyny ma przetrwać okres mrozów, reszta rośliny bowiem obumiera.

Posiadanie rosiczki okrągłolistnej to pokusa niejednego domownika. Roślina ta cieszy się dużą popularnością nie tylko w uprawie profesjonalnej, ale również amatorskiej w domu. Przede wszystkim do rośliny zachęca nas jej zdolność do łapania i zjadania owadów. Hodując rosiczkę okrągłolistną, nie tylko ozdobimy dom, ale również pozbędziemy się z niego komarów, much i popularnych meszek.

Autor: Fajny Ogród

Na te rośliny trzeba uważać. Rosną w Polsce na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Rosiczka okrągłolistna pożera owady. Możesz hodować ją na parapecie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.