Spis treści:
Co lubi skrzydłokwiat?
Aby skrzydłokwiat kwitł niemal przez cały rok, należy mu zapewnić warunki uprawy jak najbardziej zbliżone do tych naturalnych. Roślina ta pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie ma zapewnioną stosunkowo wysoką temperaturę i wilgotność powietrza. Co lubi skrzydłokwiat? Preferuje miejsca ciepłe, ale niezbyt nasłonecznione (najlepiej półcieniste). Potrzebuje żyznej, przepuszczalnej ziemi o lekko kwaśnym odczynie (pH 5-6). Oprócz tego skrzydłokwiat lubi dużą wilgotność powietrza, dlatego wymaga regularnego zraszania.
Dlaczego skrzydłokwiat nie chce kwitnąć?
Jak już wcześniej wspominaliśmy, skrzydłokwiat nie ma dużych wymagań uprawowych. Jest jednak kilka rzeczy, których roślina nie lubi i które mogą przyczynić się do zaniku kwitnienia. Poznaj najczęstsze powody, dla których skrzydłokwiat nie chce kwitnąć.
- Niewłaściwe stanowisko – dla obfitego kwitnienia skrzydłokwiat potrzebuje stanowiska słonecznego, ale z rozproszonym światłem (silne promienie słoneczne mogą poparzyć liście). Z kolei ustawiony w pełnym cieniu nie zakwitnie.
- Błędy w podlewaniu – zarówno niedobór, jak i nadmiar wody może przyczynić się do zaniku kwitnienia. Dlatego podlewanie powinno być regularne, ale niezbyt obfite.
- Niedobór składników odżywczych – jeśli zależy nam na kwitnieniu, należy zadbać o nawożenie skrzydłokwiatu. W tym celu doskonale się sprawdzą nawozy dla roślin kwitnących.
- Zbyt suche powietrze – skrzydłokwiat bardzo lubi zraszanie liści, zwłaszcza gdy powietrze jest wysuszone przez ogrzewanie. Źle reaguje na niską wilgotność, co może doprowadzić do braku kwitnienia.
Skrzydłokwiat lubi zraszanie liści, zwłaszcza w okresie grzewczym. Fot.123RF.com
Woda na kwitnienie – przepis
Aby pobudzić skrzydłokwiat do kwitnienia, warto go wspomóc, stosując domową odżywkę. Wystarczy zrobić specjalną wodę, dzięki której roślina wypuści mnóstwo kwiatów. Jest kilka przepisów na jej przygotowanie.
- Woda ryżowa – wystarczy zalać litrem zimnej wody 100 g ryżu, a następnie odstawić całość na 30 minut. Po tym czasie mieszankę należy przecedzić przez sitko. Regularne podlewanie sprawi, że roślina zacznie szybciej rosnąć i bujnie kwitnąć.
- Woda ziemniaczana – aby kwiaty skrzydłokwiatu utrzymywały się przez cały rok, do podlewania stosuję wodę ziemniaczaną. Do litra wody wkładam umyte, nieobrane ziemniaki, po czym odstawiam całość na godzinę. Po upływie tego czasu wyjmuję ziemniaki z wody i taką mieszanką podlewam skrzydłokwiat. Dzięki temu kwitnie nieprzerwanie przez cały rok.
- Woda bananowa – zamiast wyrzucać skórkę od banana, pokrój ją na małe kawałki i zalej litrem wody. Następnie dodaj dwie łyżki soczewicy oraz odstaw mieszankę na dwie godziny. Po przecedzeniu odżywka będzie gotowa do użycia. Stosuj ją co 15 dni, a skrzydłokwiat będzie obficie kwitł przez cały rok.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jeśli masz anginkę w domu, nie zmarnuj jej. Ta roślina nie toleruje kilku rzeczy i szybko usycha
Begonia zimowa – uprawa i pielęgnacja w domu. Czego nie lubi begonia zimowa?
Jesienna odżywka do paprotki. Zastosuj, gdy zaczyna gubić listki i podsycha