Spis treści:
Dlaczego w doniczce pojawia się pleśń?
Okres jesienno-zimowy sprzyja problemom w uprawie roślin doniczkowych, ponieważ wraz z jego nadejściem zmieniają się warunki środowiskowe. Znacznie mniejsza ilość światła słonecznego nawet na wyeksponowanych stanowiskach to dla wielu kwiatów domowych niemałe wyzwanie.
Do tego dochodzi zmiana poziomu wilgotności w powietrzu – jest ona wyższa niż wiosną czy latem, a to, w połączeniu z niedoborem naturalnego światła, sprzyja rozwijaniu się w podłożu ognisk zapalnych oraz namnażaniu się patogenów. Jednak to nie jedyne wyjaśnienie, dlaczego w doniczce pojawia się pleśń. Przyczyny tego zjawiska są jeszcze bardziej złożone.
Ważnym elementem pielęgnacji roślin doniczkowych jest ich umiejętne podlewanie. Niestety, zdarza nam się zapominać, że jesień i zima to czas, gdy kwiaty tkwią w stanie spoczynku, co za tym idzie, nie potrzebują tak wiele wody jak w okresie wegetacji. Jeśli podlewamy je zbyt obficie i zdecydowanie za często, tworzymy warunki wprost idealne do rozwoju grzybów i pleśni w doniczce. A gdy dodatkowo nie wietrzymy pomieszczenia i zalega w nim tzw. stare powietrze, kwiaty nie mają zapewnionej odpowiedniej cyrkulacji powietrza. To szkodzi im podwójnie.
Pleśń w doniczce w skrajnym przypadku może prowadzić do obumierania rośliny. Jest niebezpieczna również dla alergików. Fot. CanvaPro
Co ciekawe, zdarza się, że pleśń, czyli mikroskopijne grzyby strzępkowe tworzące na powierzchni podłoża roślin gęsty nalot, mylona jest z osadem wapiennym. Występuje on wtedy, gdy podlewamy nasze kwiaty twardą wodą z wysoką zawartością związków wapnia. Większość gatunków kwiatów w doniczkach najlepiej rozwija się w podłożu lekko kwaśnym, tym samym zwiększona w nim zawartość wapnia nie jest dla nich korzystna. Niezależnie od tego, czy nalot na ziemi to osad, czy pleśń, problem należy zwalczyć.
Przeczytaj również: Pleśń w doniczce. Domowe sposoby na grzyba w ziemi, jeden jest szczególnie polecany
Jak się pozbyć pleśni w doniczce?
Sposobów na pleśń w doniczce jest wiele, jednak nie wszystkie działają równie dobrze. Jeżeli chcemy uderzyć w zarodniki i pozbyć się ich naprawdę skutecznie, powinniśmy, sięgając po domowe metody, zadziałać ze zdwojoną siłą. Połączenie mocy czosnku i jednej z popularnych kuchennych przypraw to alternatywa dla fungicydów, która potrafi zdziałać cuda.
Jak się pozbyć pleśni w doniczce przy pomocy czosnku i cynamonu? Wystarczy, że:
- zdejmiemy ręcznie (koniecznie w rękawiczce) górną warstwę pleśni z podłoża,
- przygotujemy okład ze świeżego czosnku, krojąc ząbki na połówki lub cienkie plasterki,
- wetkniesz czosnek w podłoże,
- czosnkowy okład zasypiemy mielonym cynamonem.
Najpierw wciskamy do doniczki pokrojony czosnek w miejsca, gdzie występują ogniska infekcji, a następnie zasypujemy cynamonem. Fot. Alicja Rabiko-Woźniak/deccoria.pl
Nic więcej nie musimy robić. Czosnek w podłożu działa grzybobójczo, z kolei cynamon, którym oprószamy ziemię, ma właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybiczne. W połączeniu składniki te uderzą w zarodniki pleśni silniej niż inne środki, a tym samym pomogą w jej likwidacji i ograniczą ryzyko ponownego wystąpienia.
Czosnek z cynamonem to nie jedyny polecany sposób na pleśń. Do walki z zainfekowaną powierzchnią ziemi w doniczce można wykorzystać zasypkę z sody oczyszczonej. Ta substancja przydaje się również do wykonywania oprysków. Wystarczy zmieszać ją z wodą i rozpylić roztwór specjalnym dozownikiem. Niektóre profilaktyczne zasypki na pleśń mogą też jednocześnie solidnie odżywiać podłoże i nawozić rośliny domowe – tak działają fusy z kawy.
Nawet gdy przestrzegamy wszystkich zasad prawidłowej pielęgnacji, może być trudno całkowicie uniknąć zainfekowania podłoża kwiatów doniczkowych. Dlatego przygotujmy się na tę ewentualność i zadbajmy o to, aby podłoże naszych roślin nie sprzyjało rozwojowi pleśni. W tym celu zmieszajmy górną warstwę z czystym piaskiem – spulchnimy glebę, poprawimy cyrkulację powietrza i sprawimy, że biały nalot nie wykształci się tak łatwo nawet zimą.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Dlaczego ziemia w doniczkach pleśnieje? Jesienią i zimą stosuj ten naturalny pochłaniacz
Biały osad w doniczce - co to jest i skąd się bierze? Domowe sposoby na pleśń w doniczce
Test ogórka wykryje, czy w doniczce są szkodniki. Jak go zrobić?
Postaw te rośliny w mieszkaniu. Pomogą pozbyć się wilgoci, zapobiegają powstawaniu pleśni