Spis treści:
- Golteria rozesłana - charakterystyka
- Odmiany golterii rozesłanej
- Uprawa golterii w doniczce
- Golteria jako świąteczna ozdoba
- Jak wykorzystać golterię po świętach?
Golteria rozesłana - charakterystyka
Golteria rozesłana to roślina należąca do rodziny wrzosowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej. Uprawia się ją zarówno w ogrodzie na rabatach, jak i w donicach jako ozdobę.
Golteria rozesłana jest zimozieloną krzewinką o niewielkich rozmiarach. Zazwyczaj urasta do około 10-15 cm wysokości. Charakteryzują ją drobne, błyszczące, ciemnozielone liście oraz ozdobne czerwone owoce. Te można podziwiać przez całą zimę, dlatego golteria uprawiana w donicy jest popularną bożonarodzeniową ozdobą.
Przeczytaj również: Nie bez powodu nazywana jest świętą jagodą. Jak pielęgnować ardizję w doniczce?
Odmiany golterii rozesłanej
Chcąc uprawiać golterię rozesłaną mamy do wyboru różne odmiany tej rośliny. Każda z nich charakteryzuje się czymś innym, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Przedstawiamy najpopularniejsze z nich.
- Golteria rozesłana odmiana Big Berry
Big Berry urasta najczęściej do 15 cm wysokości. Jej liście są skórzaste i zielone. Jesienią natomiast zmieniają barwę na bordową. Odmiana golterii kwitnie od maja aż do sierpnia. Wówczas pojawiają się na niej różowe kwiaty o kształcie dzbanków. Po czasie na ich miejscu pojawiają się duże czerwone owoce. Zdobią one roślinę do wiosny.
- Golteria rozesłana odmiana Red Baron
Red Baron może rozrosnąć się nawet do 20 cm wysokości. Jej liście charakteryzują się zaostrzonymi końcami, które zimą zmieniają barwę na czerwoną. Podczas kwitnienia od maja do czerwca można podziwiać białe kwiaty o dzwonkowatym kształcie. Jesienią na tej odmianie golterii pojawiają się duże czerwone owoce.
Uprawa golterii w doniczce
Uprawa golterii rozesłanej w doniczce jest naprawdę prosta. Aby móc cieszyć się w pełni ozdobną rośliną trzeba jednak zapewnić jej odpowiednie warunku, takie jak m.in. gleba, stanowisko, podlewanie czy nawożenie.
- Ziemia
Golteria rozesłana najlepiej rozwija się w podłożach lekkich i dobrze przepuszczalnych. Odczyn gleby powinien być kwaśny, a jego pH powinno się wahać między wartościami 3,5 a 4,2. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Krzewinki te źle znoszą przelania.
- Stanowisko
Stanowisko dla golterii w doniczce powinno być półcieniste. Roślina dobrze rozwinie się także w bardziej zacienionych miejscach.
- Podlewanie
Golteria jest rośliną bardzo wrażliwą na oddziaływanie wody. Z tego powodu nie wolno jest zarówno przesuszać, jak i przelewać. Oba te czynniki mogą skutecznie zniszczyć ozdobę. Z tego powodu należy regularnie i skrupulatnie kontrolować poziom nawodnienia golterii. Jej podłoże powinno być stale wilgotne.
- Nawożenie
Jeśli uprawiamy golterię w doniczce zimą, to nie wymaga ona nawożenia. To krzewinki, które wówczas nie potrzebują specjalnego dokarmiania, ze względu na niewielki pobór składników odżywczych. Wynika to z faktu, że zimą zahamowują swój wzrost i spowalniają rozwój.
- Kwitnienie i owocowanie
Golteria rozesłana kwitnie od lipca do sierpnia. W tych miesiącach można na niej zauważyć małe, różowe kwiaty. Po tym czasie pojawiają się na krzewince czerwone owoce o kulistym kształcie. Utrzymują się na niej przez całą zimę, aż do wiosny.
- Przycinanie
Golterii uprawianej w doniczce nie trzeba przycinać. Wystarczy, że dla zachowania estetycznego wyglądu będziemy się pozbywać ewentualnych uschniętych pędów. Wycinania wymagać będą także pędy chore.
Golterię rozesłaną można posadzić w ogrodzie. Po świętach należy ją przenieść do chłodnego i jasnego pomieszczenia. Fot. CanvaPro
Golteria jako świąteczna ozdoba
Golteria w doniczce ze względu na swoje charakterystyczne czerwone owoce sprawdzi się jako świąteczna ozdoba. Jej wygląd doskonale mogą dopełnić gałązki z drzewa iglastego oraz szyszki. Donicę z rośliną warto umieścić w koszu, który ozdobimy świąteczną kokardą oraz bombkami. Najładniej się będzie prezentować, jeśli pozostałe dodatki zachowamy w kolorach czerwieni, zieleni oraz bieli.
Owoce golterii rozesłanej mogą za to posłużyć jako ozdoba potraw. Są one jadalne, dlatego warto ułożyć je na talerzu obok wędlin, pasztetu, na wierzchu sałatki czy nawet ciasta. Dodadzą klimatu i sprawią, że jedzenie będzie wyglądać jeszcze bardziej apetycznie.
Jak wykorzystać golterię po świętach?
Po świętach golterię rozesłaną należy jak najszybciej przenieść do pomieszczenia chłodnego i widnego. W takich warunkach krzewinka będzie miała szansę na bezpieczne przetrwanie do wiosny. Jeśli pozostawimy ją na dłużej w ciepłym mieszkaniu, zacznie blednąć. Może stać się także mniej odporna na ataki chorób grzybowych.
Wiosną natomiast golterię przesadzamy do ogrodu. Robimy to dopiero, gdy zrobi się ciepło, z tego względu, że roślina przez pobyt w ciepłym mieszkaniu mogła zmniejszyć swoją mrozoodporność. Przeniesienie jej na mróz mogłoby poskutkować szokiem termicznym i obumarciem.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Wieniec adwentowy na stół – jak i z czego zrobić?
Z czego zrobić ozdoby świąteczne na choinkę? Wszyscy będą prosić o ten przepis
Świąteczny wianek na drzwi za grosze. Nie musisz wydawać bajońskich sum na ozdobę