Rośliny domowe

Prawdziwy roślinny rarytas. Nie oderwiesz od niej wzroku

Alokazja to roślina doniczkowa, obok której nie da się przejść obojętnie. Duże, dekoracyjne liście przywodzą na myśl afrykańskie maski i skóre smoka.

Prawdziwy roślinny rarytas. Nie oderwiesz od niej wzroku
Alokazja najlepiej czuje się w łazience i kuchni. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Właściwości gatunku i ciekawe odmiany alokazji

Ojczyzną alokazji są wyspy Archipelagu Malajskiego. Do najpopularniejszych gatunków należy alokazja amazońska (Alocasia x amazonica). Jej liście osiągają długość do 60 cm. Zachwyca ona swym eleganckimi, strzałkowatym kształtem i niezwykłym wyglądem. Ciemnozielony kolor stanowi tło dla szerokich, białych nerwów, natomiast spód kontrastuje intensywną purpurą. Odpowiednio pielęgnowana roślina odwdzięcza się kwitnieniem. Jak kwitnie alokazja? Kwiatostany przypominają kolby, które wykształca spokrewniony skrzydłokwiat lub anturium. 

Popularne odmiany alokazji

  • Alokazja amazońska, nazywana również alokazją szkieletową. Posiada  charakterystyczne unerwienie liści. Istnieje wiele odmian tego gatunku, m.in. 'Polly' i mniejsza 'Bambino Arrow'. Ich liście przypominają afrykańskie maski lub ucho słonia. Odmiany o dużych liściach to: 'Calidora' (duże, zielone, błyszczące liście z bardzo grubymi łodygami) i 'Portadora' (duże, zielone, błyszczące liście i charakterystyczne, rdzawe "plamy" na łodygach).
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez M A G D A (@megi.life)

  • Alocasia lauterbachiana, odmiana o wydłużonych, falistych liściach,  łodygi i spód liścia są zabarwione są na czerwono.
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez diwdamn (@diwdamn)

  • Alocasia cucullata, posiada liście w kształcie strzał i zwarty pokrój. Odmiana 'California' ma bardzo duże liście. Szczególnie atrakcyjna jest 'Black Velvet'.
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez ezra hakimi (@ezrahakimi)

  • Alocasia zebrina posiada wyraźnie strzałkowate liście i mocno paskowane łodygi.

Uprawa alokazji w domu

Alokazja jest dość trudna w uprawie. Z tego powodu często bywa żartobliwie określana jako „eutanazja”. Na szczęście z każdym rokiem na rynku pojawiają się nowe, coraz bardziej odporne egzemplarze. 

  • Wymagania alokazji: stanowisko i temperatura

Alokazja potrzebuje lekko zacienionego stanowiska. Palące słońce powoduje szybkie żółknięcie i zasychanie liści. Z drugiej strony, postawiona za daleko od źródła światła, zamiera. Roślinę najbezpieczniej umieścić w odległości ok. 2 m od okna. Alokazja wymaga wysokiej temperatury – minimum 21–23°C. Ziemia powinno być żyzna, próchnicza, zasobna w składniki pokarmowe, o odczynie lekko kwaśnym.

Zobacz na filmiku poniżej, jak pielęgnować i rozmnażać alokazję.


Autor: makeyourlifegreener

  • Podlewanie i nawożenie alokazji

Prawidłowa uprawa alokazji obejmuje regularne podlewanie. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale korzenie nie mogą być zalane. Roślina lubi być zraszana wodą – możesz użyć spryskiwacza, zrobić jej prysznic lub wystawić na deszcz latem. Od wiosny do jesieni pielęgnacja polega też na nawożeniu rośliny wieloskładnikową mieszanką o obniżonej zawartości azotu (najlepiej w formie krystalicznej do rozpuszczania w wodzie). Stosować przy każdym podlewaniu.

  • Jak szybko rośnie alokazja?

Jest to roślina charakteryzująca się silnym wzrostem (szybko rośnie zarówno kłącze, jak i część nadziemna).

  • Przesadzanie alokazji

Młode rośliny przesadzamy co roku na wiosnę, starsze – co około 2-3 lata, ale dopiero wtedy, kiedy korzenie wyraźnie przerosną doniczkę.

Alokazja - najczęstsze choroby

  • Alokazje często padają ofiarą chorób grzybowych. Liście z charakterystycznymi plamami usuń, a całą roślinę spryskaj fungicydem.
  • Żółte liście. Podłoże jest zbyt mokre lub zbyt suche.
  • Brązowe plamki lub krawędzie. To często skutek niewystarczającej wilgotności lub przesuszenia podłoża. Takie warunki mogą spowodować zamieranie rośliny.
  • Szare przebarwienia. Jeśli roślina przez długi czas miała sucho, może zostać zaatakowana przez przędziorki, czego objawem jest szara barwa.

Zobacz na filmiku poniżej, jak ratować alokazję? Choroby i szkodniki alokazji. Jak zwalczyć plamy na liściach?


Autor: makeyourlifegreener

Czy alokazja jest trująca?

Tak, alokazja jest trująca. cała roślina produkuje mleczny sok o toksycznym działaniu, który po dostaniu się do oczu lub ust powoduje podrażnienie błon śluzowych i skóry, alergie i kłopoty żołądkowe. W przypadku zjedzenia liści alokazji przez naszych domowych pupili może dojść do zatrucia.

Ciekawostka jest, że roślinę przez tysiące lat uprawiano w okolicach równika jako jadalną. Jednak do spożycia nadaje się jedynie ugotowany lub upieczony fragment – surowy jest trujący.

Alokazja Dragon Scale (Smocza Łusjka) - kolekcjonerska perełka!

Hitem wśród hodowców okazała się Alokazja Dragon Scale. Jej duże, mięsiste liście ze sporymi wgłębieniami wyglądają jak smocza skóra. Rośnie umiarkowanie szybko i dorasta do 50 cm wysokości oraz podobnej szerokości. Zakwita niewielkim kolbiastym kwiatostanem.

Alokazja - najważniejsze informacje

  • Stanowisko: lekko zacienione
  • Wilgotność gleby: wilgotna
  • Roślina ozdobna z: liści, kwiatów
  • Podlewanie: średnie
  • Wysokość: do 70 cm
  • Pokrój: wzniesiony, kępiasty
  • Termin kwitnienia: czerwiec–wrzesień

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Rośliny żółkną? Powodem nie zawsze jest brak wody na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.