Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

To dlatego anturium nie kwitnie i choruje. Kwiaty tego nie znoszą!

Anturium to niezwykle charakterystyczna roślina, która jest znana przede wszystkim ze względu na swoje intensywnie czerwone kwiaty. Błyszczące, duże liście są dekoracyjne, ale to właśnie trwałe kwiaty z żółtą kolbą przyciągają największą uwagę. Czasami jednak zdarza się, że roślina choruje i nie zakwita. Sprawdź, jak uratować anturium.

To dlatego anturium nie kwitnie i choruje. Kwiaty tego nie znoszą!
Jak uratować chore anturium? Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Anturium należy do rodziny obrazkowatych (łac. Araceae). Pochodzi z rejonów tropikalnych, co oznacza, że jest rośliną egzotyczną. W dobrych warunkach dorasta nawet do 80 cm, nie będzie też niższa niż 20 cm. Ma bardzo duże, błyszczące liście o sercowatym kształcie i ciemnozielonym kolorze. Kwiatostan anturium to w rzeczywistości jedynie żółta, wzniesiona kolba, którą otacza wyjątkowo dekoracyjny, skórzasty przylistek w kolorze czerwonym.

Najbardziej rozpowszechniona została odmiana karminowa, jednakże można spotkać również okazy z przylistkami w innych kolorach, takich jak pomarańczowy, biały lub różowy. Kwiaty pojawiają się od wiosny po wczesną jesień i warto wiedzieć, że są trwałe. Oznacza to, że po pojawieniu się pozostają na roślinie nawet przez 2 miesiące.

Przeczytaj również: Anturium. Roślina będzie kwitła przez cały rok. Wystarczy prosty zabieg

Jakie wymagania ma anturium?

Anturium jest rośliną bardzo wymagającą, dlatego nie poleca się jej osobom, które dopiero zaczynają przygodę z uprawą roślin doniczkowych.

 • Podłoże dla rośliny powinno być bardzo lekkie, najlepiej próchnicze i jednocześnie przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie. Możesz sięgnąć po gotową mieszankę lub wymieszać podłoże samodzielnie. Używając do tego węgla drzewnego, torfu i ziemi dla drzew iglastych stworzysz odpowiednie warunki do posadzenia anturium.

 • Stanowisko anturium powinno być słoneczne, ale roślina nie powinna być narażona na bezpośrednie nasłonecznienie ze względu na ryzyko poparzeń. Najlepsze będzie miejsce w głębi pomieszczenia z oknem wystawy południowej lub zachodniej. Temperatura powinna być stała, gdyż roślina ta nie znosi jej wahania. Zimą w pomieszczeniu, w którym się znajduje powinno być minimum 10°C, natomiast latem maksymalnie 29°C. Anturium nie przepada ze przeciągami i za zbyt chłodnymi powiewami powietrza, dlatego nie stawiaj go przy oknie ani w żadnym ciągu komunikacyjnym.

 • Anturium powinieneś podlewać jedynie wodą miękką i o temperaturze pokojowej, gdyż każda inna może spowodować u korzeni szok termiczny. Roślina lubi wilgoć i zraszanie, dlatego wykonuj je regularnie, dzięki czemu liście i kwiaty zachowają swój turgor. Jeśli chcesz dłużej utrzymać przyjazny dla niewysoki poziom wilgotności, połóż doniczkę z rośliną na wilgotnych kamieniach lub na mchu.

 • Pielęgnuj liście wodą, delikatnie zbierając kurz i myjąc ich powierzchnię miękką szmatką. Co około 6-8 tygodni możesz użyć sprayu nabłyszczającego, dzięki czemu roślina będzie się prezentować niezwykle atrakcyjnie.

Czego nie lubi anturium? Zapewnij mu właściwą pielęgnację, dostarcz odpowiedniego nawozu i spraw, że nigdy nie zabraknie wody. Dzięki temu możesz być pewny, że zostanie z tobą na długie lata, ciesząc oczy pięknymi, czerwonymi kwiatami.

Dlaczego anturium nie kwitnie?

Może się zdarzyć, że mimo stosowania się do powyższych warunków uprawy anturium opadają i iście i kwiaty. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, szczególnie że jest to coś, z czym trudno się pogodzić w przypadku rośliny, której głównym elementem dekoracyjnym jest właśnie kwiat. Jakie są więc najbardziej popularne powody braku kwitnienia? Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

anturium Kwiat anturium to tak naprawdę przebarwiony liść Fot. 123RF/PICSEL

 • Roślina wymaga przesadzenia

Anturium nie jest rośliną, która wymaga przesadzania każdej wiosny. Ze względu na stosunkowo niskie tempo wzrostu trzeba to robić dopiero wtedy, gdy korzenie przestają się mieścić w doniczce. Warto jednak zwrócić na to uwagę każdego roku, żeby uchwycić moment, w którym stanie się to koniecznością. Zwykle należy to robić co 2-3 sezony. Jeśli przegapisz moment, w którym anturium zrobi się za ciasno, roślina może nie zawiązać kwiatów.

 • Brak okresu spoczynku

Anturium należy do grupy, która musi przejść zimowy okres spoczynku. Niestety bez tego nie będzie się prawidłowo rozwijać, a więc nie zawiąże również kwiatostanów. Aby kwitnienie i prawidłowy wzrost były możliwe, musisz zapewnić jej zimą temperaturę pomiędzy 10 a 15°C, nie wyższą. W tym czasie nie stosuj żadnych nawozów, a podlewanie ogranicz do niezbędnego minimum. Podczas gdy w okresie wegetacyjnym podlewasz roślinę dosyć obficie, podczas spoczynku podlewaj tylko po to, by podłoże całkowicie nie wyschło.

