Spis treści:
Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?
Skrzydłokwiat to roślina, która zasługuje na miejsce w każdym domu. Za jego uprawą przemawiają więc nie tylko względy estetyczne, ale również właściwości oczyszczające. Badania przeprowadzone przez NASA wykazały, że skrzydłokwiat wspaniale radzi sobie z usuwaniem toksyn z powietrza, a nawet może pochłaniać szkodliwe promieniowanie z urządzeń elektrycznych i zarodniki pleśni. Poza tym nie ma dużych wymagań, dlatego doskonale sprawdzi się dla początkujących miłośników domowej zieleni. Jeśli zapewnimy mu jak najlepsze warunki, będzie kwitł przez cały rok. Z kolei brak kwiatów może być spowodowany zaniedbaniami czy niewłaściwą pielęgnacją. Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Powodów może być kilka.
- Niewłaściwe warunki świetlne – zarówno niedobór, jak i nadmiar światła słonecznego mogą niekorzystnie wpływać na zdolność skrzydłokwiatu do wytwarzania kwiatów. Najlepsze będzie stanowisko jasne, ale o rozproszonym świetle.
- Błędy w podlewaniu – skrzydłokwiat lubi stale lekko wilgotną ziemię, ale źle znosi przelanie, ponieważ może ono powodować gnicie korzeni i choroby grzybowe. Jednocześnie roślina ta jest wrażliwa na przesuszenie, dlatego warto pamiętać o jej regularnym, ale umiarkowanym podlewaniu.
- Nieodpowiednie nawożenie – powodem, dla którego skrzydłokwiat nie kwitnie, może być zbyt duża ilość azotu w nawozie. Warto pamiętać, że pierwiastek ten stymuluje rozwój części zielonych rośliny, a nie pąków kwiatowych. Dlatego warto wybierać takie preparaty, które mają w swoim składzie większe ilości potasu i fosforu.
Zrób domową odżywkę, która pobudzi skrzydłokwiat do tworzenia nowych pąków kwiatowych. Fot.liudmilachernetska/123RF.com
- Zbyt suche powietrze – niska wilgotność powietrza w pomieszczeniu może negatywnie wpłynąć na kwitnienie rośliny. Jest to częsty problem w sezonie grzewczym. Dlatego kluczowym w uprawie skrzydłokwiatu jest zraszanie liści (koniecznie miękką, odstaną wodą).
- Nieodpowiednia doniczka – powodem, dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie, może być zbyt szeroka doniczka. To sprawi, że roślina skupi się przede wszystkim na tworzeniu korzeni zamiast kwiatów. Natomiast kiedy doniczka jest zbyt mała, korzenie nie mają miejsca do rozwoju, co może prowadzić do zahamowania wzrostu i kwitnienia skrzydłokwiatu.
Kwas bursztynowy do skrzydłokwiatu
Jeśli twój skrzydłokwiat nie chce kwitnąć, przygotuj dla niego domową odżywkę. Jej skuteczność przetestowałam na swoich roślinach. W tym celu kupuję w aptece kwas bursztynowy w formie tabletek. To cenna substancja, która korzystnie działa nie tylko na ludzi, ale również na rośliny. Przede wszystkim poprawia ich kondycję, przyspiesza procesy metaboliczne, wpływa na rozwój korzeni, a także chroni przed działaniem szkodliwych czynników środowiskowych. Dodatkowo poprawia przyswajanie składników odżywczych z podłoża, a także stymuluje kwitnienie.
Przygotowanie odżywki do skrzydłokwiatu jest niezwykle proste. Do litra wody dodaję jedną tabletkę kwasu bursztynowego i dokładnie mieszam. Taką mieszanką podlewam swój skrzydłokwiat raz w miesiącu. Już po kilku zastosowaniach roślina zaczęła wypuszczać paki kwiatowe. Nawóz z kwasu bursztynowego do skrzydłokwiatu jest doskonałą alternatywą dla preparatów sklepowych – jest tańszy, bezpieczny, a na efekty nie trzeba długo czekać.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Storczyk obsypie się pąkami. Wystarczy czosnek, woda i pół tabletki
Jak poradzić sobie z pleśnią w doniczce? Pokrój czosnek i posyp popularną przyprawą
Jak uratować anginkę po zimie? Dodaj do wody i podlewaj regularnie, kwiat rozrośnie się w oczach