Spis treści:
Dlaczego zamiokulkas marnieje?
Zamiokulkas zamiolistny to roślina o dekoracyjnych liściach i niewielkich wymaganiach, które to zalety sprawiają, że cieszy się tak dużą popularnością. Zwykle dorasta do około 1 metra wysokości, ma zgrubiałe, ciemnozielone liście, a w sprzyjających warunkach może nawet zakwitnąć. Uprawa zamiokulkasa jest raczej prosta – nazywany jest nawet „żelazną rośliną”, ponieważ potrafi naprawdę wiele wytrzymać. Jak każdej roślinie doniczkowej, tak i zamiokulkasowi możemy jednak niechcący zaszkodzić, jeśli nie będziemy o niego należycie dbać.
Dlaczego zamiomulkas gnije? Najprawdopodobniej z powodu przelania. Zamiokulkas magazynuje wodę w mięsistych liściach i podziemnych kłączach, więc nie potrzebuje obfitego i częstego podlewania. Powinien być nawadniany dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa jego podłoża przeschnie. Jeśli go przelejemy, jego kłącze zgnije, a liście opadną. Cała roślina zmarnieje i zamrze.
Problemem może być również nieodpowiednie podłoże. Gleba pod uprawę zamiokulkasa powinna bowiem być dobrze przepuszczalna i szybko odprowadzać nadmiar wilgoci. Przelaniu może też zapobiec warstwa drenażowa, która powinna znaleźć się na dnie doniczki. W samej doniczce powinniśmy zaś wykonać otwory odprowadzające wodę.
Przeczytaj również: Zamiokulkas – rozmnażanie, przesadzanie i odmładzanie
Jak uratować zamiokulkasa – patent z surowym jajkiem
Przelany zamiokulkas, który marnieje w oczach, może zostać uratowany przy pomocy dość prostej, a jednocześnie oryginalnej metody. Wystarczy umieścić całe surowe jajko w doniczce, by pobrał z niego ważne składniki pokarmowe i zaczął się odradzać. To sprawdzona metoda, którą poleca pani Alicja z grupy „Rośliny doniczkowe i ogrodowe. Informacje, inspiracje, pielęgnacja, zamiana”.
Wypróbuj patent z całym jajkiem, a zmiokulkas odżyje i wypuści nowe liście. Fot.CanvaPro
Jak przygotować odżywkę do zamiokulkasa? Jajeczny nawóz, który pomoże go wzmocnić i skłoni do wypuszczenia nowych pędów, jest bardzo prosty do wykonania. Musimy kolejno:
- W czasie przesadzania zamiokulkasa wysypać na dnie doniczki warstwę podłoża. Powinna mieć około 2-3 cm.
- Na tak przygotowanej ziemi kładziemy całe surowe jajko (w skorupce).
- Na jajku umieszczamy roślinę, a następnie zasypujemy korzenie ziemią.
Internauci ze wspomnianej grupy polecają wykorzystać właściwości jajek i na inne sposoby. Oto niektóre komentarze, jakie pojawiły się pod postem: „Ja moczę skorupki od jaj i taką wodą podlewam co 3 tygodnie”, „Ja od dawna do wszystkich zielonych kwiatów stosuje skorupki jajka najlepiej surowe, tyle że kruszę i regularnie zakopuję odrobinę głębiej do ziemi. Nie wiem, czy to pomaga kwiatom, ale rosną zdrowo. A zamio szaleje, cztery nowe bąbelki”, „Wodę, w której gotuję jaja i tą, w której je studzę, zawsze wykorzystuję do podlewania roślin. Trzeba to zrobić szybko, bo po kilku dniach woda zaczyna śmierdzieć”.
Skorupki jaj zawierają w 80 proc. łatwo przyswajalny dla roślin wapń, a także między innymi krzem, siarkę, cynk i fluor. Zakopane w ziemi jajo znacznie ją wzbogaci i odżywi rośliny, które będą w niej rosnąć. To dobry sposób, by uratować zamiokulkasa i pobudzić go do wzrostu.
Źródła: deccoria.pl, Facebook: Rośliny doniczkowe i ogrodowe. Informacje, inspiracje, pielęgnacja, zamiana
Przeczytaj również:
Zamiokulkas jeszcze nigdy nie był tak bujny. Zrób prosty nawóz z popularnego warzywa
Anturium marnieje zimą? Nic straconego, wystarczy je wzmocnić naturalną odżywką
Rośliny doniczkowe, które musisz nawozić zimą. Lista jest pokaźna