 • Zbyt młoda roślina

Miej na uwadze, że pierwsze kwitnienie anturium będzie miało miejsce dopiero po 4 latach od wysiewu. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość, dać roślinie to, czego potrzebuje i czekać, aż nadejdzie jej czas. Jeśli nie chcesz czekać, kupuj już kwitnące rośliny i dbaj, aby warunki ich uprawy były w 100% właściwe.

 • Nieprawidłowe podlewanie

Anturium nie jest łatwą rośliną do uprawy – zwłaszcza w kontekście potrzeb dotyczących podlewania. Tu jest wyjątkowo wymagająca. Woda używana do nawadniania rośliny musi być miękka, w temperaturze pokojowej i bez żadnych domieszek. Nie może być ani twarda, ani chlorowana. Jeśli podlejesz lub zrosisz taką wodą roślinę, jej liście obsypią się nieatrakcyjnymi plamami, a kwiaty nie pojawią się wcale.

Kolejna kwestia związana z wodą to jej zbyt duża lub zbyt mała ilość. Jeśli przelejesz anturium, jej liście staną się żółte i wiotkie, aż w końcu opadną. Korzenie zaczną gnić i roślina zrobi się podatna na choroby grzybowe. W takich warunkach kwiaty się nie pojawią. W przypadku, gdy będziesz podlewał roślinę zbyt oszczędnie, zaczną zasychać końcówki jej liści, a kwiaty nie będą miały siły utrzymać się na pędach kwiatostanowych i opadną.

 • Złe nawożenie

Kolejna istotna kwestia to nawożenie podłoża anturium. Jest to wyjątkowo ważny temat, ponieważ bez odpowiedniej ilości składników odżywczych anturium nie będzie zawiązywało pąków kwiatostanowych. To samo stanie się, gdy użyjesz zbyt dużo nawozu.

Przenawożenie nie tylko zahamuje kwitnienie, ale też źle wpłynie na liście, które zaczną brązowieć i usychać począwszy od brzegów. Zwykle jest to spowodowane zbyt dużą zawartością azotu w podłożu, przy jednoczesnym niedoborze potasu i fosforu.

Jeśli w podłożu będzie zbyt mało składników, a ty nie będziesz ich odpowiednio uzupełniał, cała roślina będzie zdecydowanie bledsza, a kwiaty się nie pojawią.

 • Za mało światła

Jedynym dobrym stanowiskiem dla anturium jest miejsce z rozproszonym światłem. Roślina przy pełnym nasłonecznieniu ulega poparzeniom, natomiast przy zbyt małej ilości światła traci kondycję, rośnie znacznie wolniej i nie kwitnie.

 • Zbyt suche powietrze

Jeśli anturium nie zawiązuje kwiatów, a jesteś pewny, że wszystkie pozostałe warunki jej uprawy są właściwe, prawdopodobnie ma ona za małą wilgotność powietrza. Pamiętaj, że możesz to nadrobić zraszaniem i zintensyfikowaniem podlewania, jednakże pamiętaj, że zraszania nie wolno robić od góry, a nadmiar wody z podstawki doniczki zawsze trzeba wylać.

Dlaczego anturium choruje?

Anturium najczęściej zmaga się z chorobami wirusowymi. Powodem ich pojawienia się może być nieodpowiednia pielęgnacja. W takim przypadku lekarstwem jest szybkie przywrócenie roślinie dobrych warunków wzrostu.

Jeśli anturium atakują choroby grzybowe, to niezbędne jest zastosowanie fungicydów. To główny powód, dlaczego anturium ma dziury w liściach. Objawami są tu brązowe plamy, przebarwienia, a nawet pleśń na blaszkach liściowych.

Jakie szkodniki roślin atakują anturium?

 • mszyce - objawem charakterystycznym jest wydzielanie lepkiej spadzi. Niektórzy zalecają przecieranie lepkich plam na liściach wacikiem nasączonym denaturatem.
 • przędziorki - produkują drobną pajęczynkę,
 • wełnowce - przypominają strzępki waty,
 • mączliki - przy poruszeniu rośliny wolno unoszą się chmary malutkich, białych „muszek”.

Przeczytaj również: Szkodniki roślin doniczkowych i sposoby, jak się ich pozbyć

Dlaczego anturium żółkną liście?

Kupując anturium, warto sprawdzić, czy oprócz kwiatów mają one również pąki kwiatowe, które dopiero się rozwiną i czy liście są zdrowe oraz błyszczące. Wiotkie  i żółtawe liście mogą świadczyć o przesuszeniu rośliny, która jak już wiadomo, wymaga dużej wilgotności.

Żółknięcie i opadanie liści lub ciemne plamy może być też wywołane  nadmiarem wody. Należy ograniczyć podlewanie lub przenieść roślinę w cieplejsze miejsce.

Co wywołuje brązowienie liści u anturium?

Brązowienie brzegów liści, to skutek nadmiernego nawożenia azotem przy jednoczesnym niedoborze potasu. Brzegi i wierzchołki liści anturium żółkną, a następnie zasychają. Pomoże ograniczenie nawożenia oraz zmiana nawozu na nawóz z mikroelementami, ubogi w azot, a bogaty w potas.


Autor: makeyourlifegreener

Jak widzisz, anturium należy do roślin, które muszą być odpowiednio traktowane, aby mogły zakwitnąć. Jakiekolwiek zachwianie równowagi w uprawie może się skończyć ograniczeniem lub całkowitym zatrzymaniem kwitnienia.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.